دسته‌بندی نشده

مضرات کراتین‌ برای کبد چیست؟

مضرات کراتین‌ برای کبد چیست؟

مضرات کراتین‌ برای کبد چیست؟

کراتین یک ماده شیمیایی است که در بدن یافت می شود. بیشتر در عضلات و همچنین در مغز یافت می شود. همچنین در غذاهایی مانند گوشت قرمز و غذاهای دریایی یافت می شود. کراتین را می توان در آزمایشگاه نیز ساخت.
کراتین بیشتر برای بهبود عملکرد ورزشی و افزایش توده عضلانی در ورزشکاران و افراد مسن استفاده می شود. معمولا معتقدند که کراتین در بهبود عملکرد ورزشی افراد جوان و سالم در طول فعالیت های کوتاه مدت با شدت بالا مانند دوی سرعت تاثیر بسزایی دارد؛ به همین دلیل، کراتین اغلب به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود قدرت عضلانی و عملکرد ورزشی استفاده می شود. در ایالات متحده، اکثر مکمل های غذایی ورزشی حاوی کراتین هستند.
استفاده از کراتین توسط کمیته بین المللی المپیک، انجمن ملی ورزشکاران دانشگاهی (NCAA) و ورزش های حرفه ای مجاز است.
کراتین همچنین برای گرفتگی عضلات، مولتیپل اسکلروزیس (MS)، افسردگی و بسیاری از شرایط دیگر استفاده می شود، اما هیچ مدرک علمی خوبی برای اثبات این موارد وجود ندارد.
مشخص نیست که آیا کراتین در درمان هر بیماری پزشکی مؤثر است یا خیر. استفاده دارویی از این محصول توسط FDA تایید نشده است. نباید به جای داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده شود.
کراتین اغلب به عنوان یک مکمل گیاهی فروخته می شود. هیچ استاندارد تولید تنظیم شده ای برای بسیاری از ترکیبات گیاهی وجود ندارد و برخی از مکمل های موجود در بازار به فلزات سمی یا سایر داروها آلوده شده اند. مکمل های گیاهی / بهداشتی باید از یک منبع قابل اعتماد خریداری شوند تا خطر آلودگی به حداقل برسد.


عملکرد کراتین در بدن چگونه است؟

کراتین در ایجاد انرژی مورد نیاز عضلات برای کار کردن نقش دارد.
به نظر می رسد گیاهخواران و سایر افرادی که با شروع مصرف مکمل های کراتین سطح کراتین تام کمتری دارند، نسبت به افرادی که با سطح بالاتری از کراتین شروع می کنند، سود بیشتری می برند. ماهیچه های اسکلتی فقط مقدار مشخصی کراتین را در خود نگه می دارند. اضافه کردن بیشتر سطح را بیشتر نمی کند. این “نقطه اشباع” معمولاً در چند روز اول پس از مصرف “دوز بارگیری” به دست می آید.
کراتین در سرتاسر بدن شما یافت می شود و 95 درصد آن در ماهیچه های شما ذخیره می شود. از گوشت و ماهی به دست می آید و همچنین می تواند به طور طبیعی از اسیدهای آمینه در بدن شما تولید شود.

با این حال، رژیم غذایی و سطح کراتین طبیعی شما معمولاً ذخیره ماهیچه ای این ترکیب را به حداکثر نمی رساند. میانگین ذخایر کراتین در بدن حدود 120 میلی مول بر کیلوگرم است، اما مکمل های کراتین می توانند این ذخایر را به حدود 140 تا 150 میلی مول بر کیلوگرم برسانند.
در طول تمرینات با شدت بالا، کراتین ذخیره شده به عضلات شما کمک می کند تا انرژی بیشتری تولید کنند. این دلیل اصلی افزایش کراتین عملکرد ورزش است.
هنگامی که ذخایر کراتین ماهیچه خود را پر می کنید، هر مقدار اضافی به کراتین تجزیه می شود که توسط کبد متابولیزه شده و از طریق ادرار دفع می شود.


منابع کراتین

بدن شما کراتین داخلی خود را در کبد، و همچنین در غده پانکراس و کلیه ها می سازد. پس از ایجاد کراتین، به ماده دیگری به نام فسفوکراتین یا کراتین فسفات تبدیل می شود و برای ذخیره سازی به عضلات شما فرستاده می شود.
هنگامی که شما در دوی سرعت، وزنه برداری یا هر ورزش دیگری که نیاز به تلاش زیاد برای دوره های زمانی کوتاه دارد، بدن شما کراتین فسفات را به منبع اصلی انرژی به نام آدنوزین تری فسفات یا ATP تبدیل می کند. اشکال مکمل کراتین اساساً به همین روش عمل می کنند و در محصولاتی موجود هستند که عبارتند از:
قرص ها
شکلات انرژی زا
پودرها
قرص ها
نوشیدنی های مخلوط
مایعات


کراتین چگونه بر کلیه ها و کبد شما تأثیر می گذارد؟

کراتین می تواند کمی سطح کراتینین را در خون شما افزایش دهد. کراتینین معمولاً برای تشخیص مشکلات کلیوی یا کبدی اندازه گیری می شود.
با این حال، این واقعیت که کراتین سطح کراتینین را افزایش می دهد به این معنی نیست که به کبد یا کلیه شما آسیب می رساند. تا به امروز، هیچ مطالعه ای در مورد استفاده از کراتین در افراد سالم شواهدی مبنی بر آسیب رساندن به این اندام ها ارائه نکرده است.
یک مطالعه طولانی مدت روی ورزشکاران کالج هیچ عارضه جانبی مرتبط با عملکرد کبد یا کلیه را نشان نداد. سایر مطالعات اندازه گیری نشانگرهای بیولوژیکی در ادرار نیز هیچ تفاوتی پس از مصرف کراتین نشان ندادند.
یکی از طولانی ترین مطالعات تا به امروز – که به مدت چهار سال به طول انجامید – به طور مشابه به این نتیجه رسید که کراتین هیچ عوارض جانبی منفی ندارد.
مطالعه مشهور دیگری که اغلب در رسانه ها ذکر می شود، بیماری کلیوی را در یک وزنه بردار مرد که با کراتین مکمل مصرف کرده بود، گزارش کرد.
با این حال، این مطالعه موردی تنها شواهد کافی نیست. عوامل متعدد دیگری، از جمله مکمل‌های اضافی، نیز دخیل بودند. گفته می‌شود، اگر سابقه مشکلات کبدی یا کلیوی دارید، باید با احتیاط از مکمل‌های کراتین استفاده کنید.


نکات مهم برای بیماران کبدی

به بیماران مبتلا به بیماری کبد توصیه می شود از مکمل های کراتین خودداری کنند. بیماری کبد سطوح طبیعی کراتین را کاهش می دهد و مصرف مکمل های کراتین ممکن است توانایی کبد برای تولید و پردازش کراتین را مهار کند. اگر مکمل های کراتین به دلیل اختلال در عملکرد کبد به درستی پردازش نشوند، آسیب کلیه و سایر عوارض جانبی جدی نیز ممکن است رخ دهد.


نکات مهم حین استفاده از کراتین

در حین مصرف کراتین از نوشیدن کافئین (قهوه، چای، نوشابه) یا مصرف محرک های گیاهی مانند افدرا یا ما هوانگ خودداری کنید. ترکیب این محصول با این مواد ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی یا سایر مشکلات جدی پزشکی را افزایش دهد.
از گرم شدن بیش از حد یا کم آبی بدن در حین ورزش و در هوای گرم خودداری کنید.
قبل از مصرف این دارو
در صورت داشتن موارد زیر نباید از کراتین استفاده کنید:
بیماری کلیوی
دیابت
کراتین ممکن است در بهبود قدرت یا عضله سازی در افراد بالای 60 سال موثر نباشد.
مشخص نیست که آیا کراتین به جنین آسیب می رساند یا خیر. اگر باردار هستید از این محصول استفاده نکنید.
کراتین ممکن است به شیر مادر وارد شود و ممکن است به نوزاد شیرده آسیب برساند. اگر به نوزاد خود شیر می دهید از این محصول استفاده نکنید.
هیچ مکمل گیاهی-بهداشتی را بدون توصیه پزشکی به کودک ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *