دسته‌بندی نشده

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

علائم و نشانه های کمبود ویتامین D

ویتامین D یک ویتامین بسیار مهم است که تاثیرات زیادی روی چندین سیستم در بدن شما دارد. برخلاف سایر ویتامین ها، ویتامین D مانند هورمون عمل می کند. هر سلول در بدن شما یک گیرنده دارد. بدن شما در معرض نور خورشید از کلسترول ویتامین D بدست می آورد.

همچنین ویتامین D در برخی از غذاها مانند ماهی های چرب و لبنیات غنی شده یافت می شود، اگرچه دریافت کافی آن از رژیم غذایی بسیار دشوار است. برای بیشتر بزرگسالان، مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای ویتامین D حدود 600-800 IU است، اما بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که حتی بیش از این مقدار را دریافت کنند.

کمبود ویتامین D بسیار شایع است. تخمین زده شده است که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان سطح ویتامین D کمی در خون دارند. طبق یک بررسی،41 درصد از بزرگسالان کمبود ویتامین D دارند. 

در اینجا برخی از متداول ترین عوامل خطر برای کمبود ویتامین D ذکر شده است:

 • داشتن پوست تیره
 • سن بالاتر
 • اضافه وزن یا چاقی
 • زیاد ماهی یا لبنیات نمی خورید
 • دور از استوا در مناطقی که در طول سال خورشید کمی وجود دارد زندگی می کنید
 • اگر همیشه هنگام بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده می کنید. درست است استفاده از ضد آفتاب در جلوگیری از اثرات مخرب آفتاب بر روی پوست از جمله سرطان پوست مهم است اما مانع جذب ویتامین D می شود.
 • در خانه ماندن
 • اگر به بیماری مزمن کلیه، بیماری کبد یا پرکاری تیروئید مبتلا هستید
 • داشتن یک بیماری که بر جذب مواد مغذی تاثیر بگذارد، مانند بیماری کرون یا بیماری سلیاک
 • جراحی بای پس معده
 • استفاده از داروهای خاص که بر متابولیسم ویتامین D تاثیر می گذارند

افرادی که در نزدیکی خط استوا زندگی می کنند و به طور مکرر در معرض آفتاب قرار می گیرند کمبود کمتری دارند، زیرا پوست آنها به اندازه کافی ویتامین D تولید می کند تا نیاز بدن آنها را برآورده کند.

بیشتر افراد متوجه کمبود ویتامین D نیستند، زیرا علائم به طور کلی جزئی و مخفی هستند. حتی اگر این علائم تاثیر قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما داشته باشند، ممکن است به راحتی آنها را تشخیص ندهید.

در اینجا 8 علامت و نشانه کمبود ویتامین D آورده شده است.

1. اغلب به عفونت مبتلا شوید

یکی از مهمترین نقشهای ویتامین D، تقویت سیستم ایمنی بدن شما است تا بتوانید با ویروسها و باکتریهای عامل بیماری مقابله کنید. ویتامین D به طور مستقیم با سلول هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند تعامل می کند. اگر اغلب به خصوص با سرماخوردگی یا آنفولانزا مریض می شوید، مقادیر کم ویتامین D می تواند یک عامل موثر باشد.

چندین مطالعه مشاهده ای بزرگ ارتباط بین کمبود ویتامین D و عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه را نشان داده است. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D با دوز حداکثر 4000 واحد IU روزانه می تواند خطر ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی را کاهش دهد.

در یک مطالعه قدیمی شامل افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)، فقط کسانی که به شدت کمبود ویتامین D داشتند، پس از مصرف مکمل با دوز بالا به مدت 1 سال، پیشرفت قابل توجهی را تجربه کردند.

2. خستگی مفرط

احساس خستگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد و کمبود ویتامین D ممکن است یکی از آنها باشد. متاسفانه، اغلب به عنوان یک علت بالقوه نادیده گرفته می شود.

مطالعات نشان داده است که سطح بسیار پایین ویتامین D در خون می تواند باعث خستگی شود که می تواند تاثیر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی داشته باشد.

در یک مطالعه قدیمی، مشخص شد که خانمی که از خستگی مزمن روزانه و سردرد شکایت داشته است، ویتامین D بسیار کمی در حدود فقط 5.9 نانوگرم در هر میلی لیتر خون داشت. این میزان بسیار کم است، زیرا هر چیزی کمتر از 20 نانوگرم در هر یک میلی لیتر کمبود در نظر گرفته می شود.

هنگامی که این خانم از مکمل ویتامین D استفاده کرد، سطح ویتامین D موجود در خون وی به 39 نانوگرم در هر یک میلی لیتر افزایش یافت و علائم وی برطرف شد.

یک مطالعه در پرستاران زن نیز ارتباط قوی بین سطح پایین ویتامین D و خستگی گزارش شده از خود را نشان داد. علاوه بر این، محققان دریافتند که 89 درصد پرستاران کمبود ویتامین D دارند.

جالب توجه است، چندین مطالعه همچنین نشان داده است که مکمل ویتامین D می تواند شدت خستگی را در افرادی که کمبود ویتامین D دارند، کاهش دهد.

3. درد استخوان و کمر

ویتامین D از چندین روش به حفظ سلامت استخوان کمک می کند. اولا ویتامین D، جذب کلسیم در بدن شما را بهبود می بخشد. درد استخوان و کمردرد ممکن است نشانه هایی از سطح ناکافی ویتامین D در خون باشد.

مطالعات بزرگ، رابطه ای بین کمبود ویتامین D و کمردرد مزمن را پیدا کرده اند. یک مطالعه در 98 فرد مبتلا به کمردرد نشان داد که افزایش شدت درد با سطح پایین تری از ویتامین D ارتباط دارد. همچنین بررسی دیگری در 81 مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به آرتروز، درد عضلانی و درد مزمن نسبت به افراد فاقد این شرایط دارای ویتامین D کمتری هستند.

4. افسردگی

افسردگی همچنین ممکن است نشانه کمبود ویتامین D باشد. در مطالعات، محققان کمبود ویتامین D را به ویژه در بزرگسالان مسن با افسردگی مرتبط دانسته اند. در یک تجزیه و تحلیل، 65٪ از مطالعات رابطه ای بین سطح پایین ویتامین D و افسردگی را نشان داد.

از طرف دیگر، بیشتر آزمایشات کنترل شده، که دارای وزن علمی بیشتری نسبت به مطالعات مشاهده ای هستند، ارتباطی بین این دو مورد نشان نداد. با این حال، محققانی که این مطالعات را تجزیه و تحلیل کردند، اظهار داشتند که دوزهای ویتامین D در مطالعات کنترل شده اغلب بسیار کم است.

علاوه بر این، محققان مشاهده کردند که برخی از مطالعات ممکن است به اندازه کافی طولانی نباشد تا بتواند تاثیر مصرف مکمل ها بر خلق و خوی را ببینند. برخی مطالعات نشان داده اند که دادن ویتامین D به افرادی که کمبود آن را دارند به بهبود افسردگی، از جمله افسردگی فصلی، که به طور معمول در ماه های سرد تر اتفاق می افتد، کمک می کند.

5. اختلال در ترمیم زخم

بهبود آهسته زخم ها پس از جراحی یا آسیب دیدگی ممکن است نشانه کم بودن سطح ویتامین D شما باشد. در حقیقت، نتایج یک مطالعه آزمایشگاهی نشان می دهد که این ویتامین برای تولید ترکیباتی که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از روند بهبود زخم فعال هستند، بسیار مهم است.

یک بررسی از چهار مطالعه نشان داد که کمبود ویتامین D برخی از جنبه های بهبودی را در افرادی که جراحی دندان انجام داده اند به خطر می اندازد. همچنین گفته شده است که نقش ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت برای بهبودی سریع مهم است.

در یک تحلیل بیماران با عفونت پای دیابتی بررسی شدند. این مطالعه نشان داد که کسانی که کمبود شدید ویتامین D دارند، به احتمال زیاد دارای سطح بالاتری از علائم التهابی هستند که می تواند بهبودی را به خطر بیندازد.

متاسفانه، تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات مکمل های ویتامین D بر بهبود زخم در افرادی که کمبود ویتامین D دارند وجود دارد. با این حال، یک مطالعه بر روی 60 فرد مبتلا به زخم پای دیابتی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D به مدت 12 هفته بهبود قابل توجهی در بهبود زخم در مقایسه با گروه دیگر داشت.

6. از دست دادن استخوان

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد. بسیاری از افراد مسن که تشخیص می دهند دچار از دست دادن استخوان هستند، معتقدند که باید کلسیم بیشتری مصرف کنند. با این حال، ممکن است کمبود ویتامین D نیز داشته باشند.

تراکم معدنی پایین استخوان نشانه این است که استخوانهای شما کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست داده اند. این فرایند افراد مسن، به ویژه خانم ها را در معرض خطر بیشتری برای شکستگی قرار می دهد.

در یک مطالعه مشاهده ای بزرگ بر روی بیش از 1100 زن یائسه یا زنان در میانسالی، محققان پیوندی قوی بین سطح پایین ویتامین D و تراکم معدنی کم استخوان یافتند. با این حال، یک مطالعه کنترل شده نشان داد که زنانی که کمبود ویتامین D دارند، در صورت مصرف مکمل با دوز بالا، حتی در صورت بهبود سطح ویتامین D موجود در خون، هیچ بهبودی در تراکم مواد معدنی استخوان مشاهده نمی کنند.

صرف نظر از این یافته ها، مصرف کافی ویتامین D و حفظ سطح مناسب آن در خون ممکن است یک استراتژی خوب برای محافظت از توده استخوان و کاهش خطر شکستگی باشد.

7. ریزش مو

ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می شود، که قطعاً دلیل شایع آن است. با این حال، هنگامی که ریزش مو شدید است، ممکن است نتیجه یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد. ریزش مو در زنان با کمبود ویتامین D در ارتباط است، اگرچه تاکنون تحقیقات بسیار کمی در این باره انجام شده است.

به طور خاص، تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین ویتامین D با آلوپسی آره آتا در ارتباط است و ممکن است یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماری باشد.

آلوپسی آره آتا نوعی بیماری خود ایمنی است که با ریزش شدید مو از ناحیه سر و سایر قسمت های بدن مشخص می شود. این بیماری با راشیتیسم همراه است، بیماری که به دلیل کمبود ویتامین D باعث نرمی استخوان در کودکان می شود. یک مطالعه در افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا نشان داد که کاهش سطح ویتامین D در خون با ریزش موی شدید تری همراه است.

در مطالعه ای دیگر، مشخص شد که استفاده از یک فرم مصنوعی از این ویتامین به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی رشد مجدد مو را در 48 فرد مبتلا به آلوپسی آره آتا افزایش می دهد.

8. درد عضلانی

مشخص کردن دلایل درد عضلانی اغلب دشوار است. برخی شواهد نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است دلیل بالقوه درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد. در یک مطالعه، 71 درصد از افراد مبتلا به درد عضلانی مزمن کمبود ویتامین D داشتند.

گیرنده ویتامین D در سلول های عصبی معروف به nociceptors وجود دارد که درد را احساس می کنند. طبق یک بررسی، ویتامین D ممکن است در مسیرهای سیگنالینگ درد بدن قرار بگیرند، که می تواند در درد عضلانی مزمن نقش داشته باشد.

چند مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا ممکن است انواع مختلف درد را در افرادی که دچار کمبود آن هستند کاهش دهد.

یک مطالعه بر روی 120 کودک مبتلا به کمبود ویتامین D که دردهای فزاینده ای داشتند، نشان داد که یک دوز از این ویتامین به طور متوسط ​​57 درصد از میزان درد را کاهش می دهد.

کمبود ویتامین D به طور باورنکردنی شایع است و اکثر مردم از آن بی اطلاع هستند. دلیل این امر این است که این علائم غالباً کوچک و غیر قابل تشخیص هستند، بدین معنا که دشوار است بدانید که به دلیل سطح پایین ویتامین D یا عوامل دیگر ایجاد شده است.

اگر فکر می کنید ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشید، مهم است که با پزشک خود صحبت کرده و سطح خون خود را اندازه گیری کنید. خوشبختانه رفع کمبود ویتامین D معمولاً آسان است.

هم می توانید در معرض آفتاب قرار بگیرید و هم غذاهای غنی از ویتامین D مانند ماهی های چرب یا لبنیات غنی شده به رژیم غذایی اضافه کنید.

در بعضی موارد، پزشک ممکن است مصرف مکمل ویتامین D را نیز توصیه کند. شما می توانید انواع مکمل های ویتامین D را در ویتامین کده پیدا کنید. اگر می خواهید مکمل هایی را به رژیم درمانی خود اضافه کنید، همیشه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. رفع کمبود ویتامین D بسیار آسان است و می تواند فواید زیادی برای سلامتی شما داشته باشد.

منبع:

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/15050-vitamin-d–vitamin-d-deficiency
https://www.webmd.com/diet/guide/vitamin-d-deficiency#1
https://medlineplus.gov/vitaminddeficiency.html
https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/
https://www.medicinenet.com/vitamin_d_deficiency/article.htm
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318060

در این بخش محصولات ویتامین D را مشاهده می کنید و می توانید محصول دلخواه خود را خریداری نمایید.


-12%قیمت سافت ژل امگا 3 پلاس ویتامین D3 دانا 30 عدد


مقایسه
مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

سافت ژل امگا 3 پلاس ویتامین D3 دانا

52,000 تومان افزودن به سبد خرید

-15%قیمت سافت ژل ویتامین D3 1000 واحد ابورنز (کوله کلسیفرول) 50 عددی


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

سافت ژل ویتامین D3 1000 واحد ابورنز (کوله کلسیفرول)

28,000 تومان
افزودن به سبد خرید

سافت ژل ویتامین D3 1000 واحد او پی دی فارما


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

سافت ژل ویتامین D3 1000 واحد او پی دی فارما

19,700 تومان
افزودن به سبد خرید

-7%قیمت سافت ژل ویتامین D3 دپوت شوتس ویتال 60 عددی


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

سافت ژل ویتامین D3 دپوت شوتس ویتال

45,000 تومان
افزودن به سبد خرید

-5%قرص استئوکینون هولیستیکا 100 عدد


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

قرص استئوکینون هولیستیکا

135,000 تومان
افزودن به سبد خرید

-13%قیمت قرص ویتامین D3 1000 واحد دیسان


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

قرص ویتامین D3 1000 واحد دیسان

34,000 تومان
افزودن به سبد خرید

-9%خرید قطره خوراکی اولترا ویتامین D3 1000 واحد ویتابیوتیکس 30 میلی لیتر


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

قطره خوراکی اولترا ویتامین D3 1000 واحد ویتابیوتیکس

15,000 تومان
افزودن به سبد خرید

-23%کپسول نرم ویتامین D3 1000 واحد باریویتال 60 عددی


مقایسه

مشاهده سریع
افزودن به علاقه مندی ها
نزدیک

کپسول نرم ویتامین D3 1000 iu باریویتال

15,000 تومان
افزودن به سبد خرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *