دسته‌بندی نشده

مکمل های دوران بارداری: کدام مکمل ها امن هستند و کدام یک امن نیستند؟

مکمل های دوران بارداری: کدام مکمل ها امن هستند و کدام یک امن نیستند؟

مکمل های دوران بارداری: کدام مکمل ها امن هستند و کدام یک امن نیستند

Supplements During Pregnancy: What’s Safe and What’s Not

چرا در دوران بارداری مکمل مصرف می کنیم؟

دریافت مواد مغذی مناسب در هر مرحله از زندگی مهم است، اما به ویژه در دوران بارداری بسیار مهم است، زیرا شما باید هم خود و هم کودک در حال رشد خود را تغذیه کنید.

بارداری نیاز به مواد مغذی را افزایش می دهد

در دوران بارداری، نیازهای غذایی به میزان قابل توجهی رشد می کنند. عناصر مغذی حاوی کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها در دوران بارداری باید به میزان کافی مصرف شوند. به عنوان مثال، مصرف پروتئین باید از 0.36 گرم در هر پوند (0.8 گرم در هر کیلوگرم) وزن بدن برای زنان غیر باردار به 0.5 گرم در هر پوند (1.1 گرم در هر کیلوگرم) از وزن بدن برای زنان باردار افزایش یابد.

شما باید برای تأمین نیازهای خود در هر وعده غذایی و میان وعده پروتئین داشته باشید. نیاز به ریز مغذی ها، که شامل ویتامین ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب است، در دوران بارداری بسیار افزایش پیدا می کند. در حالی که برخی از افراد می توانند این تقاضای فزاینده را از طریق یک برنامه غذایی مناسب غنی از مواد مغذی برآورده کنند، اما این کار می تواند برای دیگران چالش انگیز باشد.

به دلایل مختلف ممکن است لازم باشد از مکمل های ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید، از جمله:

 • کمبود مواد مغذی

برخی از افراد ممکن است بعد از آزمایش خون به دلیل کمبود ویتامین یا ماده معدنی به مکمل نیاز داشته باشند. اصلاح کمبودها حیاتی است، زیرا کمبود مواد مغذی مانند فولات با نقایص مادرزادی مرتبط است.

 • Hyperemesis gravidarum

این عارضه بارداری با حالت تهوع و استفراغ شدید مشخص می شود که می تواند منجر به کاهش وزن و کمبود مواد مغذی شود.

 • محدودیت های رژیم غذایی

زنانی که رژیم های خاصی را دنبال می کنند، از جمله گیاهخواران و کسانی که دچار عدم تحمل غذایی و آلرژی هستند، ممکن است نیاز به مکمل ویتامین ها و مواد معدنی داشته باشند تا از کمبود ریز مغذی ها جلوگیری کنند.

 • استعمال دخانیات

اگرچه اجتناب از سیگار در مادران در دوران بارداری امری حیاتی است، اما کسانی که به سیگار کشیدن ادامه می دهند نیاز بیشتری به مواد مغذی خاص مانند ویتامین C و فولات دارند.

 • حاملگی چندقلویی

نیازهای ریز مغذی زنانی که بیش از یک نوزاد دارند، بیشتر از زنانی است که تنها یک جنین دارند. مصرف مکمل اغلب برای اطمینان از تغذیه مطلوب مادر و نوزادان ضروری است.

 • جهش های ژنتیکی مانند MTHFR

متیلن تتراهیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) ژنی است که فولات را به شکلی تبدیل می کند که بدن می تواند استفاده کند. زنان باردار مبتلا به این جهش ژنی ممکن است نیاز به مکمل فرم خاصی از فولات داشته باشند تا از بروز عوارض جلوگیری کنند.

 • تغذیه نامناسب

زنانی که کم غذا می خورند یا غذاهایی را انتخاب می کنند که مقدار کمی مواد مغذی دارند ممکن است برای جلوگیری از کمبود نیاز به مکمل ویتامین و مواد معدنی داشته باشند.

علاوه بر این، کارشناسانی مانند کسانی که در پزشکان زنان و زایمان توصیه می کنند که تمام افراد باردار از یک مکمل ویتامین و اسید فولیک قبل از تولد استفاده کنند. این امر برای پر کردن شکاف های غذایی و جلوگیری از ناهنجاری های رشد در هنگام تولد مانند اسپینا بیفیدا توصیه می شود.

مکمل های گیاهی نیز می توانند به بیماری ها کمک کنند 

علاوه بر ریز مغذی ها، مکمل های گیاهی محبوب هستند. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که 15.4 درصد از زنان باردار از مکمل های گیاهی استفاده می کنند. اما همه آنها به پزشکان خود اطلاع نمی دهند که آنها مکمل هی گیاهی مصرف می کنند. 

اگرچه مصرف برخی از مکمل های گیاهی در دوران بارداری بی خطر است، اما فرم هایی از مکمل های گیاهی هستند که ممکن است بی خطر نباشند. حتما با پزشک خود درباره مصرف مکمل های گیاهی مشورت کنید.  اگرچه برخی از گیاهان می توانند به بیماری های معمول بارداری مانند حالت تهوع و ناراحتی معده کمک کنند، اما برخی از آنها ممکن است برای شما و کودک مضر باشد.

متاسفانه، تحقیقات زیادی در مورد استفاده از مکمل های گیاهی توسط افراد باردار انجام نشده است، و نحوه تاثیر مکمل ها بر روی زنان باردار به طور کامل ناشناخته است. امن ترین کار در مورد مصرف مکمل در حین بارداری چیست؟ پزشک خود را در جریان هرگونه تغییر در برنامه غذایی و مکمل های غذایی قرار دهید. بسته به شرایط شخصی خود، آماده باشید تا در صورت راهنمایی پزشکتان، مکمل هایی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

مکمل های دوران بارداری: کدام مکمل ها امن هستند و کدام یک امن نیستند؟
مکمل های دوران بارداری: کدام مکمل ها امن هستند و کدام یک امن نیستند؟

مکمل هایی که در دوران بارداری بی خطر محسوب می شوند

دقیقاً مانند داروها، پزشک باید همه مکمل های ریز مغذی و گیاهی را تایید و نظارت کند تا از ضروری بودن و مصرف مقادیر مطمئن آن اطمینان حاصل کند. همیشه ویتامین ها را از یک مارک معتبر خریداری کنید که محصولات آنها توسط سازمان های معتبر ارزیابی شده است.

این بررسی اطمینان می دهد که ویتامین ها به استانداردهای خاص پایبند بوده و به طور کلی مصرف آن بی خطر است.

1. ویتامین های قبل از تولد

ویتامین های قبل از تولد مولتی ویتامین هایی هستند که به طور خاص برای پاسخگویی به افزایش تقاضا برای مواد مغذی ریز در دوران بارداری تولید می شوند. این داروها قرار است قبل از بارداری و در دوران بارداری و شیردهی مصرف شوند.

مطالعات مشاهده ای نشان داده است که مکمل ویتامین های قبل از تولد خطر تولد زودرس و پره اکلامپسی را کاهش می دهد. پره اکلامپسی یک عارضه بالقوه خطرناک است که با فشار خون بالا و احتمالاً پروتئین در ادرار مشخص می شود. گرچه قرار نیست ویتامین های قبل از تولد جایگزین برنامه غذایی سالم شما شوند، اما ممکن است با تامین ریز مغذی های اضافی که در دوران بارداری به شدت مورد نیاز هستند، از شکاف های غذایی جلوگیری کنید.

از آنجا که ویتامین های قبل از تولد حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز شما هستند، ممکن است مصرف مکمل های اضافی ویتامین یا مواد معدنی لازم نباشد مگر اینکه توسط پزشک پیشنهاد شده باشد. ویتامین های دوران بارداری اغلب توسط پزشکان تجویز می شوند و بدون نسخه نیز در دسترس هستند.

2. فولات

فولات یک ویتامین B است که در سنتز DNA، تولید گلبول های قرمز و رشد و نمو جنین نقش اساسی دارد. اسید فولیک فرم مصنوعی فولات است که در بسیاری از مکمل ها یافت می شود. این ویتامین در بدن به فرم فعال فولات – L-methylfolate تبدیل می شود.

توصیه می شود برای کاهش خطر نقص لوله عصبی و ناهنجاری های مادرزادی مانند شکاف کام و نقایص قلبی، حداقل 600 میکروگرم (میکروگرم) در روز منبع مطمئن فولات یا فولیک اسید مصرف کنید.

در یک بررسی از پنج مطالعه تصادفی شامل 6105 زن می شد، مکمل اسید فولیک روزانه با کاهش خطر نقص لوله عصبی همراه بود. هیچ عارضه جانبی منفی نیز مشاهده نشد. اگرچه از طریق رژیم غذایی می توان فولات کافی را بدست آورد، اما بسیاری از زنان به اندازه کافی غذاهای غنی از فولات نمی خورند، بنابراین مکمل های غذایی لازم است.

علاوه بر این، مرکز جهانی کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کند که تمام زنان در سنین باروری حداقل 400 میکروگرم فولات یا اسید فولیک در روز مصرف کنند. این میزان به این دلیل است که بسیاری از حاملگی ها برنامه ریزی نشده است و ناهنجاری های هنگام تولد به دلیل کمبود فولات می تواند در اوایل بارداری اتفاق بیفتد، حتی قبل از اینکه اکثر زنان متوجه شوند که باردار هستند.

علاوه بر این، زنان باردار، به ویژه آنهایی که جهش ژنتیکی MTHFR دارند، مکملی را انتخاب کنند که حاوی L-methylfolate باشد تا حداکثر جذب را تضمین کند.

3. آهن

نیاز به آهن در دوران بارداری به طور قابل توجهی افزایش می یابد، زیرا حجم خون مادران حدود 45 درصد بیشتر می شود. آهن برای انتقال اکسیژن و رشد و نمو سالم کودک و جفت حیاتی است.

شیوع کمبود آهن در زنان باردار حدود 18 درصد است و 5 درصد این زنان دچار کم خونی هستند. کم خونی در دوران بارداری با زایمان زودرس، افسردگی مادر و کم خونی نوزادان همراه است.

مصرف توصیه شده 27 میلی گرم آهن در روز است که می توان آن را از طریق اکثر ویتامین های قبل از تولد تأمین کرد. با این حال، اگر کمبود آهن یا کم خونی دارید، به دوزهای بیشتری از آهن نیاز دارید که توسط پزشک مدیریت می شود. اگر دچار کمبود آهن نیستید، برای جلوگیری از عوارض جانبی، نباید بیش از مقدار توصیه شده آهن مصرف کنید. عوارض جانبی مصرف بیش از حد آهن ممکن است شامل یبوست، استفراغ و سطح غیر طبیعی هموگلوبین باشد.

4. ویتامین D

این ویتامین محلول در چربی برای عملکرد ایمنی بدن، سلامت استخوان و تقسیم سلولی مهم است. کمبود ویتامین D در دوران بارداری با افزایش خطر سزارین، پره اکلامپسی، زایمان زودرس و دیابت حاملگی ارتباط دارد.

میزان توصیه شده ویتامین D در دوران بارداری 600 IU یا 15 میکروگرم در روز است. با این حال، برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که نیازهای ویتامین D در دوران بارداری بسیار بیشتر است. در مورد غربالگری کمبود ویتامین D و مکمل مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

5. منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی است که در صدها واکنش شیمیایی در بدن شما نقش دارد. منیزیم نقش مهمی در عملکرد ایمنی، عضلات و اعصاب دارد. کمبود این ماده معدنی در دوران بارداری ممکن است خطر فشار خون مزمن و زایمان زودرس را افزایش دهد. برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل منیزیم ممکن است خطر عوارضی مانند محدودیت رشد جنین و زایمان زودرس را کاهش دهد.

6. زنجبیل

ریشه زنجبیل معمولاً به عنوان ادویه و مکمل گیاهی استفاده می شود. به صورت مکمل، ممکن است شنیده باشید که از آن برای درمان حالت تهوع ناشی از بیماری حرکتی، بارداری یا شیمی درمانی استفاده می شود. بررسی چهار مطالعه حاکی از آن است که زنجبیل برای درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری ایمن و موثر است.

حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری شایع است و تا 80 درصد منبع از زنان این علایم را در سه ماهه اول بارداری تجربه می کنند. اگرچه زنجبیل ممکن است به کاهش این عارضه ناخوشایند بارداری کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای شناسایی حداکثر دوز بی خطر لازم است. با پزشک خود دوباره بررسی کنید که آیا به مکمل زنجبیل نیاز دارید یا خیر.

7. روغن ماهی

روغن ماهی حاوی اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA)، دو اسید چرب ضروری است که برای رشد مغز کودک مهم هستند.مصرف مکمل های DHA و EPA در بارداری ممکن است رشد مغزی پس از بارداری را در کودک شما تقویت کرده و افسردگی مادر را کاهش دهد، اگرچه تحقیق در این زمینه قطعی نیست.

با اینکه در مطالعات مشاهده شده که عملکرد شناختی در کودکانی که مادرشان در طول بارداری مکمل روغن ماهی مصرف کرده اند بهتر است، اما چندین مطالعه کنترل شده نتوانسته اند یک مزیت ثابت برای مکمل روغن ماهی در طول بارداری کشف کنند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 2010 که شامل 2399 زن بود، هیچ تفاوتی در عملکرد شناختی نوزادانی که مادران آنها در طول بارداری کپسول روغن ماهی حاوی 800 میلی گرم DHA در روز مصرف کرده بودند، در مقایسه با نوزادانی که مادران آنها این کار را نکرده اند، مشاهده نکرد.

با این حال، این مطالعه نشان داد که مکمل روغن ماهی مادر را در برابر زایمان زودرس محافظت می کند، و برخی شواهد نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است برای رشد چشم جنین مفید باشد. سطح DHA مادر برای رشد مناسب جنین مهم است و مصرف مکمل روغن ماهی نیز بی خطر است. 

برای دریافت DHA و EPA از طریق غذا، توصیه می شود هفته ای دو تا سه وعده ماهی کم جیوه مانند ماهی آزاد، ساردین یا پولاک مصرف کنید.

8. پروبیوتیک ها

با توجه به افزایش آگاهی عمومی از سلامت روده، بسیاری از والدین آینده به پروبیوتیک ها روی می آورند. پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که تصور می شود برای سلامت دستگاه گوارش مفید هستند.

بسیاری از مطالعات نشان داده است که مصرف پروبیوتیک در هنگام بارداری بی خطر است و هیچ عارضه جانبی مضری شناسایی نشده است، جدا از خطر بسیار پایین عفونت ناشی از پروبیوتیک. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که مصرف مکمل پروبیوتیک ممکن است خطر دیابت حاملگی، افسردگی پس از زایمان و اگزما و درماتیت نوزاد را کاهش دهد.

تحقیقات در مورد استفاده از پروبیوتیک در بارداری ادامه دارد و مطمئناً اطلاعات بیشتری در مورد نقش پروبیوتیک در سلامت مادر و جنین کشف خواهد شد.

9. کولین

کولین نقش مهمی در رشد مغز کودک دارد و به جلوگیری از ناهنجاری های مغز و ستون فقرات کمک می کند. تصور شده است که میزان مجاز توصیه شده فعلی کولین در دوران بارداری (450 میلی گرم در روز) ناکافی است و در عوض مصرف نزدیک به 930 میلی گرم در روز انتخاب بهتری است.

توجه داشته باشید که ویتامین های قبل از تولد اغلب حاوی کولین نیستند. یک مکمل کولین جداگانه ممکن است توسط پزشک توصیه شود.

مکمل هایی که باید در دوران بارداری از آنها اجتناب کنید

در حالی که مصرف مکمل های غذایی با برخی از ریز مغذی ها و گیاهان برای زنان باردار بی خطر است، اما باید از بسیاری از آنها خودداری شود و یا از مقدار زیاد آنها اجتناب شود. همیشه قبل از افزودن سایر مکمل های اضافی که جزئی از ویتامین های قبل از تولد نیستند، با پزشک خود مشورت کنید.

1. ویتامین A

شما اغلب ویتامین A را در ویتامین های قبل از تولد پیدا خواهید کرد زیرا بسیار مهم است. اگرچه این ویتامین برای رشد بینایی جنین و عملکرد ایمنی بدن بسیار مهم است، ویتامین A زیاد می تواند مضر باشد. با توجه به اینکه ویتامین A محلول در چربی است، بدن شما مقادیر اضافی را در کبد ذخیره می کند.

این تجمع می تواند اثرات سمی بر بدن داشته و منجر به آسیب کبدی شود. حتی می تواند نقایص مادرزادی ایجاد کند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که مقدار بیش از حد ویتامین A در دوران بارداری باعث ناهنجاری های مادرزادی در هنگام تولد می شود. بین ویتامین های قبل از تولد و غذاها، باید قادر باشید ویتامین A کافی دریافت کنید و مصرف مکمل های اضافی در کنار ویتامین های قبل از تولد توصیه نمی شود.

2. ویتامین E

این ویتامین محلول در چربی نقش های مهمی در بدن دارد و در ساخت ژن و عملکرد ایمنی نقش دارد. در حالی که ویتامین E برای سلامتی بسیار مهم است، برای مصرف آن در دوران بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنید. نشان داده نشده است كه مصرف مكمل اضافي با ويتامين E باعث بهبود نتايج مادران و نوزادان مي شود و در عوض ممكن است خطر درد شكم و پارگي زودرس كيسه آمنيوتيك را افزايش دهد.

3. کوهوش سیاه

سیاه کوهوش یکی از اعضای خانواده گل های آلاله، گیاهی است که برای اهداف مختلفی از جمله کنترل گرگرفتگی و گرفتگی های قاعدگی استفاده می شود. مصرف این گیاه در دوران بارداری ایمن نیست، زیرا می تواند باعث انقباضات رحمی شود، که می تواند باعث زایمان زودرس شود. همچنین مشخص شده است که کوهوش سیاه در برخی افراد باعث آسیب کبدی می شود یا خیر.

4. Goldenseal

Goldenseal گیاهی است که به عنوان مکمل غذایی برای درمان عفونت های تنفسی و اسهال استفاده می شود، اگرچه تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات و ایمنی آن انجام شده است.

Goldenseal حاوی ماده ای به نام بربرین است که نشان داده شده است زردی نوزادان را بدتر می کند. این می تواند منجر به بیماری به نام کرنیکتروس شود، نوعی آسیب مغزی نادر که می تواند کشنده باشد. به همین دلیل، قطعاً از مصرف goldenseal پرهیز کنید.

5. دونگ کوآی

دونگ کوآی ریشه ای است که بیش از 1000 سال مورد استفاده بوده و در طب سنتی چینی رواج دارد. اگرچه این ماده برای درمان همه چیز از گرفتگی قاعدگی گرفته تا فشار خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد، اما شواهد خاصی مربوط به کارایی و ایمنی آن وجود ندارد. باید از دونگ کوآی اجتناب کنید، زیرا باعث تحریک انقباضات رحمی می شود و خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

6. یوهیمبه

یوهیمبه مکملی است که از پوست درخت بومی آفریقا تهیه می شود. یوهیمبه به عنوان یک داروی گیاهی برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از اختلال نعوظ تا چاقی استفاده می شود. این گیاه هرگز نباید در دوران بارداری استفاده شود، زیرا با عوارض جانبی خطرناکی مانند فشار خون بالا، حملات قلبی و تشنج همراه است.

7. سایر مکمل های گیاهی در دوران بارداری ناامن تلقی می شوند

بهتر است از موارد زیر خودداری کنید:

 • نخلک اره‌ای
 • گیاه دکمه‌ طلایی
 • شبدر قرمز
 • گلپر
 • بومادران
 • افسنطین
 • کوهوش آبی
 • پونه
 • افدرا
 • برنجاسف

بارداری زمان رشد و نمو است و سلامتی و تغذیه را در اولویت اصلی خود قرار می دهد. در حالی که برخی از مکمل ها می توانند در دوران بارداری مفید باشند، اما بسیاری از آنها می توانند عوارض جانبی خطرناکی را در شما و کودک شما ایجاد کنند.

نکته مهم این است که گرچه مکمل ویتامین ها و مواد معدنی خاصی ممکن است به پر کردن شکاف های تغذیه ای کمک کند، اما مکمل ها جایگزین یک برنامه غذایی سالم و سبک زندگی مناسب نیستند.

تغذیه بدن با غذاهای غنی از مواد مغذی و همچنین داشتن ورزش و خواب کافی و به حداقل رساندن استرس، بهترین راه برای اطمینان از بارداری سالم برای شما و کودک شما است.

اگرچه مکمل ها در شرایط خاص می توانند ضروری و مفید باشند، اما همیشه در مورد دوزها، ایمنی و خطرات و مزایای احتمالی با پزشک خود مشورت کنید.

منابع:

https://www.pregnancybirthbaby.org.au/vitamins-and-supplements-during-pregnancy

https://en.wikipedia.org/wiki/Mugwort

https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/should-women-take-supplements-while-pregnant

https://natalist.com/blogs/learn/what-supplements-are-safe-and-unsafe-for-pregnancy

https://www.nhs.uk/pregnancy/keeping-well/vitamins-supplements-and-nutrition/

https://academic.oup.com/nutritionreviews/article/78/10/813/5700577

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *