دسته‌بندی نشده

چه مکمل‌هایی از سفید شدن مو جلوگیری می‌کند؟

چه مکمل‌هایی از سفید شدن مو جلوگیری می‌کند؟

چه مکمل‌هایی از سفید شدن مو جلوگیری می‌کند؟
اصلا چنین امکانی وجود دارد؟
رنگ مو توسط سلول های رنگدانه ای به نام ملانوسیت در فولیکول های مو تولید می شود.ملانوسیت ها ملانین تولید می کنند که در قشر وسط فولیکول مو ذخیره می شود. همانطور که مو رشد می کند، رنگ یا رنگدانه به شکل گیری ادامه می دهد و یک سر کامل بلوند یا هر رنگی که ژنتیک تصمیم گرفته است ایجاد می کند.
مو در طول زندگی یک رنگ باقی نمی ماند. یک کودک مو بلوند سر یدک‌کش یا تقریباً سفید رنگ ممکن است با تبدیل شدن به واقعیت در سنین نوجوانی و جوانی سبزه شود. همانطور که زمان روی موها با افزایش سن تغییر می کند. تغییر واقعی زمانی رخ می دهد که ملانوسیت ها کمتر فعال می شوند و در نهایت تولید رنگ را متوقف می کنند و در نتیجه موهای سفید یا خاکستری می شوند.
اگر ساقه مو مقدار کمی رنگدانه داشته باشد، موها سفید می شوند. موهای سفید اصلا ملانین ندارند و فقط رنگ کراتین، پروتئینی که مو را تشکیل می دهد، نمایان می شود. توقف ملانین بخشی از روند طبیعی پیری است. مردان از حدود 30 سالگی شروع به سفید شدن می کنند در حالی که زنان چند سال دیگر تا پایان این فرآیند در حدود 35 سالگی فرصت دارند.
سفید شدن زودرس در افراد جوانتر حتی کودکان رخ می دهد. دلیل سفیدی زودرس مو نامشخص است، اما عواملی مانند بیماری یا مشکلات خودایمنی ممکن است علت باشند.


چه چیزی باعث سفیدی مو می شود؟


سفیدی مو اجتناب ناپذیر است و وراثت نقش اصلی را در زمانی که موهای سفید شروع به تبدیل شدن به بخشی از زندگی یک زن می کند، ایفا می کند. یک سبزه پر رنگ یا قهوه ای درخشان به دلایل مختلف بسته به هر فرد به موهای سفید تبدیل می شود. به والدین خود نگاهی بیندازید و سعی کنید در صورت امکان به یاد بیاورید که موهای سفید چه زمانی ظاهر شدند. این ممکن است اولین سرنخ از زمانی باشد که موهای شما ممکن است شروع به تغییر کند. شرایطی مانند بیماری یا اختلالات سیستم خودایمنی روی رشد و گاهی اوقات رنگ مو تأثیر می گذارد. شرایطی مانند اختلالات تیروئید، کمبود ویتامین B12 که در گوشت، تخم مرغ و شیر یافت می شود، زودتر از افراد عادی با سفید شدن پوست مرتبط هستند.
ویتیلیگو، یک بیماری پوستی که باعث ایجاد لکه های سفید بر روی پوست سالم به دلیل از دست دادن ملانوسیت ها می شود، ممکن است یکی دیگر از مقصران سفید شدن موها باشد. جراحی های شکم و روده مانند بای پس معده ممکن است به سفید شدن زودرس کمک کند. یائسگی زودهنگام و سیگار کشیدن دو دلیل دیگر برای بررسی اینکه آیا موهای سفید آشکار شده اند هستند.

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی از این مواد مغذی دریافت می کنید:
اگرچه بیشتر ژنتیک در این مسئله دخیل است، اما سفیدی زودرس یک جزء رژیمی نیز دارد.
برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی باعث می شوند که فولیکول‌های موی شما رنگدانه‌هایی (ملانین) تولید کنند. ملاتین ماده ایست که مو برای حفظ رنگ طبیعی خود به آن نیاز دارد.
در نظر بگیرید که آیا به اندازه کافی از این مواد مغذی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید.


کلسیم


کلسیم فقط برای استخوان های شما مهم نیست. همچنین به سلامت اعصاب، قلب و ماهیچه ها کمک می کند. محصولات لبنی مانند شیر و ماست منابع برجسته این ماده معدنی هستند. همچنین می‌توانید کلسیم را در سبزی‌های برگ‌دار تیره، غلات غنی‌شده و ماهی پیدا کنید. حداقل سه وعده در روز از این منبع غنی استفاده کنید.


ویتامین H

شما می توانید روزانه 300 میکروگرم بیوتین، که ویتامین H نیز نامیده می شود، مصرف کنید تا از سفید شدن موهای خود جلوگیری کنید (و همچنین موهایتان را بلند و قوی نگه دارید). زرده تخم مرغ، برنج قهوه ای، غلات کامل، جگر، شیر و مخمر آبجو منابع غذایی عالی هستند. بیوتین موها را تقویت می کند و با کمک به تولید کراتین از سفید شدن موها جلوگیری می کند.


مس


کمبود مس می تواند در تولید انرژی در سراسر بدن شما اختلال ایجاد کند و بر سلول های خونی و بافت های همبند شما تأثیر بگذارد. این ماده معدنی همچنین به بدن شما کمک می کند تا آهن را متابولیزه کند و سلول های خونی جدید ایجاد کند. مس در تولید ملانین نیز نقش دارد. دریافت مس کافی در رژیم غذایی می تواند تضمین کند که این فرآیندها دست نخورده باقی می مانند.
مس را می توانید در بادام زمینی، بادام و عدس و همچنین جگر گاو، گوشت خرچنگ و قارچ سفید پیدا کنید.


آهن


اگر سفیدی زودرس مو دارید، داشتن سطح آهن پایین غیرمعمول نیست.
آهن یک ماده معدنی ضروری است که به ایجاد هموگلوبین در سلول های خونی شما کمک می کند. هموگلوبین به نوبه خود مسئول حمل اکسیژن در سراسر بدن شما است. می توانید با خوردن گوشت، عدس و سبزیجات با برگ های تیره از دریافت آهن کافی در رژیم غذایی خود مطمئن شوید.
اگر گیاهخوار هستید، مطمئن شوید که همزمان از غذاهای غنی از ویتامین C استفاده می کنید، زیرا به بدن شما کمک می کند آهن بیشتری جذب کند.


پروتئین (کراتین)


ممکن است درباره درمان های کراتینه برای صاف کردن مو شنیده باشید، اما کراتینه داخلی نیز می تواند بر سلامت کلی موهای شما تأثیر بگذارد.
کراتین نوعی پروتئین است که در سلول های سطحی وجود دارد. وقتی پروتئین‌های کراتین در فولیکول‌های مو تجزیه می‌شوند، این می‌تواند منجر به ریزش مو و تغییرات رنگدانه‌ها، از جمله مسائل دیگر شود.
شما به خودی خود نمی توانید کراتین بخورید، اما اطمینان از دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی می تواند به بدن شما اجازه دهد اسیدهای آمینه را استخراج کرده و آنها را به کراتین تبدیل کند.


ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک)


ویتامین B5 یک ماده مغذی ضروری است که به بدن شما کمک می کند تا از غذاهایی که می خورید انرژی تولید کند. همچنین به ساخت گلبول های قرمز کمک می کند.
اگرچه مطالعات روی موش ها نشان داده است که ویتامین B5 می تواند سفید شدن خز را معکوس کند، اما هیچ مطالعه بالینی وجود ندارد که نشان دهد چنین اثراتی می تواند در انسان رخ دهد.
با این حال، دریافت ویتامین B5 کافی می تواند تضمین کند که بدن شما به درستی غذا را به انرژی تبدیل می کند. غذاهای غنی از ویتامین B5 عبارتند از ماهی، جگر گاو و ماست.


ویتامین B6

ویتامین B6 هم برای متابولیسم و هم برای ایمنی شما مهم است. اگر ویتامین B6 کافی دریافت نکنید، ممکن است علائمی مانند خشکی مو، ترک لب‌ها و خستگی ایجاد کنید. خبر خوب این است که می توانید ویتامین B6 را از غذاهای مختلف از جمله ماهی، مرغ، سیب زمینی و میوه های غیر مرکبات دریافت کنید.


ویتامین B9 (اسید فولیک)


ویتامین B9 (فولات یا اسید فولیک) به بدن شما در متابولیسم اسیدهای آمینه کمک می کند. همچنین برای عملکردهای متابولیک و DNA مهم است. هنگامی که ویتامین B9 کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، ممکن است تغییرات رنگدانه مو، پوست و ناخن را تجربه کنید. نمونه‌هایی از غذاهای غنی از فولات شامل لوبیا، مارچوبه، سبزیجات برگ‌دار و مرکبات است.


ویتامین B12

کمبود ویتامین B12 یکی از شایع ترین علل سفیدی زودرس مو است. محققان به منبع مورد اعتماد اشاره کرده اند که کمبود ویتامین B12 اغلب همزمان با کمبود اسید فولیک و بیوتین در افرادی است که موهایشان زود سفید شده است.
ویتامین B12 یکی دیگر از مواد مغذی است که برای متابولیسم، تولید DNA و سطح کلی انرژی ضروری است.شما می توانید با خوردن غذاهایی مانند گوشت، محصولات لبنی و غلات غنی شده اطمینان حاصل کنید که ویتامین B12 کافی دریافت می کنید.


ویتامین دی

ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری است. همچنین به بدن شما کمک می کند تا کلسیم را به طور موثرتری جذب کند. منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که افرادی که موهایشان زود سفید شده است نیز دچار کمبود ویتامین D هستند. این یافته نشان می دهد که این ماده مغذی بر تولید ملانین در فولیکول های مو نیز تأثیر می گذارد.
شما می توانید ویتامین D را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به میزان متوسط دریافت کنید و همچنین در غذاهایی که شامل تخم مرغ، ماهی های چرب و محصولات غنی شده هستند نیز وجود دارد.

زینک (روی)


روی یک ماده معدنی است که مسئول محافظت از سلول ها و DNA شما در برابر مهاجمان است، به همین دلیل است که مردم اغلب آن را به عنوان یک درمان سرماخوردگی معرفی می کنند.
همچنین به بدن شما در ساخت پروتئین کمک می کند. کمبود روی ممکن است بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارد. این ماده معدنی به طور گسترده در لوبیا، غلات کامل، گوشت قرمز و صدف موجود است.
مصرف یک ویتامین یا مکمل غذایی را در نظر بگیرید.
اگر به اندازه کافی از مواد مغذی بالا در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، مصرف یک یا چند مکمل می تواند کمک کننده باشد.
برخی از مواد مغذی می توانند اطمینان حاصل کنند که فولیکول های مو شما همانطور که باید رنگدانه تولید می کنند، به خصوص در مورد سفید شدن زودرس.
قبل از مصرف هر یک از مکمل های زیر با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دیگر صحبت کنید. این متخصصان می توانند در تعیین اینکه آیا واقعاً در این مواد مغذی کمبود دارید یا خیر کمک کنند و در مورد هر مرحله بعدی به شما توصیه کنند.


کمبود ویتامین B6

کمبود ویتامین B6 در میان افرادی که گوشت نمی‌خورند بیشتر است. برخی از بیماری‌های خودایمنی و کلیوی نیز می‌توانند نحوه دریافت ویتامین B6 بدن را تغییر دهند. توصیه روزانه برای اکثر بزرگسالان 1.3 میلی گرم منبع مورد اعتماد است، اما افراد مسن و افرادی که باردار یا شیرده هستند کمی بیشتر نیاز دارند.
ویتامین B6 به عنوان یک مکمل مستقل در دسترس است. از طرف دیگر، بسیاری از مولتی ویتامین ها حاوی این ماده مغذی هستند.


سلامت مو با ویتامین B9

از نظر سلامت مو، ویتامین B9 می تواند رنگدانه صحیح را تضمین کند. اگر به اندازه کافی غذاهای غنی از فولات نمی خورید، ممکن است بخواهید مکمل را در نظر بگیرید. توصیه روزانه برای اکثر بزرگسالان 400 میکروگرم (mcg) منبع مورد اعتماد است.
همه مولتی ویتامین ها حاوی ویتامین B9 نیستند، بنابراین مهم است که برچسب محصولات را به دقت بخوانید. پزشک شما حتی ممکن است مکمل اسید فولیک جداگانه را توصیه کند.

 

گیاهخواران و کمبود ویتامین B12

یک منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که بسیاری از جوانان با موهای سفید ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشند. گیاهخواران و وگان ها بیشتر مستعد کمبود B12 هستند زیرا این ماده مغذی عمدتاً در محصولات حیوانی وجود دارد. توصیه روزانه ویتامین B12 برای اکثر بزرگسالان 2.4 میکروگرم منبع مورد اعتماد است.
اگر ویتامین B12 کافی دریافت نمی کنید، پزشک ممکن است مکمل ها، تزریقات یا مولتی ویتامین را توصیه کند.


روغن ماهی یا مس


مکمل های روغن ماهی می توانند گزینه دیگری باشند اگر پزشک مصرف آنها را پیشنهاد کند.
یک مطالعه منبع مطمئن نشان داد که شرکت کنندگانی که موهایشان سفید شده بود، سطح کلسترول بالاتری داشتند. مصرف مکمل های روغن ماهی به طور بالقوه می تواند یکی از راه های رفع این مشکل باشد.
مکمل های روغن ماهی را خریداری کنید. مس همچنین می تواند در غذاهای دریایی وجود داشته باشد. توصیه روزانه برای اکثر بزرگسالان 900 میکروگرم است. اگر کمبود تایید شده بر سلول های خونی و تولید انرژی شما تأثیر گذاشته باشد، ممکن است پزشک مکمل های مس را توصیه کند. این اثرات می تواند منجر به سفیدی مو و سایر علائم قابل توجه شود.


بیوتین


بسیاری از مردم بر این باورند که مکمل‌های بیوتین می‌توانند موها را ضخیم‌تر و قوی‌تر کنند. یک منبع معتبر تحقیقاتی همچنین نشان می دهد که کمبود بیوتین ممکن است در سفید شدن زودرس نقش داشته باشد. توصیه روزانه برای اکثر بزرگسالان 30 میکروگرم منبع قابل اعتماد است.


آنزیم کاتالاز


آنزیم های کاتالاز مسئول تجزیه پراکسید هیدروژن به آب و اکسیژن هستند. برخی از افراد بیماری به نام آکاتالاسمی دارند که باعث کاهش سطح این آنزیم ها می شود. با گذشت زمان، این سطوح پایین می تواند باعث ایجاد سموم در بدن شود. مکمل های کاتالاز تنها در صورتی مفید هستند که بدن شما از نظر این آنزیم ها کم باشد. پزشک شما قادر خواهد بود این تشخیص را انجام دهد.

در نهایت


در حالی که رژیم غذایی و به طور کلی یک شیوه زندگی سالم می تواند به کاهش موهای سفید کمک کند، تنها کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کنترل ریزش طبیعی ملانین در فولیکول های مو انجام دهید.
همچنین یک مؤلفه ژنتیکی مهم در سفید شدن مو وجود دارد. اگر والدین شما با سفید های زودرس برخورد کرده اند، این احتمال وجود دارد که در شما نیز همین اتفاق بی افتد
با این حال، این بدان معنا نیست که شما نمی توانید سعی کنید روند سفید شدن را کاهش دهید.
فقط به یاد داشته باشید که اگر یک مکمل یا درمان جایگزین بیش از حد خوب به نظر می رسد که درست باشد، احتمالاً همینطور است. شما باید هر گونه نگرانی در مورد سفیدی زودرس یا ریزش مو را با پزشک برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *