آهن

11 عدد از بهترین فواید آهن برای پوست و سلامتی

11 عدد از بهترین فواید آهن برای پوست و سلامتی

11 عدد از بهترین فواید آهن برای پوست و سلامتی

زندگی امروز ما بسیار شلوغ است. با توجه به اینکه همیشه در حال حرکت هستیم، به نظر می رسد خستگی هر روزه  یکی از مشکلاتی است که ما اغلب آن را به برنامه های پرتنش خود نسبت می دهیم. با این حال، این می تواند به دلیل کمبود آهن نیز ایجاد شود. آهن یکی از مواد مغذی اصلی است که بدن شما برای انجام فعالیت های روزمره خود به آن نیاز دارد. شما در اینجا مزایای آهن را یاد خواهید گرفت.

عملکردهای اصلی آن شامل متابولیسم پروتئین ها و تولید هموگلوبین، آنزیم ها و سلول های قرمز خون (RBC) است. تعداد کمتر RBC می تواند انتقال اکسیژن به بافتها و اندام های مختلف بدن را مختل کند. آهن همچنین برای سلامت مو، پوست و ناخن ها ضروری است.

مزایای کلی آهن:

 • به پوست شما درخششی سالم می بخشد
 • سرعت بهبود زخم را افزایش می دهد
 • با ریزش مو مبارزه می کند
 • شما را پرانرژی می کند
 • اشتها را بهبود می بخشد
 • به عملکرد عضلات کمک می کند
 • به رشد مغز کمک می کند
 • حاملگی سالم را تضمین می کند
 • مصونیت را تقویت می کند
 • سندرم پای بی قرار را تسکین می دهد
 • موجب تسکین علائم قبل از قاعدگی می شود

فواید آهن برای پوست

1. درخشش سالمی به پوست شما می بخشد

رنگ پریدگی پوست، سیاهی و تیرگی رایج ترین علائم کم خونی ناشی از کمبود آهن است. کمبود آهن باعث کاهش سطح هموگلوبین می شود و در نتیجه باعث کاهش RBC می شود. کاهش جریان اکسیژن می تواند رنگ پوست شما را از بین ببردد. یک دوز سالم از غذاهای غنی از آهن در رژیم غذایی روزانه شما می تواند به پوست شما جلوه ای صورتی رنگ ببخشد.

2. سرعت بهبود زخم را افزایش می دهد

آهن همچنین نقش مهمی در تسریع روند بهبود زخم دارد. این ماده به تشکیل RBC کمک می کند، مهمترین ماده سازنده آن هموگلوبین است که اکسیژن را به اطراف بدن منتقل می کند. بدون تأمین مناسب اکسیژن (که مواد مغذی دیگری را نیز به همراه دارد)، ترمیم زخم امکان پذیر نیست. 

فواید آهن برای مو

1. با ریزش مو مبارزه می کند

یک مطالعه ژورنالی پوست در اروپا نشان داد که زنان می توانند ریزش موی بیش از حد ناشی از فقر آهن را تجربه کنند. این مطالعه گزارش داد که ذخیره کم آهن میزان ریزش مو را افزایش می دهد، به خصوص در زنان غیر یائسه. آهن همچنین با افزایش جریان اکسیژن و مواد مغذی به ریشه و پوست سر به بهبود بافت مو کمک کرده و تیرگی را کاهش می دهد.

فواید آهن برای سلامتی

1. شما را پرانرژی می کند

آهن به عنوان ناقل اکسیژن در بدن عمل کرده و آن را به عضلات و مغز منتقل می کند، در نتیجه هم عملکرد بدنی و هم هوشیاری ذهنی افزایش می یابد. مقادیر کم آهن در بدن می تواند شما را بی توجه، تحریک پذیر و خسته کند. طبق مطالعه انجام شده توسط دانشگاه ملبورن، مکمل آهن به بهبود عملکرد ورزشی در زنان کمک می کند.

2. اشتها را بهبود می بخشد

برای والدین دغدغه مند که بچه هایشان غذای کمی میخورند، مکمل آهن ممکن است به افزایش اشتهای کودک شما کمک کند. یک مطالعه توسط مجله تغذیه انجام شده بر روی کودکان دبستانی کنیا نشان داد که مکمل آهن باعث افزایش اشتها و رشد در کودکان می شود.

3. به عملکرد عضلات کمک می کند

آهن همچنین برای بهبود سلامت عضلات بسیار مهم است. این ماده به تولید میوگلوبین (پروتئین عضله) که اکسیژن را از هموگلوبین حمل می کند کمک کرده و آن را در سلولهای عضلانی ذخیره می کند. در نتیجه به انقباض عضلات کمک می کند.

4- به رشد مغز کمک می کند

مادران تازه کار باید اطمینان حاصل کنند که فرزندانشان رژیم غذایی غنی از آهن دارند تا رشد مغزی سالم را تضمین کنند. طبق مطالعه انجام شده توسط سمینارها در مغز و اعصاب اطفال، رشد شناختی، حرکتی، اجتماعی- عاطفی و نوروفیزیولوژیک در نوزادانی که از کم خونی فقر آهن رنج می برند کمتر از آنهایی است که این بیماری را ندارند. بنابراین این مطالعه بر اهمیت جلوگیری از کمبود آهن برای بهبود سلامت مغز تأکید می کند.

5. حاملگی سالم را تضمین می کند

پزشکان به زنان باردار توصیه می کنند که آهن خود را از منابع غذایی یا مکمل ها افزایش دهند. یک مطالعه Cochrane Database of Systematic Review گزارش می دهد که مکمل آهن قبل از تولد به کاهش خطر ابتلا به وزن کم هنگام تولد کمک می کند و از کم خونی مادر در دوران بارداری جلوگیری می کند. زنان باردار باید روزانه 27 میلی گرم آهن مصرف کنند. مکمل های آهن وقتی با غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال، گریپ فروت و آب گوجه فرنگی همراه باشند، بهتر جذب می شوند.

6. مصونیت را تقویت می کند

یکی دیگر از مزایای شگفت انگیز آهن برای سلامتی، توانایی تقویت ایمنی بدن است. طبق نظریه موسسه لینوس پاولینگ، آهن برای تعدادی از عملکردهای ایمنی بدن مانند تمایز و تکثیر لنفوسیت های T و تولید گونه های اکسیژن واکنشی که با عوامل بیماری زا مبارزه می کنند، بسیار مفید است.

7. سندرم پای بی قرار را تسکین می دهد

سندرم پای بی قرار (RLS)، یک اختلال حرکتی عصبی است که میل به حرکت مکرر پاها را ایجاد می کند. این احساسات در هنگام استراحت بیشتر تشدید می شوند و بنابراین باعث آشفتگی خواب می شوند. مطالعه ای که توسط Age and Aging انجام شد نشان داد که کمبود آهن می تواند باعث تحریک RLS در افراد مسن شود. مصرف مکمل های آهن می تواند علائم آن را کاهش دهد.

8. موجب تسکین علائم قبل از قاعدگی می شود

مطالعات نشان می دهد که مصرف زیاد آهن می تواند علائم قبل از قاعدگی مانند سرگیجه، نوسانات خلقی، فشار خون بالا و غیره را تسکین دهد. طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ماساچوست در امهرست، زنانی که رژیم غذایی غنی از آهن 30 تا 40 درصد دارند در معرض خطر کمتری از بروز PMS قرار داردند در مقایسه با زنانی که آهن کمتری مصرف می کنند.

منابع آهن

در اینجا منابع غذایی برتر آهن لیست شده اند که می توانید دوز آهن روزانه خود را از این طریق دریافت کنید:

منابع حیوانی: اینها بهترین منابع برای افزایش و حفظ سطح خوب آهن در بدن شما هستند.

 • جگر گاو
 • جگر مرغ
 • صدف
 • صدف خوراکی
 • گوشت بره
 • ژامبون
 • گوشت گوساله
 • ماهی تن

منابع گیاهی: جذب آهن از طریق منابع گیاهی نسبت به منابع حیوانی کمتر است و در دوزهای بالا باید همراه با مصرف ویتامین C صورت بگیرد تا به طور کامل جذب شود. 

 • توفو
 • لوبیا
 • دانه کدو تنبل
 • سبزیجات برگ دار
 • غلات کامل
 • شلغم
 • میوه های خشک
 • حبوبات
 • عدس
 • تخم مرغ
 • محصولات لبنی

کمبود آهن

در زیر برخی از بزرگترین خطرات مرتبط با فقر آهن آورده شده است:

1. کم خونی

کم خونی بزرگترین خطر مرتبط با کمبود ماده معدنی است. این بیماری علائمی مانند خستگی، ضعف، ضعف بدن، سردرد و افزایش حساسیت به دمای سرما را نشان می دهد. همچنین می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی مانند فشار خون پایین، نارسایی کلیه، سرطان خون، اسپاسم عضلات، سرطان روده بزرگ و غیره شود.

2. مسمومیت سربی

کمبود آهن همچنین می تواند احتمال مسمومیت با سرب در کودکان را افزایش دهد. یک مطالعه توسط Science of Total Environment نشان داد که مصرف زیاد آهن و ذخیره کافی آهن می تواند خطر مسمومیت با سرب در کودکان را کاهش دهد.

سایر مشکلات مرتبط با فقر آهن شامل ضعف ایمنی، عوارض بارداری، اختلالات فکری در کودکان و غیره است.

خطرات مصرف بیش از حد آهن

اگرچه آهن در بدن ما بسیار مهم است، اما مصرف زیاد آن نیز می تواند بسیار خطرناک باشد. در زیر عوارض جانبی مرتبط با مصرف بیش از حد آهن آورده شده است:

1. افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی

مطالعه انجام شده توسط دانشگاه ایندیانا نشان داد که آهن موجود در گوشت قرمز، می تواند خطر ابتلا به بیماری کرونر قلب را 57 درصد افزایش دهد. طبق مطالعه، آهن غیر حیوانی هیچ تاثیری در خطر بیماری های قلبی ندارد. بنابراین مهم است که مصرف آهن از منابع گوشتی را محدود کنید.

2. شیوع بالای سرطان

مصرف زیاد آهن همچنین می تواند خطر سرطان هایی مانند سرطان روده بزرگ، روده بزرگ و کبد را افزایش دهد. یک مطالعه اپیدمیولوژی سرطان، نشانگرهای زیستی و مطالعه پیشگیری ارتباط بین آهن و افزایش حساسیت به سرطان روده بزرگ را نشان داد.

3. بروز مشکلات دستگاه گوارش

پزشکان در سراسر جهان مکمل آهن را به افرادی که از کمبود آهن رنج می برند توصیه می کنند. با این حال این مکمل ها ممکن است مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع، اسهال، یبوست و مدفوع تیره ایجاد کنند. با پزشک خود در مورد راه های به حداقل رساندن این علائم مشورت کنید.

4. خطر بالای بیماری های نورودژنراتیو

اگرچه آهن برای بهبود عملکرد مغز مهم است، اما تجمع آهن اضافی می تواند مغز شما را مستعد افزایش آسیب اکسیداتیو کند. بنابراین، می تواند در بروز اختلالات نورودژنراتیو مانند آلزایمر و پارکینسون در افراد مسن نقش داشته باشد.

5. حساسیت به دیابت نوع 2

مطالعه دیگری توسط انجمن دیابت آمریکا نشان داد که آهن حیوانی همچنین مسئول افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در زنان است.

6. افزایش حساسیت به پیری زودرس پوست

در بسیاری از منابع آمده است که آهن به جلوگیری از پیری زودرس پوست کمک می کند. این ادعا نمی تواند دور از حقیقت باشد. یک مطالعه انجام شده توسط Aging Research Review گزارش می دهد که مصرف بیش از حد آهن می تواند تولید رادیکال هیدروکسیل سمی را افزایش دهد، در نتیجه به آسیب اکسیداتیو کمک می کند، که به نوبه خود منجر به پیری زودرس پوست می شود.

با یادگیری در مورد شادابی این ماده معدنی و فواید شگفت انگیز آهن، اکنون می توانید اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل دوز سالم آهن، به ویژه از منابع غیر حیوانی (مصرف شده همراه با غذاهای غنی از ویتامین C) است. اگر به فکر مصرف مکمل های آهن هستید، حتماً در مورد دوز ایده آل با پزشک مشورت کنید. سلامتی خود را حفظ کنید و ایمن بمانید.

در این قسمت می تونید بهترین مکمل های آهن موجود در بازار رو ببینید.چنانچه محصول مورد نظرتون رو در این قسمت پیدا نکردید میتونید با سفارش گذاری در واتس آپ یا اینستاگرام محصول رو با ارسال رایگان و تخفیف حداقل ده درصدی دریافت کنید.

مشاوره ویتامین کده رو از دست ندهید.

 021-65231600 

09194117388  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *