پروتئین وی, دسته‌بندی نشده

درباره پروتئین وی بیشتر بدانید. پروتئین وی چیست؟

درباره پروتئین وی بیشتر بدانید. پروتئین وی چیست؟

درباره پروتئین وی بیشتر بدانید. پروتئین وی چیست؟

مردم معمولاً از پروتئین ویی به عنوان مکمل، در کنار ورزش مقاومتی، برای کمک به بهبود سنتز پروتئین عضله و رشد توده عضلانی بدون چربی استفاده می کنند. اما پروتئین وی چیست و استفاده از آن چه فوایدی دارد؟

شیر از دو پروتئین کازئین و وی ساخته شده است. پروتئین وی را می توان از کازئین موجود در شیر جدا کرد یا به عنوان محصول جانبی تهیه پنیر تشکیل داد. پروتئین وی پروتئین کاملی محسوب می شود زیرا حاوی همه 9 اسید آمینه ضروری است. محتوای لاکتوز موجود در پروتئین وی کم است.

فواید زیادی در ارتباط با مصرف پروتئین وی وجود دارد و محققان دائماً در حال یافتن خواص درمانی جدید هستند. در اینجا، ما توضیح می دهیم که پروتئین وی چه مزایایی می تواند داشته باشد، و برخی از عوارض جانبی و خطرات احتمالی را بررسی می کنیم.

چند نکته کوتاه درباره پروتئین وی:

1- بسیاری از مزایای بالقوه پروتئین وی مبتنی بر مطالعات منفرد است و قبل از قضاوت قطعی، مدارک بیشتری لازم است.

2- پروتئین وی مخلوطی از بتا لاکتوگلوبولین، آلفا لاکتا آلبومین، آلبومین سرم گاو و ایمونوگلوبولین ها است.

3- از مزایای احتمالی آن می توان به کاهش وزن و کاهش کلسترول اشاره کرد.

4- خطرات احتمالی شامل حالت تهوع و سردرد است، اما در دوزهای متوسط​​، پروتئین وی خطرناک تلقی نمی شود.

فواید استفاده از پروتئین وی

کمک به کاهش وزن:

در یک مطالعه بر روی 158 نفر ، منتشر شده در Nutrition & Metabolism Trusted Source، کسانی که به آنها پروتئین وی داده شد به طور قابل توجهی چربی بدن خود را از دست دادند و نسبت به افراد دیگر، حفظ عضلات بیشتری نشان دادند.

خواص ضد سرطان:

نتایج امیدوار کننده ای در مجله Anticancer Research Trusted Source برای استفاده از کنسانتره پروتئین وی در درمان سرطان منتشر شده است اما برای اطمینان صد در صد به تحقیقات بیشتری لازم است.

کاهش کلسترول: 

مطالعه ای که در مجله British Journal of Nutrition Trusted Source منتشر شده است، به 70 مرد و زن دارای اضافه وزن مکمل وی را به مدت 12 هفته داده و تعدادی از پارامترها مانند سطح چربی و انسولین را اندازه گیری کرده است. آنها دریافتند که در هفته 12 در گروهی که پروتئین وی مصرف کردند در مقایسه با گروهی که کازئین مصرف کردند کاهش قابل توجهی در کلسترول تام و LDL وجود دارد.

آسم: 

پروتئین وی می تواند پاسخ ایمنی را در کودکان مبتلا به آسم ایجاد کند و آنها را بهبود بخشد. یک مطالعه کوچک با حضور 11 کودک، منتشر شده در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه، نشان داد که کودکان مبتلا به آسم که 10 گرم پروتئین وی به مدت 1 ماه دریافت می کنند، دارای پاسخ مثبت تر و ایمنی بهبود یافته ای هستند.

فشار خون و بیماری های قلبی عروقی: 

تحقیقات منتشر شده در مجله لبنیات بین المللی نشان داد که نوشیدنی هایی که با پروتئین وی همراه بودند به طور قابل توجهی فشار خون را در بیماران مبتلا به فشار خون بالا کاهش می دهند. خطر ابتلا به بیماری قلبی یا سکته مغزی نیز در این بیماران کمتر بود.

پایین آوردن کاهش وزن در مبتلایان به اچ آی وی: 

یک مطالعه منتشر شده در مجله Clinical and Investigative Medicine نشان داد که پروتئین وی ممکن است به پایین آوردن کاهش وزن در بیماران HIV مثبت کمک کند.

خطر های احتمالی مصرف پروتئین وی:

برخی از افرادی که به شیر حساسیت دارند ممکن است به طور خاص به پروتئین وی حساسیت داشته باشند. در دوزهای متوسط​​، پروتئین وی به طور معمول هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نمی کند. با این حال، مصرف دوزهای بسیار بالا می تواند باعث موارد زیر شود:

  • درد معده
  • گرفتگی عضلات
  • کاهش اشتها
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • خستگی

دوزهای مداوم بالای پروتئین وی نیز ممکن است باعث آکنه شود. از نظر تغذیه ای، پروتئین وی بسیار غیر معمول است و معادل طبیعی ندارد.

انواع پروتئین وی

سه نوع اصلی پروتئین وی وجود دارد. کنسانتره پروتئین وی (WPC)، ایزوله پروتئین وی (WPI) و هیدرولیزات پروتئین وی (WPH).

بیایید به نوبه خود به هر یک از این موارد نگاه کنیم:

کنسانتره پروتئین وی:

 WPC حاوی مقادیر کمی چربی و میزان کم کربوهیدرات است. درصد پروتئین موجود در WPC به میزان غلظت آن بستگی دارد. کنسانتره های سطح پایین دارای 30 درصد پروتئین و سطح های بالاتر تا 90 درصد هستند.

ایزوله پروتئین وی:

WPI بیشتر برای از بین بردن تمام چربی و لاکتوز استفاده می شود. WPI معمولاً حداقل 90 درصد پروتئین است.

هیدرولیزات پروتئین وی:

WPH به عنوان “هضم شده” پروتئین وی در نظر گرفته می شود زیرا قبلاً تحت هیدرولیز جزئی قرار گرفته است، این فرآیند برای جذب پروتئین در بدن لازم است. WPH به اندازه دو شکل دیگر پروتئین وی به هضم غذا احتیاج ندارد.

همچنین، WPH معمولاً در مکمل های پروتئینی پزشکی و شیرخشک ها استفاده می شود زیرا هضم را بهبود می بخشد و پتانسیل آلرژن را کاهش می دهد.

عضله سازی و کاهش وزن

مکمل پروتئین آب پنیر همراه با ورزش مقاومتی می تواند به بهبود سنتز پروتئین عضله کمک کرده و رشد توده بافت بدون چربی را تقویت کند.

مطالعه منتشر شده در مجله بین المللی تغذیه ورزشی و متابولیسم ورزش به این نتیجه رسید که “مکمل پروتئین وی در حین تمرین مقاومتی در مقایسه با تمرین مقاومتی به صورت خالی، فواید بیشتری دارد.” علاوه بر این ، “مردانی که از پروتئین وی استفاده می کنند، افزایش نسبی بیشتری در توده بافت بدون چربی دارند.”

در این قسمت تعدادی از مکمل های پروتئین وی رو برایتان آورده ایم تا بررسی کنید و محصول دلخواهتان رو انتخاب کنید.چنانچه محصول مورد نظر را نیافتید می توانید با سفارش گذاری در واتس آپ محصول رو با تخفیف حداقلی ده درصدی و ارسال رایگان دریافت نمایید.

با ما تماس بگیرید و از مشاوره پزشکی ویتامین کده بهره مند شوید.

 021-65231600 

09194117388  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *