دسته‌بندی نشده

مهم ترین علائم کمبود ویتامین B12

مهم ترین علائم کمبود ویتامین B12

مهم ترین علائم کمبود ویتامین B12

ویتامین B12، همچنین به عنوان کوبالامین شناخته میشود، یک ویتامین مهم و محلول در آب است. این ماده در تولید سلولهای قرمز خون و DNA و همچنین عملکرد صحیح سیستم عصبی شما نقش اساسی دارد.

ویتامین B12 به طور طبیعی در غذاهای حیوانی، از جمله گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ و لبنیات یافت می شود. با این حال، این ماده را می توان در محصولات غنی شده با B12 مانند انواع نان و شیر گیاهی نیز یافت. متاسفانه، کمبود B12 به خصوص در افراد مسن شایع است. اگر از رژیم خود به اندازه کافی این ویتامین را دریافت نکنید، در معرض کمبود آن هستید. 

افراد در معرض کمبود B12 عبارتند از:

  • افراد مسن
  • کسانی که جراحی کرده اند و بخشی از روده را که B12 را جذب می کند، از بین می برند
  • افرادی که از داروی متفورمین برای دیابت استفاده می کنند
  • افرادی که از رژیم غذایی وگان سخت پیروی می کنند
  • کسانی که از داروهای ضد اسید طولانی مدت برای سوزش معده استفاده می کنند

متاسفانه، علائم کمبود ویتامین B12 سالها به طول می انجامد و تشخیص آن پیچیده است. کمبود B12 گاهی اوقات می تواند با کمبود فولات اشتباه شود.

سطح پایین B12 باعث کاهش سطح فولات می شود. با این حال، اگر کمبود B12 دارید، تصحیح سطح پایین فولات ممکن است به سادگی کمبود را پنهان کند و مشکل اساسی را برطرف نکند.

در اینجا 9 علامت و نشانه کمبود ویتامین B12 را برای شما توضیح داده ایم.

1. پوست رنگ پریده یا زرد

افرادی که کمبود B12 دارند اغلب رنگ پریده به نظر می رسند و یا زردی پوست و سفیدی چشم دارند، بیماری که به زردی معروف است. این اتفاق زمانی می افتد که کمبود B12 باعث ایجاد مشکل در تولید سلول های قرمز خون بدن شما شود.

ویتامین B12 در تولید DNA مورد نیاز برای ساخت سلول های قرمز خون نقش اساسی دارد. بدون آن، دستورالعمل ساخت سلولها ناقص است و سلولها قادر به تقسیم نیستند. این باعث نوعی کم خونی به نام کم خونی مگالوبلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز خون تولید شده در مغز استخوان شما بزرگ و شکننده هستند.

این گلبول های قرمز بسیار بزرگ هستند و از مغز استخوان خارج نمیشوند و در نتیجه وارد گردش خون شما نمی شوند. بنابراین، شما به همان اندازه گلبول قرمز در خون خود ندارید، و پوست شما می تواند رنگ پریده باشد.

شکنندگی این سلول ها همچنین به این معنی است که بسیاری از آنها تجزیه می شوند و باعث بیلی روبین اضافی می شوند. بیلی روبین ماده ای کمی قرمز یا قهوه ای رنگ است که هنگام تجزیه سلول های قدیمی خون توسط کبد تولید می شود. مقادیر زیادی بیلی روبین باعث زرد شدن پوست و چشم شما می شود.

2. ضعف و خستگی

ضعف و خستگی از علائم رایج کمبود ویتامین B12 است. آنها به این دلیل رخ می دهند که بدن شما ویتامین B12 کافی برای ساختن گلبول های قرمز خون ندارد که اکسیژن را به بدن منتقل می کند. در نتیجه، شما قادر به انتقال موثر اکسیژن به سلولهای بدن خود نیستید، بنابراین احساس خستگی و ضعف می کنید.

در افراد مسن، این نوع کم خونی غالباً به دلیل یک بیماری خودایمنی ایجاد می شود که به عنوان کم خونی مخرب شناخته می شود. افراد مبتلا به کم خونی مخرب به اندازه کافی پروتئین مهمی به نام فاکتور ذاتی تولید نمی کنند. فاکتور ذاتی برای جلوگیری از کمبود B12 ضروری است، زیرا با ویتامین B12 در روده متصل می شود تا بتوانید آن را جذب کنید.

3. احساس سوزن سوزن شدن

یکی از جدی ترین عوارض کمبود طولانی مدت B12، آسیب عصبی است. این آسیب می تواند با گذشت زمان اتفاق بیفتد، زیرا ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیسم تولید ماده چرب میلین دارد. میلین اعصاب شما را به عنوان نوعی محافظت و عایق احاطه کرده است.

بدون B12، میلین به طور متفاوتی تولید می شود و سیستم عصبی شما قادر به عملکرد صحیح نیست. یکی از علائم رایج این اتفاق پارستزی یا احساس سوزن سوزن است که شبیه احساس خارش در دست و پایتان می باشد.

جالب اینجاست که علائم عصبی مرتبط با کمبود B12 معمولاً در کنار کم خونی رخ می دهد. با این حال، یک مطالعه نشان داد که در حدود 28٪ از افراد با علایم عصبی کمبود B12، هیچ نشانه ای از کم خونی نداشتند.

گفته شده، احساس سوزن و سوزن یک علامت شایع است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد، بنابراین این علامت به تنهایی معمولاً نشانه کمبود B12 نیست.

4. تغییرات در تحرک

در صورت عدم درمان ، آسیب به سیستم عصبی شما ناشی از کمبود B12 می تواند باعث تغییر در راه رفتن و حرکت شما شود. حتی ممکن است تعادل و هماهنگی شما را تحت تأثیر قرار دهد و شما را مستعد سقوط و افتادن کند.

این علامت اغلب در کمبود B12 تشخیص داده نشده در افراد مسن مشاهده می شود، زیرا افراد بالای 60 سال مستعد کمبود B12 هستند. با این حال، پیشگیری یا درمان کمبودها در این گروه ممکن است باعث بهبود تحرک شود. همچنین، این علامت ممکن است در جوانانی که کمبود شدید و درمان نشده دارند وجود داشته باشد.

5. گلوسیت و زخم های دهان

گلوسیت اصطلاحی است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود. اگر مبتلا به گلوسیت هستید، زبان شما تغییر رنگ و شکل می دهد و دچار درد، قرمزی و متورم شدن می شود.

این التهاب همچنین می تواند زبان شما را صاف نشان دهد، زیرا تمام برجستگی های ریز زبان شما که حاوی جوانه های چشایی هستند کشیده و از بین می روند. گلوسیت علاوه بر اینکه دردناک است، می تواند نحوه خوردن و صحبت شما را تغییر دهد.

مطالعات نشان داده است که یک زبان متورم و ملتهب که دارای ضایعات مستقیم طولانی روی آن است، می تواند نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 باشد.

علاوه بر این، برخی از افراد با کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان، احساس سوزن سوزن در زبان یا احساس سوزش و خارش در دهان را تجربه کنند.

6. نفس نفس زدن و سرگیجه

اگر به دلیل کمبود B12 کم خون شوید، ممکن است دچار تنگی نفس و کمی سرگیجه شوید، به خصوص هنگامی که فعالیت می کنید. این به این دلیل است که بدن شما گلبول های قرمز خون لازم را ندارد تا اکسیژن کافی به سلول های بدن شما برسد.

با این حال، این علائم می تواند دلایل زیادی داشته باشد، بنابراین اگر متوجه شدید که به طور غیرمعمول نفس می کشید، باید با پزشک خود صحبت کنید تا علت را بررسی کند.

7. بینایی نامناسب

یکی از علائم کمبود ویتامین B12 تاری یا اختلال در بینایی است. این می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که کمبود B12 درمان نشده منجر به آسیب سیستم عصبی به عصب بینایی شود که منجر به اختلال بینایی چشم شما می شود.

این آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم شما به مغز شما می رسد مختل کرده و بینایی شما را مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی بینایی شناخته می شود. اگرچه این مشکل هشدار دهنده است، اما با مکمل B12 اغلب قابل برگشت است.

8. تغییرات خلق و خوی

افراد مبتلا به کمبود B12 اغلب تغییرات خلقی را گزارش می کنند. در حقیقت، سطح پایین B12 با اختلالات خلقی و مغزی مانند افسردگی و زوال عقل ارتباط دارد. “فرضیه هموسیستئین افسردگی” به عنوان توضیح بالقوه برای این شرایط پیشنهاد شده است.

این تئوری نشان می دهد که مقادیر بالای هموسیستئین ناشی از سطح پایین B12 می تواند به بافت مغز آسیب برساند و با سیگنال هایی که به مغز شما وارد می شوند تداخل داشته و منجر به تغییرات خلقی شود. برخی مطالعات نشان می دهد که در افراد خاصی که کمبود B12 دارند، مکمل ویتامین می تواند علائم را معکوس کند.

توجه به این نکته مهم است که تغییر در خلق و خو و شرایطی مانند زوال عقل و افسردگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بنابراین، اثرات مکمل در این شرایط نامشخص است. اگر کمبود دارید، مصرف مکمل می تواند به بهبود خلق و خوی شما کمک کند. با این حال، این جایگزین سایر درمان های پزشکی ثابت شده در درمان افسردگی یا زوال عقل نیست.

9. درجه حرارت بالای بدن

یک علامت بسیار نادر اما گاه به گاه کمبود B12 ، درجه حرارت بالای بدن است. مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد، اما برخی از پزشکان مواردی از تب را گزارش کرده اند که پس از درمان با سطوح پایین ویتامین B12 نرمال شده است. با این حال، لازم به یادآوری است که درجه حرارت بالا بیشتر ناشی از بیماری است و نه کمبود B12.

کمبود ویتامین B12 شایع است و می تواند به طرق مختلف خود را نشان دهد و شناسایی آن را دشوار کند. اگر در معرض خطر هستید و علائم فوق را دارید، با پزشک خود صحبت کنید. برای اکثر افراد، با اطمینان از دریافت کافی B12 در رژیم غذایی، جلوگیری از کمبود B12 آسان است.

منبع: 

https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/symptoms/
https://www.webmd.com/diet/vitamin-b12-deficiency-symptoms-causes
https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw65706
https://docs.google.com/document/d/1yPEdZL2QU92NrDEpbbU_Hdc6ZdSUmpQYvymdP2VQsOc/edit
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vitamin-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355025

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *