دسته‌بندی نشده

17 مزیت مهم اسیدهای چرب امگا 3

17 مزیت مهم اسیدهای چرب امگا 3

17 مزیت مهم اسیدهای چرب امگا 3

17 important Benefits of Omega-3 Fatty Acids

اسیدهای چرب امگا 3 فوق العاده مهم هستند. آنها فواید سلامتی زیادی برای بدن و مغز شما دارند. در حقیقت، عناصر غذایی کمی به اندازه اسیدهای چرب امگا 3 مورد مطالعه قرار گرفته اند.

در این مطلب 17 تا از فواید اسیدهای چرب امگا 3 که برای سلامتی وجود دارد و توسط علم ثابت شده است را برای شما جمع آوری کرده ایم.

1. امگا 3 می تواند با افسردگی و اضطراب مبارزه کند

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی در جهان است. علائم افسردگی شامل غم، بی حالی و از بین رفتن علاقه کلی به زندگی است. اضطراب، همچنین یک اختلال شایع است که با نگرانی و عصبانیت مداوم مشخص می شود. جالب توجه است، مطالعات نشان می دهد افرادی که به طور منظم امگا 3 مصرف می کنند، کمتر دچار افسردگی می شوند.

بعلاوه، هنگامی که افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب شروع به مصرف مکمل های امگا 3 می کنند، علائم آنها بهبود می یابد. سه نوع اسید چرب امگا 3 وجود دارد: ALA ،EPA و DHA. به نظر می رسد از بین این سه مورد، EPA در مبارزه با افسردگی بهترین است. حتی یک مطالعه نشان داد که EPA به عنوان یک داروی ضد افسردگی رایج در برابر افسردگی موثر است.

2. امگا 3 می تواند سلامت چشم را بهبود بخشد

DHA، نوعی امگا 3، یک جز اصلی ساختاری در شبکیه چشم شما است. وقتی به اندازه کافی DHA دریافت نکنید، ممکن است مشکلات بینایی برای شما ایجاد شود. جالب توجه است، دریافت مقدار کافی امگا 3 با کاهش خطر تخریب ماکولا، یکی از علل اصلی آسیب دائمی چشم و نابینایی در جهان ارتباط دارد.

 3. امگا 3 می تواند سلامت مغز را در دوران بارداری و در اوایل زندگی تقویت کند

امگا 3 برای رشد و نمو مغز در نوزادان بسیار مهم است.

DHA حدود 40% از اسیدهای چرب اشباع نشده چندگانه در مغز شما و 60٪ از شبکیه چشم شما را تشکیل می دهد. بنابراین، جای تعجب نیست که نوزادانی که از یک فرمول غنی شده با DHA تغذیه می کنند، بینایی بهتری نسبت به نوزادانی که شیر خشک استفاده می کنند، دارند.

دریافت مقدار کافی امگا 3 در دوران بارداری با مزایای بی شماری برای کودک شما همراه است، از جمله:

  • هوش بالاتر
  • مهارتهای ارتباطی و اجتماعی بهتر
  • مشکلات رفتاری کمتر
  • کاهش خطر تاخیر رشد
  • کاهش خطر ADHD، اوتیسم و ​​فلج مغزی

4- امگا 3 می تواند عوامل خطرساز برای بیماری های قلبی را بهبود بخشد

سکته های قلبی و مغزی مهمترین علت مرگ و میر در جهان هستند. دهه ها پیش، محققان مشاهده کردند که جوامع ماهی خوار میزان بسیار کمی از این بیماری ها را دارند. این مورد بعداً به مصرف امگا 3 پیوند داده شد. از آن زمان، اسیدهای چرب امگا 3 به فواید بیشماری برای سلامت قلب پیوند خورده اند.

این مزایا شامل موارد زیر می شود:

تری گلیسیرید:

امگا 3 می تواند باعث کاهش عمده تری گلیسیریدها شود.

فشار خون:

امگا 3 می تواند سطح فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش دهد.

کلسترول خوب HDL:

امگا 3 می تواند سطح کلسترول HDL “خوب” را افزایش دهد.

لخته شدن خون:

امگا 3 می تواند باعث جمع شدن پلاکت های خون در کنار هم نشود. این فرایند به جلوگیری از تشکیل لخته خون مضر کمک می کند.

پلاک:

امگا 3 با صاف نگه داشتن عروق و جلوگیری از آسیب به آنها، از پلاکی جلوگیری می کند که می تواند عروق شما را محدود و سخت کند.

التهاب:

برای برخی افراد، امگا 3 همچنین می تواند کلسترول LDL “بد” را کاهش دهد. با این حال، شواهد مختلف است – برخی از مطالعات افزایش LDL را نشان می دهند.

با وجود این تاثیرات مفید بر روی عوامل خطر بیماری های قلبی، هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد که مکمل های امگا 3 بتوانند از حملات قلبی یا مغزی جلوگیری کنند.

5. امگا 3 می تواند علائم ADHD را در کودکان کاهش دهد

اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) نوعی اختلال رفتاری است که با بی توجهی، بیش فعالی و تکانشگری مشخص می شود. چندین مطالعه خاطر نشان میکند كه كودكان مبتلا به ADHD سطح اسیدهای چرب امگا 3 کمتری در خون نسبت به همسالان خود دارند.

علاوه بر این، مطالعات متعددی مشاهده می کنند که مکمل های امگا 3 می توانند علائم ADHD را کاهش دهند. امگا 3 به بهبود بی توجهی و تکمیل وظایف کمک می کند. آنها همچنین باعث کاهش بیش فعالی، تکانشگری، بی قراری و پرخاشگری می شوند. اخیراً، محققان مشاهده کردند که مکمل های روغن ماهی یکی از امیدوار کننده ترین روش های درمانی برای ADHD هستند.

6. امگا 3 می تواند علائم سندرم متابولیک را کاهش دهد

سندرم متابولیک مجموعه ای از شرایط است. این شرایط شامل چاقی مرکزی است که همچنین به عنوان چربی شکم شناخته می شود. همچنین سایر شرایط شامل فشار خون بالا، مقاومت به انسولین، تری گلیسیرید بالا و سطح کلسترول HDL “خوب” پایین می باشد.

این یک نگرانی عمده در زمینه بهداشت عمومی است زیرا خطر بسیاری از بیماری های دیگر از جمله بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد. اسیدهای چرب امگا 3 می تواند مقاومت به انسولین، التهاب و عوامل خطر بیماری های قلبی را در افراد مبتلا به سندرم متابولیک بهبود بخشد.

7. امگا 3 می تواند با التهاب مقابله کند

التهاب یک پاسخ طبیعی به عفونت و آسیب در بدن شما است. بنابراین، برای سلامتی شما حیاتی است. با این حال، التهاب گاهی اوقات به مدت طولانی ادامه می یابد، حتی بدون عفونت یا آسیب. به این حالت التهاب مزمن – یا طولانی مدت می گویند.

التهاب طولانی مدت می تواند تقریباً در هر بیماری مزمن، از جمله بیماری قلبی و سرطان نقش داشته باشد. به طور قابل توجهی، اسیدهای چرب امگا 3 می توانند تولید مولکول ها و مواد مرتبط با التهاب مانند ایکوزانوئیدهای التهابی و سیتوکین ها را کاهش دهند. مطالعات به طور مداوم ارتباط بین مصرف بیشتر امگا 3 و کاهش التهاب را مشاهده کرده اند.

8. امگا 3 می تواند با بیماری های خود ایمنی مبارزه کند

در بیماریهای خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن شما سلولهای سالم را با سلولهای خارجی اشتباه می گیرد و به آنها حمله می کند. دیابت نوع 1 یکی از نمونه های برجسته است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به سلولهای تولید کننده انسولین در پانکراس شما حمله می کند. امگا 3 می تواند با برخی از این بیماری ها مقابله کند و ممکن است از اهمیت ویژه ای در اوایل زندگی برخوردار باشد.

مطالعات نشان می دهد که دریافت امگا 3 کافی در طول سال اول زندگی شما با کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های خود ایمنی از جمله دیابت نوع 1 و بیماری مولتیپل اسکلروزیس مرتبط است. امگا 3 همچنین به درمان لوپوس، آرتریت روماتوئید، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون و پسوریازیس کمک می کند.

9. امگا 3 می تواند اختلالات روانی را بهبود بخشد

میزان کم امگا 3 در افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی گزارش شده است. مطالعات نشان می دهد که مکمل های امگا 3 می توانند دفعات تغییرات خلقی را در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و اختلال دو قطبی کاهش دهند. مصرف مکمل با اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است باعث کاهش رفتار خشونت آمیز شود.

10. امگا 3 می تواند با کاهش روانی مرتبط با سن و بیماری آلزایمر مبارزه کند

کاهش عملکرد مغز یکی از پیامدهای اجتناب ناپذیر پیری است. چندین مطالعه مصرف بیشتر امگا 3 را به کاهش افت ذهنی مرتبط با سن و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط می دانند.

یک بررسی از مطالعات کنترل شده نشان می دهد که مکمل های امگا 3 ممکن است در هنگام شروع بیماری، هنگامی که علائم AD بسیار خفیف هستند، مفید باشند. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری در مورد امگا 3 و سلامت مغز لازم است.

11. امگا 3 می تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند

سرطان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در دنیای غرب است و مدتهاست که ادعا می شود اسیدهای چرب امگا 3 خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد. جالب توجه است که مطالعات نشان می دهد افرادی که بیشترین مقدار امگا 3 را مصرف می کنند تا 55٪ کمتر در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند.

علاوه بر این، مصرف امگا 3 با کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان و سرطان پستان در زنان ارتباط دارد. با این حال، همه مطالعات نتایج یکسانی را ارائه نمی دهند.

12. امگا 3 می تواند آسم را در کودکان کاهش دهد

آسم یک بیماری مزمن ریوی است که علائمی مانند سرفه، تنگی نفس و خس خس دارد. حملات شدید آسم می تواند بسیار خطرناک باشد. علت آنها التهاب و تورم در مجاری تنفسی ریه ها است. علاوه بر این، نرخ آسم در کشورهای مختلف طی چند دهه گذشته در حال افزایش است. چندین مطالعه مصرف امگا 3 را با خطر پایین تر آسم در کودکان و بزرگسالان مرتبط دانسته است.

13. امگا 3 می تواند چربی موجود در کبد شما را کاهش دهد

بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) شایعتر از آن است که فکر می کنید. این بیماری با شیوع چاقی، افزایش یافته و به شایعترین علت بیماری مزمن کبدی در بسیاری از کشورها تبدیل شده است. با این حال، مکمل اسیدهای چرب امگا 3 به طور موثری باعث کاهش چربی و التهاب کبد در افراد مبتلا به NAFLD می شود.

14. امگا 3 ممکن است سلامت استخوان و مفاصل را بهبود بخشد

پوکی استخوان و آرتروز دو اختلال شایع هستند که بر سیستم اسکلتی شما تاثیر می گذارند. مطالعات نشان می دهد که امگا 3 می تواند با افزایش مقدار کلسیم در استخوان های شما، قدرت استخوان را بهبود بخشد، که باید منجر به کاهش خطر پوکی استخوان شود.

امگا 3 همچنین ممکن است آرتروز را درمان کند. بیمارانی که از مکمل های امگا 3 استفاده می کنند کاهش درد مفصل و افزایش قدرت را گزارش کرده اند .

15. امگا 3 می تواند درد قاعدگی را تسکین دهد

درد قاعدگی در ناحیه تحتانی شکم و لگن شما اتفاق می افتد و اغلب به ناحیه کمر و ران تابش می یابد. این می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تاثیر بگذارد. با این حال، مطالعات به طور مکرر ثابت می کند که زنانی که بیشترین مقدار امگا 3 را مصرف می کنند، درد قاعدگی آنها خفیف تر است. حتی در یک مطالعه مشخص شد که مکمل امگا 3 در درمان درد شدید در دوران قاعدگی موثرتر از ایبوپروفن است.

16. اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است خواب را بهبود بخشد

خواب خوب یکی از پایه های سلامتی مطلوب است. مطالعات کمبود خواب را به بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی، دیابت و افسردگی گره می زند. مقادیر کم اسیدهای چرب امگا 3 با مشکلات خواب در کودکان و آپنه انسدادی در بزرگسالان همراه است.

سطح پایین DHA همچنین با سطح پایین تر هورمون ملاتونین در ارتباط است که به خواب رفتن کمک می کند. مطالعات در مورد کودکان و بزرگسالان نشان می دهد که مکمل امگا 3 باعث افزایش طول و کیفیت خواب می شود.

17. چربی های امگا 3 برای پوست شما مفید هستند

DHA یک جز ساختاری پوست شماست. این ماده مسئول سلامت غشای سلولی است که قسمت زیادی از پوست شما را تشکیل می دهد. یک غشای سلولی سالم باعث ایجاد پوستی نرم، مرطوب و بدون چین و چروک می شود.

EPA همچنین از چندین طریق برای پوست شما سودمند است، از جمله:

  • مدیریت تولید روغن و آبرسانی به پوست شما.
  • جلوگیری از کراتینه شدن بیش از حد فولیکول های مو، كه به صورت برجستگی های كوچك قرمز دیده می شود و اغلب در بازوها بوجود می آیند.
  • کاهش پیری زودرس
  • کاهش خطر ابتلا به آکنه.

امگا 3 همچنین می تواند از پوست شما در برابر آسیب های خورشید محافظت کند. EPA به شما در جلوگیری از ترشح موادی که باعث کلاژن شدن پوست شما پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب می شود، کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامتی مطلوب حیاتی هستند. دریافت آنها از غذاهای کامل – مانند ماهی های چرب دو بار در هفته – بهترین راه برای اطمینان از مصرف زیاد امگا 3 است. با این حال، اگر مقدار زیادی ماهی چرب نمی خورید، ممکن است بخواهید مکمل امگا 3 را مصرف کنید. برای افراد با کمبود امگا 3، مصرف مکمل روش ارزان و بسیار موثر برای بهبود سلامت است.

منبع:

https://www.webmd.com/hypertension-high-blood-pressure/guide/omega-3-fish-oil-supplements-for-high-blood-pressure

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/17290-omega-3-fatty-acids

https://www.health.harvard.edu/blog/omega-3-fatty-acids-and-the-heart-new-evidence-more-questions-2021032422213

https://www.medicalnewstoday.com/articles/40253

https://www.aveeno.com/skin-mind-balance/breaking-down-omega-3-benefits-skin#:~:text=Omega%2D3%20fatty%20acids%20are,effect%20on%20irritation%20and%20dermatitis.

https://www.nordicnaturals.com/healthy-science/skin-benefits-of-omega-3-fatty-acids/

در این شما می توانید مکمل های امگا 3 رو مشاهده و محصول دلخواه خود را خرید نمایید.

برای دریافت مشاوره پزشکی رایگان و ثبت سفارش محصول با ما تماس بگیرید.

 021-65231600 

09194117388  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *