دسته‌بندی نشده

آیا مولتی ویتامین ها کار می کنند؟ حقیقت غافلگیرکننده

آیا مولتی ویتامین ها کار می کنند؟ حقیقت غافلگیرکننده

آیا مولتی ویتامین ها کار می کنند؟ حقیقت غافلگیرکننده

مولتی ویتامین ها و چند ماده معدنی رایج ترین مکمل های مورد استفاده در جهان هستند.

محبوبیت آنها در چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافته است.

برخی از افراد بر این باورند که مولتی ویتامین ها می توانند سلامتی را بهبود بخشند، عادات غذایی نامناسب را جبران کنند و حتی خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهند.

این مقاله شواهد علمی موجود در مورد مولتی ویتامین ها را بررسی می کند.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین ها مکمل هایی هستند که حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلف و حتی گاها سایر مواد را هم نیز شامل می شود. با توجه به اینکه هیچ استانداردی برای مولتی ویتامین وجود ندارد، ترکیب مواد مغذی آنها با توجه به مارک و محصول متفاوت است. از مولتی ویتامین ها به عنوان مولتی، مولتیپل یا به سادگی ویتامین نیز یاد می شود.

آنها به اشکال مختلف از جمله قرص، کپسول، صمغ های جویدنی، پودرها و مایعات در دسترس هستند. بیشتر مولتی ویتامین ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. اطمینان حاصل کنید که برچسب را بخوانید و دستورالعمل های توصیه شده برای دوز را دنبال کنید. مولتی ویتامین در داروخانه ها، فروشگاه های بزرگ و سوپرمارکت ها و همچنین به صورت آنلاین موجود است.

مولتی ویتامین ها حاوی چه موادی هستند؟

سیزده ویتامین و حدود 15 ماده معدنی برای سلامتی شما ضروری است. بسیاری از آنها آنزیم و هورمون تولید می کنند، ایمنی بدن شما را تقویت می کنند و اعصاب و اندام شما را به درستی کار می کنند. بدن شما همچنین برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرایندهای بدن به این مواد مغذی نیاز دارد.

مولتی ویتامین ها ممکن است بسیاری از این ویتامین ها و مواد معدنی را ارائه دهند – اما در مقادیر مختلف. آنها همچنین ممکن است حاوی مواد دیگری مانند گیاهان، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب باشند. از آنجا که سازمان غذا و دارو (FDA) مکمل های غذایی را دقیقاً همانطور که داروهای تجویزی را تنظیم می کند تنظیم نمی کند، برخی از آنها ممکن است حاوی مقادیر بالاتر یا کمتری از برخی مواد مغذی باشند که در برچسب ذکر شده است.

علاوه بر این، برخی از مکمل ها ممکن است حاوی موادی باشند که می توانند با داروها تداخل داشته باشند، بنابراین قبل از شروع یک مکمل جدید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. علاوه بر این، مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین ها ممکن است از غذاهای واقعی گرفته شده یا به صورت مصنوعی ساخته شوند و همین نکته خرید ویتامین ها را از یک تولید کننده معتبر ضروری می کند.

مولتی ویتامین ها و بیماری های قلبی

بیماری قلبی یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در سراسر جهان است. در حالی که برخی معتقدند که مصرف مولتی ویتامین می تواند به جلوگیری از بیماری قلبی کمک کند، اما به نظر نمی رسد تحقیقات به طور قطعی از آن حمایت کند. برخی مطالعات نشان می دهد که مولتی ویتامین ها با کاهش خطر حملات قلبی و مرگ در ارتباط هستند، در حالی که برخی دیگر هیچ تأثیری نشان نمی دهند.

Physician ’Health Study II اثرات مصرف روزانه مولتی ویتامین در بیش از 14000 مورد مرد میانسال را برای بیش از یک دهه بررسی کرد و هیچ گونه کاهش در حملات قلبی، سکته مغزی یا مرگ و میر را نشان نداد. با این حال، یک مطالعه اخیر نشان داد که مصرف مولتی ویتامین برای بیش از 3 سال در میان زنان – اما نه مردان – با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی مرتبط است.

مولتی ویتامین و سرطان

شواهد در مورد استفاده از مولتی ویتامین و خطر سرطان نیز متفاوت است. برخی مطالعات هیچ تأثیری بر خطر سرطان نشان نمی دهند، در حالی که برخی دیگر استفاده از مولتی ویتامین را به کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط می دانند.

در یک تحقیق 5 آزمایش کنترل شده تصادفی شامل 47289 نفر مورد بررسی قرار گرفت. خطر ابتلا به سرطان در مردانی که از مولتی ویتامین استفاده می کنند 31٪ کمتر است، اما در زنان هیچ تاثیری ندارد.

در دو مطالعه مشاهده ای، یکی شامل فقط زنان و دیگری شامل زنان و مردان، استفاده طولانی مدت از مولتی ویتامین با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ارتباط دارد.

سرانجام، مطالعه پزشکان اشاره کرد که استفاده طولانی مدت و روزانه از مولتی ویتامین، خطر ابتلا به سرطان را در مردان با سابقه سرطان و همچنین در افرادی که سابقه بیماری ندارند کاهش می دهد.

آیا مولتی ویتامین ها فواید دیگری برای سلامتی دارند؟

مولتی ویتامین ها برای چندین هدف دیگر از جمله ارتقا عملکرد مغز و سلامت چشم مورد مطالعه قرار گرفته اند.

عملکرد مغز

چندین مطالعه کوچک در مورد بررسی جمعیت های خاص نشان داده است که مولتی ویتامین ها می توانند حافظه را در بزرگسالان مسن تر بهبود بخشند.

مولتی ویتامین ها نیز ممکن است بر روحیه شما تاثیر بگذارند. تحقیقات نه تنها ارتباط بین وضعیت بد روحی و کمبود مواد مغذی بلکه بین مکمل های غذایی و کاهش علائم اضطراب و افسردگی را نشان داده است. با این حال، در مطالعات دیگر مصرف مولتی ویتامین ها تغییراتی در خلق و خو ایجاد نمی کند و هیچ تغییری نمی کند.

سلامت چشم

دژنراسیون ماکولای وابسته به سن یکی از مهمترین دلایل نابینایی در سراسر جهان است. یک مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین ها و مواد معدنی آنتی اکسیدانی ممکن است روند پیشرفت آن را کند و به جلوگیری از آن کمک کند. علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهد که مولتی ویتامین ها ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد.

مولتی ویتامین ها در بعضی موارد ممکن است مضر باشند

مقدار مصرف یک فاکتور اساسی است که باید هنگام مصرف مولتی ویتامین مورد توجه قرار گیرد. اگرچه دوزهای بالای برخی ویتامین ها و مواد معدنی برای برخی افراد قابل قبول است، اما مقادیر زیاد آن می تواند مضر باشد.

دوز مناسب می تواند به حلالیت ویتامین بستگی داشته باشد، که در دو گروه زیر دسته بندی می شود:

محلول در آب

 بدن شما مقدار اضافی این ویتامین ها را از طریق ادرار دفع می کند.

محلول در چربی

از آنجا که بدن شما هیچ راهی آسان برای خلاص شدن از شر این دسته از مولتی ویتامین ها ندارد، ممکن است مقادیر اضافی در کبد شما جمع شود. افراد باردار باید به خصوص در مصرف ویتامین A مراقبت کنند، زیرا مصرف بیش از حد آنها به ناتوانی مادرزادی مرتبط است.

مسمومیت با ویتامین D نادر است و بعید است در اثر استفاده از مولتی ویتامین ایجاد شود. با این حال، سمیت ویتامین A شایع تر است. اگر مولتی ویتامین مصرف می کنید و غذاهای غنی از مواد مغذی زیادی می خورید، ویتامین های موجود در بدن شما می تواند از مقدار توصیه شده روزانه بیشتر شود.

افراد سیگاری باید از مولتی ویتامین ها با مقادیر زیادی بتاکاروتن یا ویتامین A اجتناب کنند، زیرا این مواد مغذی ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهند. دوزهای بالای برخی مواد معدنی مانند آهن می تواند منجر به ناراحتی معده، یبوست، استفراغ و غش شود. آهن همچنین می تواند توانایی بدن در جذب روی را کاهش دهد.

به ویژه، مردان باید مراقب مصرف آهن خود باشند، زیرا آنها بیشتر از زنان و همچنین افرادی که هموکروماتوز دارند، میزان بیشتری از آن را ذخیره می کنند. این وضعیت می تواند منجر به تجمع سطح سمی این ماده معدنی شود و ممکن است باعث سیروز کبدی، سرطان کبد و بیماری های قلبی شود. کسانی که به این بیماری مبتلا هستند نیز باید از مکمل های ویتامین C اجتناب کنند.

خطر دیگر فرآیندهای تولید نادرست است، که ممکن است باعث شود مولتی ویتامین ها مقادیر بسیار بیشتری از مواد مغذی را از آنچه در نظر گرفته شده نگهداری می کنند.

آیا باید مولتی ویتامین مصرف کنید؟

مولتی ویتامین برای همه مناسب نیست و حتی ممکن است به برخی افراد آسیب برساند. گفته شد، جمعیت های خاص ممکن است از مولتی ویتامین ها بهره مند شوند، از جمله:

بزرگترها

جذب ویتامین B12 با افزایش سن کاهش می یابد. همچنین، افراد مسن ممکن است به کلسیم و ویتامین D بیشتری نیاز داشته باشند.

گیاهخواران 

از آنجا که ویتامین B12 در درجه اول در غذاهای حیوانی یافت می شود، کسانی که رژیم های گیاهی را دنبال می کنند بیشتر در معرض خطر کمبود این ویتامین هستند. همچنین رژیم غذایی این افراد ممکن است فاقد کلسیم، روی، آهن، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 باشند.

سایر افرادی که ممکن است از مولتی ویتامین بهره مند شوند شامل افرادی است که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند، رژیم های کم کالری دارند یا مواد غذایی کافی را فقط از غذا دریافت نمی کنند.

اگر کمبود مواد مغذی دارید، بهتر است که آن ماده غذایی را مصرف کنید. مولتی ویتامین ها بسیاری از مواد مغذی را بسته بندی می کنند که ممکن است به بیشتر آنها نیاز نداشته باشید. برای تصمیم گیری در مورد بهترین روش ممکن است بهتر باشد با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

بعلاوه، بهتر است برای جبران رژیم غذایی ضعیف، از یک مولتی ویتامین استفاده نکنید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل از غذاهای کامل احتمالاً سلامتی شما را در طولانی مدت تضمین می کند.

خب الان که اطلاعات مفیدی از مولتی ویتامین ها کسب کردید وقتش رسیده که مولتی ویتامین مناسب خودتون رو از این قسمت پیدا کنید و در صورت تمایل خریداری کنید.

ویتامین کده منتظر سوالات و نظرات شماست. با ما تماس بگیرید.

 021-65231600 

09194117388  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *