روغن گل مغربی

10 مزیت روغن گل مغربی و نحوه استفاده از آن

10 مزیت روغن گل مغربی و نحوه استفاده از آن

10 مزیت روغن گل مغربی و نحوه استفاده از آن

روغن گل مغربی چیست؟

روغن گل مغربی (EPO) از دانه های گل های گیاه بومی آمریکای شمالی تهیه می شود. این گیاه به طور سنتی برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

 • کبودی
 • بواسیر
 • مشکلات گوارشی
 • گلو درد

مزایای درمانی آن ممکن است به دلیل محتوای اسید گاما-لینولنیک (GLA) باشد. GLA یک اسید چرب امگا 6 است که در روغن های گیاهی یافت می شود.

روغن گل مغربی معمولاً به عنوان مکمل مصرف می شود یا به صورت موضعی استفاده می شود. برای یادگیری اینکه چگونه روغن گل مغربی ممکن است به درمان بسیاری از بیماری های رایج امروزی کمک کند، ادامه مطلب را بخوانید.

1. می تواند به پاکسازی آکنه کمک کند

تصور می شود که GLA در روغن گل مغربی با کاهش التهاب پوست و تعداد سلولهای پوستی که باعث ضایعات می شوند، به آکنه کمک می کند. همچنین ممکن است به پوست در حفظ رطوبت کمک کند.

طبق یک مطالعه در سال 2014 ، روغن گل مغربی ممکن است به از بین بردن بیماری ورم کلیه کمک کند. ورم کلیه باعث التهاب و درد در لب ها می شود که توسط داروی آکنه ایزوترتینوئین (Accutane) ایجاد می شود.

یک مطالعه جداگانه نشان داد که مکمل GLA ضایعات آکنه ای التهابی و غیر التهابی را کاهش می دهد.

روش استفاده: شرکت کنندگان در مطالعه کولیت شش کپسول 450 میلی گرم (میلی گرم) روغن گل مغربی را سه بار در روز و در مجموع به مدت هشت هفته دریافت کردند.

2. ممکن است به کاهش اگزما کمک کند

برخی از کشورها به غیر از ایالات متحده روغن گل مغربی را برای درمان اگزما، یک بیماری التهابی پوست تایید کرده اند.

طبق یک مطالعه قدیمی، GLA در روغن گل مغربی ممکن است اپیدرم پوست را بهبود بخشد. با این حال، یک بررسی سیستماتیک در سال 2013 به این نتیجه رسید که روغن گل مغربی خوراکی اگزما را بهبود نمی بخشد و یک درمان موثر نیست. در این بررسی اثر روغن گل مغربی موضعی برای اگزما بررسی نشده است.

روش استفاده: در مطالعات، یک تا چهار کپسول روغن گل مغربی دو بار در روز و به مدت 12 هفته مصرف شد. برای استفاده موضعی، می توانید 1 میلی لیتر (میلی لیتر) 20 درصد روغن گل مغربی را بر روی پوست دو بار در روز و تا چهار ماه استفاده کنید.

3. می تواند به بهبود سلامت کلی پوست کمک کند

طبق یک مطالعه در سال 2005، مکمل خوراکی روغن گل مغربی به صاف شدن پوست و بهبود آن کمک می کند و به پوست قابلیت های زیر را میدهد:

 • قابلیت ارتجاعی
 • مرطوب
 • صلابت
 • مقاومت در برابر خستگی

در طول مطالعه، GLA برای ساختار و عملکرد ایده آل پوست لازم است. از آنجا که پوست نمی تواند به تنهایی GLA تولید کند، محققان معتقدند که مصرف روغن گل مغربی غنی از GLA به سلامت کلی پوست کمک می کند.

روش استفاده: کپسول های 500 میلی گرم روغن گل مغربی را سه بار در روز و تا 12 هفته مصرف کنید.

4- ممکن است به تسکین علائم PMS کمک کند

یک مطالعه قدیمی نشان می دهد که روغن گل مغربی در درمان علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) بسیار موثر است، مانند:

 • افسردگی
 • تحریک پذیری
 • نفخ شکم

محققان معتقدند برخی از خانم ها PMS را تجربه می کنند زیرا به سطح نرمال پرولاکتین در بدن حساس هستند. GLA به ماده ای در بدن (پروستاگلاندین E1) تبدیل می شود که تصور می شود به جلوگیری از پرولاکتین در تحریک PMS کمک می کند.

طبق مطالعه ای در سال 2010 ، مکمل حاوی ویتامین B6، ویتامین E و روغن گل مغربی در تسکین PMS موثر بود. حتی در این صورت، مشخص نیست که روغن گل مغربی چقدر نقش داشته است، زیرا یک بررسی سیستماتیک در سال 2009، روغن گل مغربی را برای PMS مفید ندانست.

روش مصرف: برای PMS شما باید 6 تا 12 کپسول (500 میلی گرم تا 6000 میلی گرم) یک تا چهار بار در روز تا 10 ماه مصرف کنید. با کمترین دوز ممکن شروع کنید و در صورت لزوم برای تسکین علائم افزایش دهید.

5- می تواند به حداقل رساندن درد پستان کمک کند

اگر در دوران قاعدگی درد پستان به قدری شدید است که در زندگی شما تداخل ایجاد می کند، مصرف روغن گل مغربی ممکن است کمک کند.

طبق مطالعه ای در سال 2010، تصور بر این است که GLA در روغن گل مغربی التهاب را کاهش می دهد و به مهار پروستاگلاندین هایی که باعث درد دوره ای پستان می شوند کمک می کند. این مطالعه نشان داد که مصرف دوزهای روزانه روغن گل مغربی و یا روغن گل مغربی به همراه ویتامین E به مدت شش ماه از شدت درد پستانی دوره ای می کاهد.

روش استفاده: روزانه 1 تا 3 گرم (گرم) یا 2.4 میلی لیتر روغن گل مغربی به مدت شش ماه مصرف کنید. همچنین می توانید 1200 میلی گرم ویتامین E به مدت 6 ماه مصرف کنید.

6. ممکن است به کاهش گرگرفتگی کمک کند

روغن گل مغربی ممکن است شدت گرگرفتگی را کاهش دهد، یکی از ناراحت کننده ترین عوارض جانبی یائسگی.

طبق یک بررسی در سال 2010، شواهد کافی مبنی بر اینکه داروهای بدون نسخه مانند روغن گل مغربی به گرگرفتگی کمک می کنند، وجود ندارد.

با این حال، مطالعه بعدی به نتیجه دیگری رسید. این مطالعه نشان داد که زنانی که به مدت شش هفته 500 میلی گرم روزانه روغن گل مغربی مصرف می کنند، گرگرفتگی کمتر، با شدت پایین تر و کوتاهتری دارند.

زنان همچنین در فعالیت های اجتماعی، روابط با دیگران و رابطه جنسی نمرات بهبود یافته ای را در یک پرسشنامه در مورد تأثیر گرگرفتگی بر زندگی روزمره داشتند.

روش استفاده: 500 میلی گرم روغن گل مغربی دو بار در روز و به مدت شش هفته مصرف کنید.

7. ممکن است به کاهش فشار خون بالا کمک کند

شواهد متناقضی در مورد اینکه آیا روغن گل مغربی فشار خون را کاهش می دهد وجود دارد. تحقیقات بیشتری لازم است.

طبق یک مطالعه در سال 2013، در کسانی که روغن گل مغربی مصرف می کنند فشار خون سیستولیک کمی بالاتر است. محققان این کاهش را “یک تفاوت معنی دار بالینی” خواندند.

یک بررسی سیستمیک در سال 2011 نتیجه گرفت که شواهد کافی برای تعیین اینکه آیا روغن گل مغربی به کاهش خطر فشار خون بالا در دوران بارداری یا پره اکلامپسی، وضعیتی که باعث فشار خون بالا به طور خطرناک در حین و بعد از بارداری می شود، کمک می کند وجود ندارد.

نحوه استفاده: دوز استاندارد 500 میلی گرم روغن گل مغربی در روز و تحت نظر پزشک مصرف کنید. با سایر مکمل ها یا داروهایی که ممکن است فشار خون شما را کاهش دهند، مصرف نکنید.

8- ممکن است به بهبود سلامت قلب کمک کند

بیماری قلبی بیش از 600000 نفر را هر ساله  می کشد. صدها هزار نفر دیگر با این شرایط زندگی می کنند. برخی از افراد برای کمک به درمان های طبیعی مانند به روغن گل مغربی روی آورده اند.

طبق مطالعه ای در سال 2014 روی موش ها، روغن گل مغربی ضد التهاب است و به کاهش کلسترول خون کمک می کند. بیشتر افراد مبتلا به بیماری قلبی در بدن التهاب دارند، اگرچه ثابت نشده است که التهاب باعث بیماری قلبی می شود.

نحوه استفاده: برای سلامت کلی قلب، تحت نظر پزشک 10 تا 30 میلی لیتر روغن گل مغربی به مدت چهار ماه مصرف کنید. در صورت استفاده از داروهای دیگری که قلب را تحت تاثیر قرار می دهند، با احتیاط استفاده کنید.

9. می تواند به کاهش درد عصبی کمک کند

نوروپاتی محیطی یک عارضه جانبی شایع دیابت و سایر بیماری ها است. یک منبع معتبر نشان داده است که مصرف اسید لینولنیک به کاهش علائم نوروپاتی کمک می کند، از جمله:

 • حساسیت به سرما و گرما
 • بی حسی
 • مور مور
 • ضعف

روش استفاده: کپسول های روغن گل مغربی حاوی 360 تا 480 میلی گرم GLA را روزانه تا حداکثر یک سال مصرف کنید.

10. ممکن است به کاهش درد استخوان کمک کند

درد استخوان اغلب ناشی از آرتریت روماتوئید، یک اختلال التهابی مزمن است. با توجه به یک بررسی سیستماتیک در سال 2011، GLA در روغن گل مغربی توانایی ایجاد درد آرتریت روماتوئید را بدون ایجاد عوارض جانبی ناخواسته دارد.

روش استفاده: 560 تا 6000 میلی گرم روغن گل مغربی را روزانه به مدت 3 تا 12 ماه مصرف کنید.

عوارض جانبی و خطرات 

استفاده از روغن گل مغربی معمولاً برای اکثر افراد در استفاده کوتاه مدت بی خطر است. ایمنی استفاده طولانی مدت تعیین نشده است.

به خاطر داشته باشید که مکمل ها از نظر کیفیت توسط سازمان غذا و دارو کنترل نمی شوند. هنگام انتخاب روغن گل مغربی، درباره مکمل و همچنین شرکت فروشنده محصول تحقیق کنید.

عوارض جانبی روغن گل مغربی معمولاً خفیف است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ناراحتی معده
 • دل درد
 • سردرد
 • مدفوع نرم

مصرف حداقل مقدار ممکن باعث جلوگیری از عوارض جانبی می شود.

در موارد نادر، روغن گل مغربی ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کند. برخی از علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:

 • التهاب دست و پا
 • راش
 • تنفس دشوار
 • خس خس

اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، روغن گل مغربی ممکن است خونریزی را افزایش دهد. روغن گل مغربی ممکن است فشار خون را کاهش دهد، بنابراین اگر از داروهایی استفاده می کنید که فشار خون را کاهش می دهند یا داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، با احتیاط فراوان روغن گل مغربی را استفاده کنید.

از روغن گل مغربی موضعی اغلب برای کمک به آماده سازی دهانه رحم برای زایمان استفاده می شود. اما طبق کلینیک مایو، یک مطالعه گزارش داد که مصرف روغن گل مغربی به صورت خوراکی باعث اتساع آهسته و با زایمان طولانی تر می شود. تحقیقات کافی در مورد روغن گل مغربی برای تعیین ایمنی آن برای استفاده در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد و نمی توان آن را توصیه کرد.

شواهدی وجود دارد که روغن گل مغربی ممکن است به تنهایی یا به عنوان یک درمان مکمل از برخی شرایط بهره مند شود، اما تحقیقات بیشتری لازم است. تا زمانی که کاملا مشخص نشود، از روغن گل مغربی نباید به جای برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک استفاده شود.

دوز استانداردی برای روغن گل مغربی وجود ندارد. بیشتر توصیه های دوز بر اساس آنچه در تحقیقات استفاده شده است. با پزشک خود صحبت کنید تا خطرات و مزایای مصرف روغن گل مغربی را بسنجید و در مورد دوز مناسب برای خودتان مشاوره بگیرید.

برای کاهش خطرات ناشی از عوارض جانبی، همیشه از کمترین دوز ممکن استفاده کنید. در صورت شروع عوارض جانبی غیرمعمول یا مداوم، مصرف را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

برای راحتی شما کاربران عزیز ، چند نمونه از مکمل های روغن گل مغربی را اینجا آورده ایم تا اگر قصد خرید دارید کمک تان کنیم.چنانچه محصول مورد نظرتان را در سایت پیدا نکردید میتوانید به پشتیبانی واتس آپ یا اینستاگرام پیام دهید تا با تخفیف حداقل ده درصدی محصول مورد نظرتان را دریافت نمایید.

همین حالا از ویتامین کده مشاوره بگیرید.

 021-65231600 

09194117388  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *