دسته‌بندی نشده

علائم و نشانه های کمبود منیزیم

علائم و نشانه های کمبود منیزیم

علائم و نشانه های کمبود منیزیم

کمبود منیزیم، که به آن هیپومنیزیمی نیز می گویند، یک مشکل بهداشتی است که اغلب نادیده گرفته می شود. در حالی که تخمین زده شده است که کمتر از 2٪ از ایرانیان با کمبود منیزیم روبرو هستند، یک مطالعه نشان می دهد که حداکثر 75٪ از افراد میزان توصیه شده دریافت نمی کنند.

در برخی موارد، کمبود ممکن است دیر تشخیص داده شود، زیرا علائم واضح معمولاً تا زمانی که سطح منیزیم شما به شدت پایین نیاید، ظاهر نمی شوند. دلایل کمبود منیزیم متفاوت است. آنها از مصرف ناکافی رژیم غذایی تا از دست دادن منیزیم از بدن متغیر هستند.

مشکلات سلامتی مرتبط با از دست دادن منیزیم شامل دیابت، جذب ضعیف، اسهال مزمن، بیماری سلیاک و سندرم استخوان گرسنه است. افراد مبتلا به اعتیاد به الکل نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

در این مقاله در ویتامین کده 7 علامت کمبود منیزیم ذکر شده است.

1. گرفتگی عضلات

لرزش و گرفتگی عضلات نشانه کمبود منیزیم است. در بدترین حالت ها، کمبود حتی ممکن است باعث تشنج شود. دانشمندان معتقدند این علائم به دلیل جریان بیشتر کلسیم در سلول های عصبی ایجاد می شود که باعث تحریک بیش از حد اعصاب عضلانی می شود.

 در حالی که مکمل ها ممکن است به رفع گرفتگی عضلات در افراد دچار کمبود منیزیم کمک کنند، یک بررسی به این نتیجه رسید که مکمل های منیزیم یک درمان موثر برای گرفتگی عضلات در بزرگسالان است. به خاطر داشته باشید که گرفتگی عضلات غیر ارادی ممکن است دلایل زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، استرس یا کافئین زیاد ممکن است باعث ایجاد آنها شود.

نها همچنین ممکن است یک عارضه جانبی برخی از داروها یا علامت بیماری عصبی مانند نورومیوتونی یا بیماری نورون حرکتی باشد. در حالی که گرفتگی عضلات  به طور گاه به گاه طبیعی است، اما در صورت ادامه علائم باید به پزشک مراجعه کنید.

2. اختلالات روان

اختلالات بهداشت روان یکی دیگر از پیامدهای احتمالی کمبود منیزیم است. این پیامدها شامل بی علاقگی است که با بی حسی ذهنی یا کمبود احساسات مشخص می شود. کمبود زیاد منیزیم حتی ممکن است منجر به هذیان و کما شود. علاوه بر این، مطالعات انجام شده سطح منیزیم پایین را با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مرتبط دانسته اند.

دانشمندان همچنین حدس زده اند كه كمبود منیزیم ممكن است باعث ایجاد اضطراب شود، اما شواهد مستقیمی در این زمینه وجود ندارد. در یک بررسی به این نتیجه رسیدند که مکمل های منیزیم ممکن است به نفع گروهی از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی باشد، اما کیفیت شواهد ضعیف است. قبل از نتیجه گیری مطمئن به مطالعات با کیفیت بالاتر نیاز است.

به طور خلاصه، به نظر می رسد که کمبود منیزیم ممکن است باعث اختلال در عملکرد اعصاب شود و شرایط سلامت روانی را در برخی افراد کاهش دهد.

3. پوکی استخوان

پوکی استخوان نوعی اختلال است که با ضعف استخوان ها و افزایش خطر شکستگی استخوان مشخص می شود. عوامل متعددی بر خطر ابتلا به پوکی استخوان تاثیر می گذارند. از جمله:

 • سالخوردگی
 • عدم ورزش
 • مصرف کم ویتامین D و K در رژیم غذایی.

جالب اینجاست که کمبود منیزیم نیز از عوامل خطر پوکی استخوان است. کمبود منیزیم ممکن است به طور مستقیم استخوان ها را ضعیف کند، اما همچنین باعث کاهش سطح کلسیم خون، ماده اصلی سازنده استخوان ها می شود.

مطالعات انجام شده بر روی موش های صحرایی تایید می کند که کاهش منیزیم در رژیم غذایی باعث کاهش توده استخوان می شود. اگرچه چنین آزمایشاتی در مورد انسان انجام نشده است، اما مطالعات نشان می دهد مصرف منیزیم ضعیف با تراکم کمتر مواد معدنی استخوان مرتبط است.

4. خستگی و ضعف عضلانی

خستگی وضعیتی است که با خستگی جسمی یا ذهنی یا ضعف مشخص می شود و یکی دیگر از علائم کمبود منیزیم است.

به خاطر داشته باشید که هر کس هر از گاهی خسته می شود. به طور معمول، این بدان معنی است که شما نیاز به استراحت دارید. با این حال، خستگی شدید یا مداوم ممکن است نشانه ای از یک مشکل سلامتی باشد. از آنجا که خستگی یک علامت غیر اختصاصی است، شناسایی علت آن غیرممکن است مگر اینکه با علائم دیگری همراه باشد.

یکی دیگر از علائم مشخص کمبود منیزیم، ضعف عضلانی است که به عنوان میاستنی نیز شناخته می شود. دانشمندان معتقدند این ضعف ناشی از از دست دادن پتاسیم در سلولهای عضلانی است، وضعیتی که با کمبود منیزیم همراه است. بنابراین، کمبود منیزیم یکی از دلایل احتمالی خستگی یا ضعف است.

5. فشار خون بالا

مطالعات حیوانی نشان می دهد که کمبود منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش دهد، یک عامل خطرناک برای بیماری های قلبی است. در حالی که شواهد مستقیم در انسان وجود ندارد، چندین مطالعه مشاهده ای نشان می دهد که سطح منیزیم کم یا رژیم غذایی کم منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش دهد.

چندین بررسی به این نتیجه رسیده اند که مکمل های منیزیم ممکن است فشار خون را کاهش دهند، به خصوص در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا. به بیان ساده، کمبود منیزیم ممکن است فشار خون را افزایش دهد، که به نوبه خود، خطر بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این وجود، قبل از درک کامل نقش آن، به مطالعات بیشتری نیاز است.

6. آسم

کمبود منیزیم گاهی اوقات در افراد مبتلا به آسم شدید دیده می شود. بعلاوه، سطح منیزیم در افراد مبتلا به آسم، کمتر از افرادی است که به این بیماری مبتلا نیستند. محققان معتقدند کمبود منیزیم ممکن است باعث تجمع کلسیم در عضلات پوشاننده مجاری تنفسی ریه ها شود. این امر باعث انقباض مجاری هوایی می شود و تنفس را دشوار تر می کند.

جالب اینجاست که گاهی به افراد مبتلا به آسم شدید یک استنشاقی با سولفات منیزیم داده می شود تا به آرامش و گسترش مجاری هوایی کمک کند. با این حال، شواهدی در مورد اثربخشی مکمل های غذایی منیزیم در افراد مبتلا به آسم متناقض است. به طور خلاصه، دانشمندان معتقدند که آسم شدید ممکن است در برخی از افراد نشانه کمبود منیزیم باشد، اما برای بررسی نقش آن نیاز به مطالعات بیشتری است.

7. ضربان قلب نامنظم

آریتمی قلب یا ضربان قلب نامنظم، از جدی ترین علائم کمبود منیزیم است. علائم آریتمی در بیشتر موارد خفیف است و حتی غالباً، هیچ علائمی ندارد. با این حال، در برخی از افراد، ممکن است باعث تپش قلب شود، که مکث بین ضربان قلب است.

سایر علائم احتمالی آریتمی عبارتند از:

 • سبکی سر
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • غش کردن

در شدیدترین موارد، آریتمی ممکن است خطر سکته یا نارسایی قلبی را افزایش دهد. دانشمندان بر این باورند که عدم تعادل سطح پتاسیم در داخل و خارج سلولهای عضلانی قلب ممکن است مقصر باشد، وضعیتی که با کمبود منیزیم همراه است.

در برخی از افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب و آریتمی میزان منیزیم کمتری نسبت به افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند وجود دارد. کسانی که پروسه درمان از طریق تزریق منیزیم دارند، عملکرد قلب آنها را به طور قابل توجهی بهبود بخشیده میشوند. مکمل های منیزیم نیز ممکن است به کاهش علائم در برخی از افراد مبتلا به آریتمی کمک کند.

چگونه می توان منیزیم کافی دریافت کرد؟

جدول زیر میزان توصیه شده روزانه و مصرف کافی برای مردان و زنان را نشان می دهد:

 • تولد تا 6 ماهگی 30 میلی گرم
 • 7 تا 12 ماه 75 میلی گرم
 • 1-3 سال 80 میلی گرم 
 • 4-8 سال 130 میلی گرم 
 • 9-13 سال 240 میلی گرم 
 • 14-18 سال در مردان 410 میلی گرم و در زنان 360 میلی گرم 
 • 19-30 سال در مردان 400 میلی گرم و در زنان 310 میلی گرم 
 • 31–50 سال در مردان 420 میلی گرم و در زنان 320 میلی گرم
 • 51+ سال در مردان 420 میلی گرم و در زنان 320 میلی گرم

اگرچه در بسیاری از افراد دریافت منیزیم به میزان مورد نیاز روزانه نمی رسد، غذاهای غنی از منیزیم زیادی برای انتخاب وجود دارد. هم در گیاهان و هم در غذاهای منبع حیوانات منیزیم به طور گسترده یافت می شود. غنی ترین منابع دانه ها و آجیل ها هستند، اما غلات کامل، لوبیا و سبزیجات سبز برگ نیز منابع نسبتاً غنی هستند.

در زیر بهترین منابع منیزیم را مشاهده می کنیم:

 • بادام: 286 میلی گرم
 • دانه کدو تنبل: 535 میلی گرم
 • شکلات تلخ: 152 میلی گرم
 • بادام زمینی: 168 میلی گرم
 • ذرت بو داده: 144 میلی گرم

به عنوان مثال ، فقط 1 اونس (28.4 گرم) بادام 20٪ نیاز روزانه را برای منیزیم تامین می کند. سایر منابع عالی منیزیم عبارتند از:

 • دانه های کتان
 • دانه های آفتابگردان
 • دانههای چیا
 • کاکائو
 • قهوه
 • بادام هندی
 • فندق
 • جو دوسر

منیزیم همچنین به بسیاری از غلات صبحانه و سایر غذاهای فرآوری شده اضافه می شود. اگر یک بیماری سلامتی دارید که باعث از دست دادن منیزیم در بدن شما می شود، مانند دیابت، خوردن مقدار زیادی غذای غنی از منیزیم یا مصرف مکمل ها مهم است.

با دکتر خود در مورد ایجاد طرحی برای افزایش مصرف منیزیم که برای نیازهای شما مناسب است صحبت کنید.

کمبود منیزیم یک مشکل بهداشتی گسترده است. برخی مطالعات نشان می دهد که 75 درصد افراد از نظر رژیم غذایی منیزیم کافی دریافت نمی کنند. علائم کمبود منیزیم معمولاً جزئی است، مگر اینکه سطح شما به شدت پایین بیاید.

کمبود ممکن است باعث شود:

 • خستگی
 • گرفتگی عضلات
 • شرایط بهداشت روانی
 • ضربان قلب نامنظم
 • پوکی استخوان

اگر فکر می کنید ممکن است کمبود منیزیم داشته باشید، سوء ظن شما با یک آزمایش خون ساده تأیید می شود. برای رد سایر مشکلات احتمالی سلامتی باید با پزشک خود صحبت کنید. نتیجه هرچه باشد، سعی کنید به طور مرتب مقدار زیادی غذای غنی از منیزیم مانند آجیل، دانه، غلات یا لوبیا بخورید.

این غذاها همچنین دارای سایر مواد مغذی سالم هستند. گنجاندن آنها در رژیم غذایی نه تنها خطر کمبود منیزیم را کاهش می دهد بلکه از سلامت کلی شما نیز پشتیبانی می کند.

منابع:

https://health.clevelandclinic.org/feeling-fatigued-could-it-be-magnesium-deficiency-and-if-so-what-to-do-about-it/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322191
https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/what-are-the-signs-and-symptoms-of-magnesium-deficiency/
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/magnesium-test
https://medlineplus.gov/ency/article/000315.htm

در این بخش می توانید مکمل های حاوی منیزیم رو مشاهده و محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *