دسته‌بندی نشده

عوارض جانبی مولتی ویتامین: مدت مصرف و زمان نگرانی

عوارض جانبی مولتی ویتامین: مدت مصرف و زمان نگرانی

عوارض جانبی مولتی ویتامین: مدت مصرف و زمان نگرانی

 

مولتی ویتامین ها یکی از رایج ترین مکمل ها هستند – در حال حاضر حدود یک سوم بزرگسالان آنها را مصرف می کنند. افرادی که مولتی ویتامین مصرف می کنند معمولاً برای بهبود یا حفظ سلامت خود، از خود در برابر کمبود مواد مغذی محافظت می کنند یا به راحتی کمبود مواد غذایی را جبران می کنند.

شما می توانید مولتی ویتامین ها را بدون نسخه پزشک خریداری کنید و اکثر مردم آنها را بی خطر می دانند، که ممکن است محبوبیت آنها را توضیح دهد. با وجود این، مولتی ویتامین ها بدون خطر نیستند. در این مطلب در ویتامین کده بحث می شود که آیا شما باید نگران مصرف مولتی ویتامین ها باشید یا خیر. همچنین در این مطلب عوارض جانبی احتمالی مولتی ویتامین ها و اینکه چه موادی ممکن است باعث ایجاد آنها شود را بررسی می کنیم.

عوارض جانبی احتمالی مولتی ویتامین ها

بدن شما برای عملکرد مناسب نیاز به حداقل 13 ویتامین و 16 ماده معدنی دارد. یک رژیم غذایی متعادل بهترین راه برای به دست آوردن این مواد مغذی است. همانطور که گفته شد، مولتی ویتامین ها منبع جایگزین مناسبی برای کسانی هستند که قادر به تأمین نیازهای غذایی خود از طریق رژیم غذایی نیستند.

مولتی ویتامین هایی که حداکثر 100٪ از منابع مرجع رژیم روزانه (DRI) را تأمین می کنند، به شرطی که طبق دستورالعمل مصرف کنید، بی خطر و اغلب عاری از عوارض جانبی محسوب می شوند. با این وجود، بعضی از افراد ممکن است هنگام مصرف مولتی ویتامین ها، عوارض جانبی معدودی را تجربه کنند. برخی از عوارض جانبی بیشتر از بقیه است.

عوارض جانبی شایع

هنگام مصرف مولتی ویتامین ها، عوارض جانبی خاصی بیش از سایرین اتفاق می افتد. این عوارض شامل موارد زیر می باشد:

 • یبوست
 • اسهال
 • ناراحتی معده
 • حالت تهوع

این عوارض مربوط به روده به طور کلی جزئی و اغلب موقتی هستند. با عادت بدن شما به مصرف مولتی ویتامین پ، آنها تمایل دارند از بین بروند. با این وجود، در صورت ادامه علائم با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی نادر

عوارض جانبی نادر مولتی ویتامین ها عبارتند از:

 • سردرد
 • خون دماغ شدن
 • بیخوابی
 • نقرس

این موارد معمولاً به ندرت اتفاق می افتند، خصوصاً اگر دوز مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین از حد بالای امن روزانه (UL) فراتر نرود.

با این حال، افرادی که مولتی ویتامین ها را با سایر مکمل ها ترکیب می کنند یا مقادیر قابل توجهی غذای غنی شده می خورند، ممکن است برخی از مواد مغذی بیش از حد امن باشد. این ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد. شرکت های تولید کننده مواد غذایی در فرآیند تولید گاهی مواد غذایی را به غذاها اضافه می کنند. اینها غذاهای غنی شده هستند.

بعضی از افراد همچنین ممکن است واکنشهای آلرژیک شدید نسبت به مولتی ویتامینهای خاص را تجربه کنند، اگرچه این بسیار نادر است. اگر پس از مصرف مولتی ویتامین متوجه کهیر، دشواری در تنفس یا تورم صورت، زبان، لب ها یا گلو شدید، بلافاصله به دنبال کمک فوری پزشکی باشید.

عوارض جانبی در نوزادان و کودکان

عوارض جانبی در کودکان مشابه مواردی است که بزرگسالان ممکن است تجربه کنند. با این حال، کودکان احتمالاً آنها را در دوزهای بسیار کمتری نسبت به بزرگسالان تجربه می کنند. به عبارت دیگر، كودكانی كه مولتی ویتامین مصرف می كنند ممکن است خطر بیشتری در مصرف مقادیر بسیار بالای مواد مغذی داشته باشند، كه می تواند در موارد شدید منجر به مصرف بیش از حد مواد مغذی و حتی مرگ شود.

شرکت ها مولتی ویتامین های زیادی را به طور خاص برای نوزادان و کودکان به بازار عرضه می کنند. با این حال، یک مطالعه اخیر نشان می دهد که حداکثر 65 درصد از آنها حاوی مواد مغذی بالاتر از حد مجاز امن (UL) برای کودکان هستند. این ممکن است توضیح دهد که چرا متخصصان گزارش می دهند کودکانی که مولتی ویتامین مصرف می کنند، خطر بالای بیش از حد UL، به ویژه برای ویتامین A، اسید فولیک و روی را دارند.

دادن مولتی ویتامین حاوی آهن به کودک در صورتی که نیازی به آن نداشته باشد نیز ممکن است باعث مصرف بیش از حد آهن شود. دانشمندان علت اصلی مسمومیت را در کودکان 6 ساله و زیر آن را مصرف بی از حد آهن می دانند. برای کاهش خطر عوارض جانبی یا مصرف بیش از حد سمی، حتماً قبل از دادن مولتی ویتامین به کودک، با پزشک اطفال خود مشورت کنید.

مقدار مصرف

موسسه ملی بهداشت ادعا می کند که اگر سطح مغذی مولتی ویتامین ها به حد مجاز مواد مغذی (UL) نزدیک باشد آنها نباید عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که شرکت ها مولتی ویتامین ها را به همان روشی که داروها تنظیم می کنند، تنظیم نمی کنند.

این بدان معناست که این خطر وجود دارد که یک مولتی ویتامین حاوی مقادیر بیشتری مواد مغذی از میزان برچسب خود باشد. سطح مواد مغذی در برخی از مولتی ویتامین ها ممکن است حتی گاهی اوقات به UL روزانه برسد یا از آن فراتر رود.

برخی دیگر مقادیر زیادی از مواد مغذی را ارائه می دهند که به طور هدفمند از توصیه های UL فراتر رفته و از عقیده برخی افراد بهره می گیرند که هرچه مواد مغذی بیشتری مصرف کنید، اثرات سلامتی آنها بهتر است.

مقادیر برخی از مواد مغذی ممکن است به خصوص مضر نباشد، اما دوزهای بسیار زیاد برخی از مواد مغذی می توانند به سلامتی شما آسیب جدی برسانند.

مواد مغذی که باید مراقب آنها باشید

مولتی ویتامین ها به طور کلی شامل سه دسته مواد مغذی هستند:

 • ویتامین های محلول در آب

 اینها می توانند در آب حل شوند و معمولاً در بدن جمع نمی شوند و در صورت مصرف بیش از حد آنها عوارض جانبی شدید ایجاد نمی کنند (به عنوان مثال ویتامین های گروه B، ویتامین C).

 • ویتامین های محلول در چربی

اینها در چربی حل می شوند و در بدن جمع می شوند، در صورت مصرف بیش از حد آنها (به عنوان مثال ویتامین های A ،D ،E و K) به سطوح سمی می رسند و به طور بالقوه باعث خرابی می شوند. 

 • مواد معدنی 

این عناصر غیر آلی هستند که می توانند در بدن جمع شوند و در صورت مصرف بیش از حد آنها (بعنوان مثال آهن، ید، روی، مس و سلنیوم) گاهی اوقات اثرات مضر ایجاد می کنند.

بعضی از اینها در دوزهای بالاتر عوارض جانبی بیشتری نسبت به بقیه دارند. بخشهای زیر عناصر غذایی مربوط به هر گروه را برجسته می کند که اگر آنها را در دوزهای بالا مصرف کنید ممکن است به خصوص مضر باشند.

ویتامین های محلول در آب

مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در آب معمولاً عوارض جانبی شدیدی ایجاد نمی کند، حتی در صورت نزدیک بودن مصرف آن به UL. این به این دلیل است که بدن شما تمایل دارد مقدار اضافی این ویتامین ها را از طریق ادرار شما دفع کند. اما دقت داشته باشید که باز هم مصرف چندین برابر UL ممکن است منجر به مسائل مختلفی شود.

به عنوان مثال، مصرف ویتامین C که سه برابر بیشتر از UL است ممکن است باعث گرفتگی عضلات، اسهال، حالت تهوع، استفراغ یا میگرن شود.

ویتامین B3 اضافی که به آن نیاسین نیز گفته می شود، شروع مصرف سه برابر بالاتر از UL ممکن است منجر به درد معده، فشار خون بالا، مشکلات بینایی و آسیب کبدی شود.

به طور مشابه، مصرف ویتامین B6 در 10 برابر بالاتر از UL در دراز مدت با ضایعات پوستی، حساسیت به نور، سوزش معده و مشکلات عصبی مرتبط است.

سرانجام، مصرف بیش از حد ویتامین B9، که به عنوان اسید فولیک نیز شناخته می شود، ممکن است سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده، باعث مشکلات عصبی شود و کمبود شدید ویتامین B12 را پنهان کند.

ویتامین های محلول در چربی

مولتی ویتامین هایی که مقدار زیادی ویتامین محلول در چربی را ارائه می دهند می توانند مضر باشند، زیرا مقادیر اضافی این ویتامین ها می توانند در بدن جمع شوند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد ویتامین A ممکن است باعث سردرد، آسیب کبدی، ضعیف شدن استخوان ها و نقایص مادرزادی شود.

افراد سیگاری و یا کسانی که قبلا سیگار می کشیده اند و الان ترک کرده اند ممکن است از اجتناب از مولتی ویتامین های حاوی مقادیر بالای ویتامین A یا بتاکاروتن، که بدن می تواند آن را به ویتامین A تبدیل کند، بهره مند شوند. دریافت بیش از حد این مواد مغذی ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

به همین ترتیب، مصرف بیش از حد ویتامین D، یا به دلیل خطاهای تولید و یا مصرف زیاد دوز نامناسب، ممکن است منجر به حالت تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی، مشکلات شناختی، مشکلات قلبی، نارسایی کلیه و حتی مرگ در موارد شدید شود.

علاوه بر این، مقادیر بیش از حد ویتامین E ممکن است منجر به خونریزی، اسهال، ضعف، تاری دید و مشکلات باروری شود.

در مورد ویتامین K، تحقیقات نشان نداده است که مصرف زیاد باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود. با این حال، این ویتامین می تواند با داروهای مختلف از جمله آنتی بیوتیک ها و رقیق کننده های خون ارتباط برقرار کند. افرادی که در حال حاضر دارو مصرف می کنند باید در صورت استفاده از مولتی ویتامین حاوی ویتامین K به پزشک خود اطلاع دهند.

مواد معدنی

مانند ویتامین های محلول در چربی، در صورت مصرف بیش از حد مواد معدنی، این مواد می توانند در بدن تجمع یابند و احتمالاً اثرات مضر ایجاد می کنند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد زیاد برخی مواد معدنی مانند آهن، مس، منیزیم و روی می تواند باعث ناراحتی معده، یبوست، اسهال، حالت تهوع، استفراغ، درد معده و سردرد شود.

مصرف بیش از حد آهن به ویژه مضر است زیرا ممکن است مشکلات کبدی نیز ایجاد کند. به همین دلیل، مقامات به مردان بزرگسال و زنان یائسه توصیه می کنند که از مصرف مولتی ویتامین های حاوی 18 میلی گرم آهن یا بیشتر خودداری کنند، مگر اینکه پزشک آنها را به آنها توصیه کند. 

مولتی ویتامین های حاوی مقادیر بالای آهن، مس و روی نیز ممکن است از جذب سایر مواد مغذی بدن توسط بدن جلوگیری کنند. مولتی ویتامین های حاوی ید زیاد می توانند مشکلات تیروئیدی ایجاد کنند. از طرف دیگر، مولتی ویتامین هایی که سلنیوم بیش از حد دارند ممکن است باعث ایجاد نفسی که بوی سیر می دهد، ریزش مو، شکنندگی ناخن ها یا طعم فلزی دهان شوند. مصرف سلنیوم بالاتر از UL همچنین ممکن است باعث علائم عصبی شدید، نارسایی کلیه و مشکلات قلبی شود.

عوامل دیگری که ممکن است باعث عوارض جانبی مولتی ویتامین شوند

مولتی ویتامین ها همچنین ممکن است به ترکیبات مضر مانند آرسنیک یا سرب آلوده شوند. هنگامی که این ترکیبات مضر را به مقدار زیاد یا در مدت زمان طولانی تری مصرف می کنید، ممکن است باعث مشکلات مختلف سلامتی، از جمله مشکلات جسمی، عضلانی و عصبی، و همچنین نقایص مادرزادی شود.

تشخیص اینکه آیا یک مولتی ویتامین حاوی این ترکیبات مضر است تنها با دیدن برچسب آن غیرممکن است. با این حال، برخی از تولیدکنندگان تصمیم می گیرند مکمل های خود را توسط آزمایشگاه های شخص ثالث تأیید کنند، که می تواند تأیید کند که آیا آنها هیچ گونه آلودگی ندارند و آیا آنها واقعا حاوی آنچه در برچسب ذکر شده است باشد.

عوارض جانبی کوتاه مدت و طولانی مدت

بسته به ماده مغذی و دوز آن، برخی از عوارض جانبی ممکن است خیلی سریع اتفاق بیفتند، در حالی که تولید برخی دیگر مدت بیشتری طول می کشد. به عنوان مثال، مصرف یک دوز بسیار زیاد از یک یا چند ماده مغذی ممکن است علائم روده ای ایجاد کند که به طور کلی اندکی پس از مصرف مکمل ایجاد میشود.

با این حال، به مرور مقادیر اضافی مواد مغذی یا آلاینده های ناخواسته در بدن تجمع می یابد، عوارض جانبی شدیدتری ممکن است ایجاد شود. این عوارض طولانی مدت ممکن است شامل نقایص مادرزادی و کبد، قلب و مشکلات شناختی باشد. اگر فکر می کنید عوارض جانبی را تجربه می کنید، مطمئن شوید که آنها را هر چه سریعتر با پزشک خود در میان بگذارید.

مولتی ویتامین ها می توانند برای کسانی مفید باشند که قادر به تأمین نیازهای روزانه مواد مغذی خود از طریق رژیم غذایی نیستند.

با این حال، مولتی ویتامین ها نمی توانند جایگزین یک رژیم غذایی متعادل شوند و مصرف زیاد آنها ممکن است منجر به عوارض جانبی از ناراحتی معده خفیف تا مشکلات شدید کبدی و قلبی شود. مانند بسیاری از مکمل ها، مولتی ویتامین ها به شدت تنظیم نشده اند و ممکن است مقادیر بسیار بیشتری از مواد مغذی حاوی مواد بر روی برچسب باشند. بسته به ماده مغذی، این سرعت و شدت عوارض جانبی تحت تأثیر قرار می گیرند.

در این قسمت می توانید بهترین مولتی ویتامین و مینرال ها را مشاهده نمایید و خریدی لذت بخش را با ویتامین کده تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *