دسته‌بندی نشده

7 فایده چشمگیر مکمل ویتامین C برای بدن شما

7 فایده چشمگیر مکمل ویتامین C برای بدن شما

7 فایده چشمگیر مکمل ویتامین C برای بدن شما

ویتامین C یک ویتامین ضروری است، به این معنی که بدن شما نمی تواند آن را تولید کند. با این حال، نقش های بسیاری دارد و با مزایای چشمگیر سلامتی مرتبط است.

این محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، از جمله پرتقال، توت فرنگی، میوه کیوی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج یافت می شود.

مصرف روزانه توصیه شده برای ویتامین C برای زنان 75 میلی گرم و برای مردان 90 میلی گرم است.

در حالی که معمولاً دریافت ویتامین C از غذاها توصیه می شود، بسیاری از افراد برای رفع نیازهای خود به مکمل ها روی می آورند.

در این مطلب 7 فایده علمی مکمل ویتامین C نوشته شده است.

1. ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند دفاع طبیعی بدن شما را تقویت کند.

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. آنها این کار را با محافظت از سلول ها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند.

هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می یابند، می توانند حالت معروف به استرس اکسیداتیو را ایجاد کنند که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است.

مطالعات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین C می تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا 30 درصد افزایش دهد. این به دفاع طبیعی بدن کمک می کند تا با التهاب مقابله کند.

2. ممکن است به کنترل فشار خون بالا کمک کند

تقریباً یک سوم بزرگسالان فشار خون بالا دارند.

فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد، علت اصلی مرگ و میر در سطح جهان نیز همین موضوع می باشد.

مطالعات نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا و بدون فشار خون کمک کند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به شل شدن رگ های خونی که از قلب خون حمل می کنند کمک می کند، که به کاهش سطح فشار خون کمک می کند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به طور متوسط ​​در بزرگسالان سالم باعث کاهش فشار خون سیستولیک (مقدار بالا) 3.8 میلی متر و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین تر) 1.5 میلی متر می شود.

در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را 4.9 میلی متر  و فشار خون دیاستولیک را به میزان 1.7 میلی متر کاهش می دهند.

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما مشخص نیست که آیا تاثیرات آن روی فشار خون طولانی مدت است. علاوه بر این، افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید فقط برای درمان به ویتامین C اعتماد کنند.

3. ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد

بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است.

عوامل زیادی خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند، از جمله فشار خون بالا، سطح کلسترول تری گلیسیرید یا LDL (بد) و سطح پایین کلسترول HDL (خوب).

ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند، که ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل 9 مطالعه با 293،172 شرکت کننده نشان داد که پس از 10 سال، افرادی که حداقل 700 میلی گرم ویتامین C روزانه مصرف می کنند 25٪ کمتر از کسانی که مکمل ویتامین C مصرف نمی کنند خطر بیماری قلبی دارند.

جالب توجه است ، تجزیه و تحلیل دیگری بر روی 15 مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین C از غذاها – نه مکمل ها – با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است.

با این حال، دانشمندان مطمئن نبودند که آیا افرادی که غذاهای غنی از ویتامین C مصرف می کنند نیز نسبت به افرادی که از مکمل استفاده می کنند از یک سبک زندگی سالم پیروی می کنند یا خیر. بنابراین، هنوز مشخص نیست که آیا این اختلافات به دلیل ویتامین C یا سایر جنبه های رژیم غذایی آنها بوده است.

4- ممکن است سطح اسید اوریک خون را کاهش دهد و به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند

نقرس نوعی آرتروز است که تقریباً 4٪ از بزرگسالان را مبتلا می کند.

این نوع آرتروز فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه انگشتان شست پا است. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات شدید و ناگهانی درد را تجربه می کنند.

علائم نقرس در صورت وجود بیش از حد اسید اوریک در خون ظاهر می شود. اسید اوریک ماده زائدی است که توسط بدن تولید می شود. در سطوح بالا ممکن است متبلور و در مفاصل رسوب کند.

جالب اینجاست که چندین مطالعه نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کرده و در نتیجه از حملات نقرس محافظت کند.

به عنوان مثال، مطالعه ای روی 1387 مرد نشان داد كه افرادی كه بیشترین ویتامین C را مصرف می كنند، میزان اسید اوریک خون در آنها به طور قابل توجهی پایین تر از افرادی است كه كمترین میزان مصرف را دارند.

مطالعه دیگری 46994 مرد سالم را طی 20 سال پیگیری کرد تا مشخص شود آیا مصرف ویتامین C با نقرس ارتباط دارد یا خیر. این مطالعه نشان داد که افرادی که مکمل ویتامین C مصرف می کنند 44٪ خطر نقرس کمتری دارند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 13 مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C طی 30 روز، در مقایسه با دارو، اسید اوریک خون را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

در حالی که به نظر می رسد ارتباط قوی بین دریافت ویتامین C و سطح اسید اوریک وجود دارد، مطالعات بیشتری در مورد اثرات ویتامین C بر نقرس لازم است.

5. به جلوگیری از کمبود آهن کمک می کند

آهن ماده مغذی مهمی است که عملکردهای متنوعی در بدن دارد. برای ساخت سلولهای قرمز خون و انتقال اکسیژن به بدن ضروری است.

مکمل های ویتامین C می توانند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کنند. ویتامین C در تبدیل آهن جذب شده ضعیف، مانند منابع آهن گیاهی، به شکلی که جذب آن آسان تر است کمک می کند.

این امر به ویژه برای افرادی که رژیم غذایی بدون گوشت دارند بسیار مفید است، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.

در حقیقت، صرف 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است 67٪ جذب آهن را بهبود بخشد.

در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در افراد مستعد کمبود آهن کمک کند.

در یک مطالعه، به 65 کودک مبتلا به کم خونی فقر آهن خفیف، مکمل ویتامین C داده شد. محققان دریافتند که این مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می کند.

اگر سطح آهن کمی دارید، مصرف بیشتر غذاهای غنی از ویتامین C یا مصرف مکمل ویتامین C می تواند به بهبود سطح آهن خون کمک کند.

6. ایمنی را تقویت می کند

یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل های ویتامین C در افراد، افزایش ایمنی بدن است، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

اول، ویتامین C به تشویق تولید گلبول های سفید خون معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند، که بدن را در برابر عفونت محافظت می کنند.

دوم، ویتامین C به این سلولهای سفید خون کمک می کند تا در عین محافظت از آنها در برابر آسیب مولکولهای مضر، مانند رادیکال های آزاد، به طور موثرتری عمل کنند.

سوم، ویتامین C بخشی اساسی در سیستم دفاعی پوست است. این ماده به طور فعال به پوست منتقل می شود، جایی که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و به تقویت موانع پوست کمک کند.

مطالعات همچنین نشان داده است که مصرف ویتامین C ممکن است زمان بهبودی زخم را کوتاه کند.

علاوه بر این، سطح پایین ویتامین C با نتایج ضعیف سلامتی مرتبط است.

به عنوان مثال، افرادی که ذات الریه دارند، سطح ویتامین C کمتری دارند و نشان داده شده است که مکمل های ویتامین C مدت بهبودی را کوتاه میکنند.

7. با افزایش سن از حافظه و تفکر شما محافظت می کند

زوال عقل اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف علائم ضعف تفکر و حافظه استفاده می شود.

این بیماری بیش از 35 میلیون نفر را در سراسر جهان درگیر می کند و به طور معمول در میان افراد مسن دیده می شود. مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب نزدیک مغز، ستون فقرات و اعصاب (که به طور کلی به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شوند) می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. مقادیر کم این ویتامین با اختلال در فکر کردن و یادآوری ارتباط دارد.

علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است سطح ویتامین C خون کمتری داشته باشند.

علاوه بر این، نشان داده شده است که دریافت زیاد ویتامین C از غذا یا مکمل ها با افزایش سن بر روی تفکر و حافظه اثر محافظتی دارد.

اگر ویتامین C کافی از رژیم غذایی خود دریافت نکنید، مکمل های ویتامین C ممکن است در برابر بیماری هایی مانند زوال عقل کمک کنند. با این حال، برای درک اثرات مکمل های ویتامین C بر سلامت سیستم عصبی، مطالعات بیشتری در مورد انسان لازم است.

ادعاهای اثبات نشده در مورد ویتامین C

در حالی که ویتامین C از نظر علمی فواید زیادی دارد، اما ادعاهای بی اساس بسیاری نیز دارد که توسط شواهد ضعیف یا هیچ مدرکی تأیید می شوند.

در اینجا برخی ادعاهای اثبات نشده در مورد ویتامین C وجود دارد:

از سرماخوردگی جلوگیری می کند

در حالی که به نظر می رسد ویتامین C شدت سرماخوردگی و زمان بهبودی را در بزرگسالان 8٪ و در کودکان 14٪ کاهش می دهد، اما از آنها جلوگیری نمی کند.

خطر سرطان را کاهش می دهد 

تعداد اندکی از مطالعات، ویتامین C را با کاهش خطر ابتلا به چندین سرطان مرتبط دانسته اند. با این حال، بیشتر مطالعات نشان داده اند که ویتامین C بر خطر ابتلا به سرطان تاثیر نمی گذارد.

از بیماری چشم محافظت می کند

ویتامین C با کاهش خطرات بیماری های چشم مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولای وابسته به سن ارتباط دارد. با این حال، مکمل های ویتامین C هیچ تاثیری ندارند و یا حتی ممکن است صدمه ای وارد کنند.

ممکن است مسمومیت سربی را درمان کند

 اگرچه به نظر می رسد افراد مبتلا به مسمومیت سربی دارای سطح ویتامین C کمی هستند، اما هیچ مدرک قوی از مطالعات انسانی نشان نمی دهد که ویتامین C می تواند مسمومیت با سرب را درمان کند.

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که باید از رژیم غذایی یا مکمل ها دریافت شود.

این ماده با بسیاری از مزایای چشمگیر سلامتی، مانند افزایش سطح آنتی اکسیدان، کاهش فشار خون، محافظت در برابر حملات نقرس، بهبود جذب آهن، تقویت ایمنی و کاهش بیماری های قلبی و خطر زوال عقل مرتبط است.

به طور کلی، اگر تلاش می کنید مقدار کافی ویتامین C را از رژیم غذایی خود را دریافت کنید مکمل های ویتامین C یک روش عالی و ساده برای تقویت ویتامین C بدن شما هستند.

بهترین مکمل ویتامین C را در این قسمت می توانید مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *