دسته‌بندی نشده

چطور اعداد فشار خون خود را بدانیم؟ فشار خون سیستولیک و دیاستولیک

اعداد فشار خون سیستولیک و دیاستولیک به چه معناست؟ هنگامی که اعداد فشار خون خود را دریافت می کنید، دو عدد وجود دارد. اولین، یا “بالا” ، فشار خون سیستولیک شما است. دومی یا “پایین” فشار خون دیاستولیک است. دانستن هر دو مهم است و می تواند زندگی شما را نجات دهد. در ادامه با ویتامین کده همراه باشید.

 

 

عدد فشار خون سیستولیک یا فشار خوب بالا به چه معناست؟


وقتی قلب شما می تپد، فشار می آورد و خون را از طریق شریان های شما به بقیه بدن شما می راند. این نیرو روی آن رگ های خونی فشار ایجاد می کند و این فشار خون سیستولیک شماست.

نحوه درک عدد فشار خون سیستولیک:
نرمال: زیر 120
رو به بالا: 120-129
مرحله 1 فشار خون بالا (فشار خون بالا نیز نامیده می شود): 130-139
مرحله 2 فشار خون بالا: 140 یا بیشتر بحران فشار خون: 180 یا بیشتر. باید با اورژانس تماس بگیرید.

 

 

عدد فشار خون دیاستولیک به چه معناست؟


خواندن دیاستولیک، یا عدد پایین، فشاری است که در شریان‌ها در زمانی که قلب بین ضربان‌ها استراحت می‌کند. این زمانی است که قلب پر از خون می شود و اکسیژن دریافت می کند.

عدد فشار خون دیاستولیک شما به این معنی است:
نرمال: کمتر از 80
مرحله 1 فشار خون بالا: 80-89
مرحله 2 فشار خون بالا: 90 یا بیشتر
بحران فشار خون: 120 یا بیشتر. باید با اورژانس تماس بگیرید.

توجه کنید حتی اگر عدد دیاستولیک شما نرمال باشد (کمتر از 80)، اگر میزان سیستولیک 120-129 باشد، می توانید فشار خون بالا داشته باشید.

 

 

 

محدوده فشار خون


اگر فشار خون طبیعی دارید، فشار خون شما کمتر از 120/80 است. برای ادامه دادن به آن از یک سبک زندگی فعال و رژیم غذایی سالم پیروی کنید.

 

 

آیا فشار خون شما بالاتر از محدوده طبیعی است، در هر دو یا در سطح سیستولیک و دیاستولیک؟


پزشک شما می خواهد قبل از تشخیص فشار خون حتما بیش از یکبار اندازه گیری فشار خون داشته باشد تا کاملا مطمئن این تشخیص شود. درمان ها شامل تغییر شیوه زندگی است و اگر کافی نباشد، ممکن است شامل داروها نیز باشد.

تغییرات سبک زندگی عبارتند از:
کاهش مصرف سدیم: از پزشک خود بپرسید که میزان سدیم روزانه شما چقدر باید باشد. برچسب حقایق تغذیه ای روی محصولات غذایی را بخوانید.

ورزش بیشتر: مطالعات نشان می دهد که 3-4 جلسه در هفته، هر جلسه 40 دقیقه، ورزش هوازی (نوعی که ضربان قلب شما را سریعتر می کند) فواید دارد.

کاهش وزن: اگر اضافه وزن دارید. می توانید انتظار داشته باشید که به ازای هر پوند از دست دادن حدود 1 امتیاز از اعداد فشار خون خود کم کنید. خوردن یک رژیم غذایی سالم. رژیم غذایی DASH برای بهبود فشار خون طراحی شده است. DASH مخفف عبارت Dietary Approaches to Stop Hypertension است. این سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، لبنیات کم چرب ، مرغ ، ماهی و مرغ را ترجیح می دهد.

اگر برای کاهش فشار خون نیز به دارو نیاز دارید، چندین نوع وجود دارد که ممکن است پزشک شما بنا به تشخیص این موارد را تجویز کند:
دیورتیک ها
مهارکننده های ACE
مسدود کننده های آلفا
مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ARBs
مسدود کننده های بتا
مسدود کننده های کانال کلسیم
آگونیست های مرکزی
وازودیلاتورها
داروهای ترکیبی

اگر به دارو نیاز دارید، پزشک در نظر خواهد گرفت که کدام نوع برای شما بهترین است. (پزشک ها همچنین عادات سبک زندگی را توصیه می کنند که به کاهش فشار خون کمک می کند.) تصمیم گیری در مورد اینکه آیا به دارو نیاز دارید یا نه، اغلب به صورت موردی انجام می شود، بسته به اینکه چه اتفاقی برای سلامتی شما می افتد و به ترجیحات شما.

 

چگونه فشار خون اندازه گیری می شود؟

یک پزشک یا پرستار فشار خون شما را با یک سنج کوچک که به یک کاف بادی متصل است اندازه گیری می کند. ساده و بدون درد است. فردی که فشار خون شما را اندازه گیری می کند، کاف را دور بازوی شما می پیچد.
برخی دور ساعد یا مچ دست می‌چرخند، اما اغلب دقیق نیستند.
پزشک یا پرستار شما از گوشی پزشکی برای گوش دادن به جریان خون در شریان شما استفاده می کند. آنها کاف را تا فشاری بالاتر از فشار خون سیستولیک شما باد می کنند و دور بازوی شما سفت می شود. سپس آن را آزاد می کنند. با باز شدن کاف، اولین صدایی که از طریق گوشی پزشکی می شنوند فشار خون سیستولیک است. نقطه ای که این صدا از بین می رود، فشار خون دیاستولیک را نشان می دهد. در اندازه گیری فشار خون، همیشه عدد سیستولیک اول و سپس عدد دیاستولیک می آید. برای مثال، اعداد شما ممکن است “120 روی 80” یا به صورت 120/80 نوشته شوند.

 

 

کنترل فشار خون در خانه


پیگیری فشار خون در خانه برای بسیاری از افراد مهم است، به خصوص اگر فشار خون بالا دارید. این به شما و پزشک شما کمک می کند تا دریابید که درمان شما موثر است یا خیر.
پزشک شما همچنین ممکن است به شما پیشنهاد کند که فشار خون خود را در خانه بررسی کنید اگر فکر می کنند شما دچار “فشار خون بالا” هستید. این یک شرط واقعی است و حتما باید این کار انجام شود. استرس ناشی از حضور در مطب پزشک فشار خون شما را بالا می برد، اما وقتی در خانه هستید، طبیعی است.

چند نکته که میتوانید با پشزک خود مطرح کنید:
از پزشک خود بخواهید که یک مانیتور فشار خون خانگی را برای استفاده آسان توصیه کند. مطمئن شوید که کاف به درستی جا می شود. اگر بازوی شما برای کاف بزرگ است، ممکن است میزان فشار خون شما بالاتر از حد واقعی باشد.

شما همچنین می توانید از فشارسنج مچ دست استفاده کنید، اما آنها اغلب دقیق نیستند. دستورالعمل‌های همراه دستگاه را دنبال کنید تا مطمئن شوید که از آن به درستی استفاده می‌کنید. مهم نیست که چه نوع دستگاه فشار خون دارید، بهتر است آن را به مطب پزشک ببرید. می توانید خواندن آن را با اعدادی که پزشکتان دریافت می کند مقایسه کنید. حداقل 30 دقیقه قبل از آزمایش از مصرف کافئین، سیگار و ورزش خودداری کنید.

هنگامی که فشار خون خود را در خانه اندازه گیری می کنید ، صاف روی صندلی بنشینید و هر دو پا را روی زمین بگذارید. از پزشک یا پرستار خود بخواهید که راه صحیح قرار گرفتن بازو را به شما نشان دهد تا بتوانید قرائت دقیق داشته باشید. آن را در همان زمان از روز بررسی کنید تا خوانش ها یکسان باشد. سپس، چندین مطالعه را با فاصله 1 دقیقه انجام دهید.

نتایج را حتما یادداشت کنید. نوشته ها و یادداشت فشار خون را به مطب پزشک خود ببرید تا بتوانید در مورد هر گونه تغییر در اعداد خود صحبت کنید. پزشک شما تصمیم خواهد گرفت که آیا علاوه بر تغییر شیوه زندگی، به دارو نیز نیاز دارید یا خیر.

حتی اگر فشار خون شما بالا باشد، احتمالاً علائمی نخواهید داشت. به همین دلیل اغلب به آن “قاتل خاموش” می گویند. اولین علامت فشار خون درمان نشده ممکن است حمله قلبی ، سکته مغزی یا آسیب کلیوی باشد.

 

 

جلوگیری از فشار خون بالا


برای اینکه فشار خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید، عادات روزانه شما کلیدی و کاربردی است. این موارد کمک می کند:

سیگار نکش در میان بسیاری از مشکلات سلامتی که سیگار کشیدن باعث افزایش فشار خون شما می شود.

فعالیت بدنی را به عادت تبدیل کنید. اکثر کارشناسان حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط ​​(مانند دوچرخه سواری یا پیاده روی سریع) پنج بار یا بیشتر در هفته را توصیه می کنند. یا می توانید فعالیت سخت تری را برای مدت زمان کوتاه تری در هر جلسه انجام دهید.

درست بخور برچسب های غذا را بخوانید تا ببینید چه مقدار سدیم در یک وعده وجود دارد. با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید محدودیت روزانه شما چقدر باید باشد. سبزیجات و میوه های زیادی را به همراه هر چیز دیگری که برای قرار دادن در بشقاب خود انتخاب می کنید، بگنجانید. به وزن سالم پایبند باشید. پوند اضافی فشار خون شما را بالا می برد. اگر مطمئن نیستید که وزن سالم برای شما چقدر است، از پزشک خود بپرسید.

کافی بخواب، به اندازه کافی خوابیدن. برای بیشتر بزرگسالان، این 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز به طور منظم است.

امیدواریم از این مطلب خوشتان آمده باشد، شما هم تجربیات خود را در ویتامین کده با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *