دسته‌بندی نشده

آیا مکمل های تستوسترون می توانند میل جنسی شما را بهبود بخشند؟

آیا مکمل های تستوسترون می توانند میل جنسی شما را بهبود بخشند؟

آیا مکمل های تستوسترون می توانند میل جنسی شما را بهبود بخشند؟

نوسانات در میل جنسی شما به خصوص با افزایش سن انتظار می رود. در حالی که سبک زندگی، داروها و استرس می توانند بر میل جنسی شما تاثیر بگذارند، فیزیولوژی نیز می تواند یک عامل باشد. تستوسترون، هورمونی که باعث افزایش میل جنسی، تولید اسپرم، تراکم استخوان و توده عضلانی می شود، می تواند عامل موثری در میزان میل جنسی شما باشد.

ممکن است با پایین آمدن سطح تستوسترون، میزان علاقه کمتری به رابطه جنسی داشته باشید، یا عملکرد مطلوبی را که دوست دارید از نظر جنسی انجام دهید، نداشته باشید. کاهش میل جنسی می تواند باعث افسردگی شود و روابط صمیمی را تحت تاثیر قرار دهد. طبیعی است که بخواهید در مورد افزایش میل جنسی خود کاری انجام دهید.

اگر برای کمک به بهبود میل جنسی خود در حال مصرف مکمل های درمانی تستوسترون هستید، در این مطلب نگاهی دقیق به مکمل های تستوسترون می اندازیم.

تستوسترون چه کاری انجام می دهد؟

تستوسترون و استروژن هورمون های اصلی جنسی شما هستند. مردان و زنان هورمون تستوسترون تولید می کنند، اما مردان بیشتر این هورمون را تولید می کنند. به طور متناوب، بدن زن استروژن بیشتری نسبت به مرد ایجاد می کند.

با بلوغ پسر تستوسترون افزایش می یابد. این مسئول بلوغ اندام های جنسی، افزایش موهای بدن و صورت، عضلات بزرگتر و صداهای عمیق تر است. همچنین باعث تولید اسپرم می شود.

سطح تستوسترون در طول روز متفاوت است و معمولاً صبح زود به اوج خود می رسد. علاوه بر این، سطح هورمون تستوسترون در طول عمر شما نوسان دارد و هر 10 سال کاهش می یابد، معمولاً تستوسترون 1-2 درصد بعد از 30 سالگی کاهش میابد. گذشته از پیری، دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث کاهش تستوسترون شود. آنها عبارتند از:

 • آسیب به بیضه ها
 • اختلالات هیپوفیز
 • درمان سرطان
 • اچ آی وی یا ایدز
 • بیماری های التهابی، مانند سارکوئیدوز یا سل
 • تومورهای بیضه

مکمل های تستوسترون

هیپوگنادیسم وضعیتی است که وقتی بدن به تنهایی تستوسترون کافی تولید نمی کند، رخ می دهد. از درمان جایگزین کردن تستوسترون معمولاً برای درمان هیپوگنادیسم استفاده می شود. با این حال، مشخص نیست که آیا مکمل ها می توانند کمک کنند. انجمن غدد درون ریز توصیه می کند که تستوسترون درمانی را افرادی که علائم کمبود تستوسترون دارند باید مصرف کنند. در مردان بالای 65 سال، درمان فقط باید به صورت فردی و پس از مشاوره با پزشک در مورد خطرات و مزایا آغاز شود. 

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 156 آزمایش کنترل شده بین سال های 1950 و 2016 که در آن به شرکت کنندگان مکمل تستوسترون داده شد، مزایایی برای عملکرد جنسی، جسمی و شناختی، خلق و خو یا سلامت قلب و عروق پیدا نکردند.

اما از آنجا که این مطالعه شامل افراد فاقد هیپوگنادیسم نیز میباشد، نتایج نمی توانند به طور کامل درباره همه صادق باشد.

خطرات قلب و پروستات

در حقیقت، مکمل های تستوسترون ممکن است مشکلات بیشتری نسبت به حل آنها ایجاد کنند. مطالعات نشان داده است که ارتباطی بین مکمل ها و مشکلات قلبی وجود دارد. یکی دریافت که برخی از مردان بالای 65 سال هنگام استفاده از ژل تستوسترون مشکلات قلبی پیدا می کنند.

مطالعه دیگری با حضور گروهی از مردان زیر 65 سال که سابقه مشکلات قلبی داشتند و گروهی از مردان مسن  که قلب سالمی داشتن نشان داد که هر دو گروه هنگام مصرف مکمل های تستوسترون خطر بیشتری برای حملات قلبی دارند. علاوه بر این، در حالی که یافته های متناقضی وجود دارد، استفاده از درمان جایگزین تستوسترون ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات و مشکلات قلبی را افزایش دهد.

اثرات جانبی

مانند سایر مکمل ها و داروها، تستوسترون درمانی با خطرات و عوارض جانبی احتمالی همراه است. این امر به ویژه در صورتی که بخواهید آن را به عنوان درمان جایگزین در هنگام  پیری طبیعی مصرف کنید، صادق است. تاثیراتی که این مکمل ها بر روی قلب و پروستات شما می گذارند می تواند منجر به برخی موارد احتمالی شود. عوارضی شامل:

 • وقفه تنفسی در خواب
 • آکنه
 • سینه های بزرگ شده
 • جمع شدن بیضه

دلایل دیگر میل جنسی پایین

در حالی که تستوسترون پایین یکی از دلایل میل جنسی کم در مردان است، دلایل مختلف دیگری نیز وجود دارد.

دلایل روانشناختی می تواند منجر به میل جنسی کم شود. این شامل:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • فشار
 • مسائل درون یک رابطه

علاوه بر تستوسترون پایین، دلایل مختلف جسمی دیگر می تواند منجر به کاهش میل جنسی شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • مصرف داروهایی مانند افیون، بتا بلاکرها، یا داروهای ضد افسردگی
 • اضافه وزن داشتن
 • داشتن یک بیماری مزمن

پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا تعیین کند چه چیزی باعث کم میل جنسی شما می شود. و اگر فکر کنند عوامل روانی در ایجاد آن نقش دارند، ممکن است مشاوره را توصیه کنند.

درمان های طبیعی برای افزایش تستوسترون

تستوسترون درمانی برای همه مناسب نیست. درمان های طبیعی نیز موجود است که می توانید امتحان کنید:

 • یک منبع غذایی که به اندازه کافی روی دارد دریافت کنید

روی که یک منبع معدنی ضروری برای کمک به تنظیم سطح تستوسترون در مردان است. با خوردن غلات کامل و غذاهای  دریایی مانند صدف، یا از طریق مکمل ها می توانید روی را به رژیم خود اضافه کنید.

 •  پتاسیم کافی برای سنتز تستوسترون

غذای غنی از پتاسیم مانند موز، چغندر و اسفناج  که دارای پتاسیم زیادی هستند به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 • بیشتر ورزش کنید

 ورزش بیشتر به طور طبیعی باعث افزایش تستوسترون می شود.

 • مصرف شکر 

برای افزایش میزان تستوسترون باید میزان مصرف شکر خود را کاهش دهید.

 • خواب بیشتر
 • کاهش استرس زندگی 

 می توانید با یادگیری تکنیک های مدیریت استرس به کاهش استرس روزمره خود کمک کنید. 

دلایل زیادی می تواند باعث کاهش میل جنسی شما شود. کاهش سطح تستوسترون می تواند یک منبع باشد، اما استرس های زندگی یا مشکلات روابطی نیز می تواند باعث کاهش میل جنسی شما شود.

مکمل های تستوسترون می توانند انگیزه جنسی را برای برخی تقویت کنند، اما از پزشک خود برای آزمایش تستوسترون بخواهید تا مشخص کند که آیا مکمل بهترین گزینه برای شما است، زیرا آنها با سرطان پروستات و مسائل قلبی عروقی مرتبط هستند.

منبع:

https://www.webmd.com/healthy-aging/the-best-testosterone-boosters-for-men-over-50#1
https://www.piedmont.org/living-better/supplemental-testosterone-healthy-or-not
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5870326/
https://www.getroman.com/health-guide/increase-sex-drive/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323918

در این قسمت می توانید بهترین مکمل های تقویت جنسی را مشاهده و متناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *