دسته‌بندی نشده

آیا مکمل ها می توانند سلامت چشم و بینایی را بهبود بخشند؟

آیا مکمل ها می توانند سلامت چشم و بینایی را بهبود بخشند؟

آیا مکمل ها می توانند سلامت چشم و بینایی را بهبود بخشند؟

احتمالاً شنیده اید که می گویند: “هویج بخورید، چون برای چشم شما مفید است.” همچنین ممکن است تبلیغات مکمل های غذایی برای سلامت چشم را دیده باشید. آیا ویتامین ها و مواد معدنی می توانند برای سلامت چشم و بینایی شما مفید باشند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مکمل ها و سلامت چشم، به مطالعه این مطلب ادامه دهید.

آنچه علم برای گفتن درباره مکمل ها دارد

ادعاهای زیادی در مورد تاثیرات مثبت مکمل ها بر روی بینایی و سلامت چشم ارائه می شود، اما مطالعات و تحقیقات بسیار کمی این ادعاها را تأیید می کند. مطالعات مربوط به بیماری های چشمی مربوط به سن به نام های (AREDS و AREDS 2) است. اینها مطالعات بزرگی است که توسط موسسه ملی چشم انجام شده است. نتایج حاصل از AREDS 2 آنچه را از AREDS آموخته شد و توصیه های مکمل را بهبود بخشید.

این مطالعات بر روی دو نوع بیماری که میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد انجام شده است. این دو بیماری عبارتند از:

 • انحطاط ماکولا (AMD) 
 • آب مروارید 

تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD)

AMD دلیل اصلی کاهش بینایی در جهان است. این بیماری بیش از 10 میلیون نفر را درگیر می کند. این بیماری چشمی عمدتا با پیری همراه است، اما برخی از اشکال دژنراسیون ماکولا در افراد جوان نیز تأثیر می گذارد.

AMD هنگامی رخ می دهد که سلولهای حساس به نور در ناحیه ماکولا در شبکیه چشم خراب می شوند. این بخش از چشم مسئول انجام کارهای زیر است:

 • ثبت آنچه می بینیم و ارسال اطلاعات به مغز ما
 • دیدن خوب جزئیات
 • تمرکز کردن

آب مروارید

آب مروارید کدر شدن عدسی چشم است. این بیماری ممکن است توانایی شما را در بینایی کافی برای انجام کارهای روزمره مختل کند و با گذشت زمان بدتر شود. آب مروارید بخصوص در بزرگسالان مسن بسیار شایع است. در سال 2010، 24.4 میلیون نفر مبتلا به آب مروارید شدند.

مکمل های پیشنهادی

AREDS و AREDS 2 اثرات دوزهای بالای چندین آنتی اکسیدان را که برای چندین سال با هم مصرف شده بودند، بررسی کردند. آخرین توصیه های AREDS 2 عبارتند از:

 • ویتامین C به میزان 500 میلی گرم
 • ویتامین E به میزان 400 IU
 • لوتئین به میزان  10 میلی گرم
 • زیگزانتین به میزان 2 میلی گرم
 • روی به میزان 80 میلی گرم
 • مس به میزان 2 میلی گرم (مصرف شده برای جلوگیری از کمبود مس ناشی از روی)

این فرمول مکمل به صورت کپسول در دسترس است و معمولاً دو بار در روز مصرف می شود.

نتایج

شرکت کنندگان در مطالعه AREDS 2 یکی از چهار فرمول مکمل را که در مطالعه AREDS به عنوان یک داروی درمانی بالقوه مفید شناخته شده بود، استفاده کردند. هر شرکت کننده به مدت پنج سال روزانه مکمل را مصرف کرد.

در شرکت کنندگان، در طی شش سال، خطر AMD و کاهش جدی بینایی 25 درصد کاهش یافت. در افراد مبتلا به AMD تنها در افرادی که AMD متوسط ​​دارند این وضعیت با مصرف مکمل کند می شود. مکمل ها برای افرادی که مراحل خفیف یا خیلی پیشرفته دارند موثر نیستند.

علاوه بر این، مکمل های استفاده شده در این مطالعه از AMD جلوگیری نکرده و یا از دست دادن بینایی را بهبود نمی بخشد. مکمل های لوتئین و زیگزانتین که به عنوان بخشی از فرمولاسیون AREDS 2 مصرف می شود، در افرادی که در رژیم غذایی آنها فاقد این مواد معدنی بود، نیاز به عمل آب مروارید را 32 درصد کاهش داد.

این مطالعات امیدوار کننده بودند و دریافتند که برخی مکمل ها مزایایی دارند اما در همه افراد اثرات مفیدی نخواهد داشت. برای درک بهتر ارتباط بین مکمل ها و سلامت چشم، تحقیقات بیشتری لازم است.

چه مکمل هایی می توانند به سلامت چشم کمک کنند؟

آنتی اکسیدان های موجود در آزمایش AREDS 2، نشان داده است که مکمل های زیر برای برخی از افراد مفید است.

1. لوتئین و زیگزانتین

لوتئین و زیگزانتین کاروتنوئیدها هستند. کاروتنوئیدها رنگدانه هایی هستند که در گیاهان و در شبکیه چشم شما یافت می شوند. مکمل این رنگدانه ها به افزایش تراکم آنها در شبکیه چشم کمک می کند. آنها همچنین نور آبی و ماورا بنفش پر انرژی را جذب می کنند که می تواند به چشم شما آسیب برساند.

2. روی

روی همچنین به طور طبیعی در چشم شما یافت می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که از آسیب سلول محافظت می کند. روی ماده معدنی اصلی در آزمایش AREDS 2 است. هنگام مصرف روی، جذب مس کاهش می یابد. توصیه می شود روی با مکمل های مس ترکیب شود.

3. ویتامین B1 (تیامین)

ویتامین B1 برای سلامت چشم شما ضروری است. شواهدی وجود دارد که ویتامین B1، همراه با ویتامین های دیگر، ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

ویتامین B1 به عنوان یکی از ویتامین های B “ضد استرس” شناخته می شود و التهاب را کاهش می دهد. همچنین نشان داده شده است که این ویتامین ممکن است برای درمان یووئیت، یک بیماری التهابی چشم که می تواند منجر به کوری شود، موثر باشد.

4. اسیدهای چرب امگا 3

رژیم غذایی اکثر افراد به اندازه کافی اسیدهای چرب امگا 3 ندارد، منبع اصلی این اسیدهای چرب ماهی است. سلولهای گیرنده نوری در شبکیه چشم شما حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا 3 هستند. اعتقاد بر این است که اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA)، نوعی اسید چرب امگا 3، به رشد سلول های شبکیه کمک می کند. همچنین تصور می شود که این نوع اسید در کاهش التهاب و کمک به سلولهای شبکیه و قرنیه برای بهبودی و بازسازی پس از آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض نور و افزایش سن نقش دارد.

تعدادی از منابع معتبر نشان می دهند افرادی که بیش از دو اسید چرب امگا 3، DHA و اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) مصرف می کنند، کمتر AMD دارند. مقادیر کم اسیدهای چرب امگا 3 با سندرم خشکی چشم و رتینوپاتی مرتبط است، بیماری که باعث آسیب تدریجی به شبکیه می شود. همچنین نشان داده است که نوزادانی که مکمل DHA مصرف می کنند نسبت به نوزادانی که به آنها DHA داده نمی شود، بینایی بهتری دارند.

5. ویتامین C

چندین مطالعه بزرگ نشان می دهد که ویتامین C خطر ابتلا به برخی از انواع آب مروارید را کاهش می دهد. دو مورد از این مطالعات همچنین دریافتند که ترکیبی از مکمل های ویتامین C و E خطر آب مروارید را کاهش داده و روند پیشرفت آب مروارید را کند می کند.

چه زمانی باید به پزشک خود مراجعه کنید؟

قبل از مصرف مکمل های چشم با چشم پزشک خود مشورت کنید. چشم پزشک، پزشکی است که در زمینه بهداشت چشم تخصص دارد. با توجه به وضعیت سلامت چشم شما، پزشک می تواند تعیین کند که مکمل ها مضر هستند یا خیر.

از آنجا که دوزهای بالا در مکمل های چشم می تواند با سایر داروها تداخل داشته باشد و نباید توسط افرادی که دارای شرایط خاص سلامتی هستند مصرف شو ، بنابراین لازم است با پزشک خود درباره مصرف داروهای دیگرتان نیز صحبت کنید.

آیا می توانم از مکمل ها برای بهبود سلامت چشم خود استفاده کنم؟

چشم و بینایی شما تحت تأثیر عوامل زیادی از جمله ژنتیک و سن قرار دارد. حفظ یک سبک زندگی سالم و داشتن یک رژیم غذایی متعادل که حاوی غذاهای غنی از آنتی اکسیدان باشد می تواند به طور چشمگیری در سلامت چشم شما نقش داشته باشد. اما با مراجعه به پزشک و مشورت با پزشکتان می توانید در صورت نیاز به استفاده از مکمل های چشم روی آورید.

نکاتی برای سلامت چشم

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای سلامتی چشم شما مفید باشید.

 • سیگار نکشید

 سیگار کشیدن به عروق خونی چشم آسیب می رساند و می تواند به آب مروارید، تخریب ماکولا و سایر مشکلات بینایی منجر شود.

 • از چشمان خود در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کنید

هنگام بیرون رفتن از عینک آفتابی استفاده کنید و از خیره شدن مستقیم به چراغ های روشن و نور خورشید خودداری کنید.

 • وزن سالم و سبک زندگی فعال داشته باشید.
 • بعد از 60 سالگی، هر ساله معاینه چشم را انجام دهید.
 • رژیم غذایی سالم

اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز، اسفناج، ذرت، پرتقال، تخم مرغ، هویج باشد. این غذاها حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی هستند، از جمله مواد غذایی موجود در فرمولاسیون مکمل های چشمی.

منبع:

https://healthblog.uofmhealth.org/wellness-prevention/can-supplements-improve-eye-health-and-vision

https://www.webmd.com/eye-health/vision-supplements

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-754/lutein

https://www.verywellhealth.com/can-lutein-supplements-protect-your-eyes-89060

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *