دسته‌بندی نشده

اگر باردار نیستید آیا ویتامین های قبل از تولد خطرناک هستند؟

اگر باردار نیستید آیا ویتامین های قبل از تولد خطرناک هستند؟

اگر باردار نیستید آیا ویتامین های قبل از تولد خطرناک هستند؟

جمله معروف درباره بارداری این است که شما برای دو نفر غذا می خورید. و گرچه ممکن است شما در واقع انتظار کالری بیشتری نداشته باشید، اما نیازهای غذایی شما افزایش می یابد.

برای اطمینان از اینکه مادران باردار به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی دریافت می کنند، اغلب ویتامین قبل از تولد مصرف می کنند. ویتامین های قبل از تولد با کاهش خطرات عوارض بارداری مانند نقص لوله عصبی و کم خونی همراه است.

با مزایای بسیار زیاد این مکمل ها، آسان است که حتی اگر انتظار بارداری ندارید یا سعی در باردار شدن دارید، آنها را مصرف کنید. اما در بیشتر موارد، اگر به فکر آوردن بچه دار شدن نیستید، اکثر مواد مغذی شما باید از رژیم غذایی شما باشد – نه یک ویتامین.

در مطلب نگاهی به خطرات و مزایای مصرف ویتامین های قبل از تولد می اندازیم.

ویتامین های قبل از تولد چیست؟

راهروی ویتامین در داروخانه محلی شما شامل مجموعه ای عظیم از ویتامین ها برای جنسیت و سنین مختلف است. ویتامین های قبل از تولد به طور خاص برای زنانی که به باردار شدن فکر می کنند، تهیه شده است.

مفهوم ویتامین های قبل از تولد این است که برخی از نیازهای غذایی و ویتامین های زنان با بارداری افزایش می یابد. یک کودک به خصوص به مواد مغذی خاصی برای رشد نیاز دارد. مادران باردار همیشه در رژیم غذایی روزانه خود به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نمی کنند. منظور از ویتامین های قبل از تولد این است که شکاف تغذیه ای را برطرف کنند.

لازم به یادآوری است که ویتامین های قبل از تولد مکمل یک رژیم غذایی سالم برای مادران باردار است. آنها جایگزین یک رژیم غذایی سالم نیستند.

تفاوت ویتامین های قبل از تولد با مولتی ویتامین های سنتی چیست؟

انواع مختلفی از ویتامین های قبل از تولد در بازار موجود است. اگرچه فرمول خاصی برای همه ویتامین های قبل از تولد وجود ندارد، اما احتمالاً خواهید دید که ویتامین های قبل از تولد حداقل حاوی این مواد مغذی اصلی هستند:

  • کلسیم

زنان باردار و بزرگسال روزانه به 1000 میلی گرم (میلی گرم) کلسیم نیاز دارند. ویتامین های قبل از تولد معمولاً بین 200 تا 300 میلی گرم کلسیم دارند. این امر به نیاز کلسیم یک زن کمک می کند اما تمام نیازهای روزانه او به کلسیم را شامل نمی شود. کلسیم برای همه خانمها مهم است زیرا استخوانهای آنها را قوی نگه می دارد.

  • اسید فولیک 

مصرف کافی اسید فولیک با کاهش نقص لوله عصبی اسپینا بیفیدا ارتباط دارد. کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا توصیه می کند که زنان باردار (و کسانی که قصد باردار شدن دارند) روزانه 600 میکروگرم (میکروگرم) اسید فولیک از همه منابع دریافت کنند. از آنجا که به دست آوردن این مقدار اسید فولیک از غذاها به تنهایی ممکن است دشوار باشد، یک مکمل توصیه می شود.

غذاهایی که دارای اسید فولیک هستند (به نام فولات نیز شناخته می شوند) شامل لوبیا، سبزیجات سبز برگ، مارچوبه و کلم بروکلی است. بسیاری از غذاهای غنی شده از جمله غلات، نان و ماکارونی نیز دارای فولات هستند.

  • آهن

این ماده معدنی برای ایجاد گلبول های قرمز جدید در بدن لازم است. از آنجا که یک زن حجم خون خود را در دوران بارداری افزایش می دهد، آهن یک ماده ضروری است. طبق کلینیک مایو، زنان باردار به 27 میلی گرم آهن در روز نیاز دارند. این مقدار 8 میلی گرم بیشتر از زنانی است که باردار نیستند.

ویتامین های قبل از تولد اغلب حاوی ویتامین ها و مواد معدنی دیگری هستند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اسیدهای چرب امگا 3
  • مس
  • فلز روی
  • ویتامین E
  • ویتامین A
  • ویتامین سی

چه زمانی باید ویتامین های قبل از تولد مصرف کنم؟

همیشه قبل از شروع مصرف ویتامین های قبل از تولد با پزشک خود صحبت کنید. اگر می خواهید باردار شوید یا باردار هستید، پزشک احتمالاً توصیه می کند آنها را مصرف کنید.

در حالی که می توانید ویتامین های قبل از تولد را بدون نسخه بخرید، پزشکان نیز می توانند آنها را تجویز کنند. زنانی که ناقل چند قلو، نوجوان باردار و زن بارداری هستند که سابقه سوء مصرف مواد دارند، بیشتر در معرض کمبود ویتامین و مواد معدنی هستند. ویتامین های قبل از تولد برای این خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پزشکان اغلب توصیه می کنند زنانی که شیرده هستند نیز بعد از زایمان به مصرف ویتامین های قبل از تولد ادامه دهند. ویتامین های قبل از تولد می تواند به عنوان مکمل دیگری برای زنان شیرده که به مقدار زیادی مواد مغذی برای تولید شیر مادر نیاز دارند، باشد.

حتی اگر نمی خواهید باردار شوید، باز هم ممکن است بخواهید از مکمل اسید فولیک استفاده کنید. به این دلیل که برخی از بارداری ها ممکن است برنامه ریزی نشده باشد. از آنجا که مغز و نخاع در مراحل اولیه بارداری در حال شکل گیری هستند، اسید فولیک حیاتی است. زنان در سنین باروری نیز می توانند غذاهای غنی از فولات را به عنوان جایگزینی برای مصرف مکمل استفاده کنند.

اگر نمی خواهم باردار شوم آیا می توانم ویتامین های قبل از تولد مصرف کنم؟

ویتامین های قبل از تولد مخصوص نیازهای زنان باردار و شیرده است. آنها آماده شده اند تا کمبودهای تغذیه ای مشترکی را که یک زن باردار می تواند داشته باشد، جبران کنند. اما در واقع برای زنانی که منتظر به دنیا آوردن بچه یا شیرده نیستند، در نظر گرفته نشده است.

مصرف بیش از حد اسید فولیک در هر روز می تواند اثر جانبی نامطلوبی در پوشاندن کمبود ویتامین B-12 داشته باشد. آهن بیش از حد نیز می تواند یک مشکل باشد. دریافت بیش از حد آهن با مشکلات سلامتی مانند یبوست، حالت تهوع و اسهال همراه است.

مقادیر اضافی مواد مغذی مانند ویتامین A گرفته شده از ویتامین های مصنوعی می تواند برای کبد فرد سمی باشد.

باز هم، بهتر است این مواد مغذی را به جای قرص از طریق رژیم غذایی دریافت کنید. به همین دلایل، بیشتر خانمها باید از ویتامین های قبل از تولد صرف نظر کنند، مگر اینکه پزشکان به آنها خلافش را بگویند.

باورهای غلط در مورد ویتامین های قبل از تولد

بسیاری از زنان ادعا می کنند که ویتامین های قبل از تولد روی رشد مو و ناخن تأثیر می گذارد. برخی ادعا می کنند که مصرف ویتامین های قبل از زایمان باعث ضخیم تر یا سریعتر شدن رشد موها می شود و ناخن ها نیز می توانند سریعتر یا قوی تر شوند.

اما طبق کلینیک مایو، این ادعاها ثابت نشده است. مصرف ویتامین های قبل از تولد برای داشتن مو یا ناخن بهتر نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی نامطلوبی داشته باشند.

اگر قصد دارید ویتامین های قبل از تولد مصرف کنید و باردار نیستید، شیردهی یا سعی در بارداری ندارید، ابتدا رژیم خود را ارزیابی کنید. بیشتر افرادی که رژیم متعادل دارند نیازی به مصرف مولتی ویتامین ندارند. یک رژیم غذایی متعادل شامل پروتئین های بدون چربی، منابع لبنی کم چربی، غلات سبوس دار و مقدار زیادی میوه و سبزیجات است.

اما به خاطر داشته باشید که همیشه موارد استثنایی وجود دارد که چرا ممکن است نیاز به مصرف مکمل ویتامین یا مواد معدنی داشته باشید. شاید دکتر شما کمبودهای تغذیه ای خاصی را در رژیم شما پیدا کرده باشد. در این حالت، معمولاً بهتر است از مکملی استفاده کنید که برای درمان کمبود خاص شما طراحی شده باشد.

آگاهی از علائم بالقوه نامطلوب به شما کمک می کند تشخیص دهید که آیا عوارض جانبی ویتامین ها یا مواد معدنی اضافی را تجربه می کنید یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *