دسته‌بندی نشده

مهمترین علائم کمبود آهن

مهمترین علائم کمبود آهن

مهمترین علائم کمبود آهن

کمبود آهن هنگامی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی آهن معدنی نداشته باشد. بدن شما برای ساختن هموگلوبین، پروتئینی در گلبول های قرمز خون که آنها را قادر به انتقال اکسیژن به بدن می کند، به آهن نیاز دارد. 

اگر بدن شما هموگلوبین کافی نداشته باشد، بافت ها و عضلات اکسیژن کافی دریافت نمی کنند تا بتوانند به طور موثر کار کنند. این امر منجر به بیماری به نام کم خونی می شود. اگرچه کم خونی انواع مختلفی دارد، کم خونی فقر آهن شایع ترین آن در سراسر جهان است.

دلایل عمده کمبود آهن عبارتند از:

 • مصرف ناکافی آهن به دلیل رژیم غذایی که نیازهای غذایی روزانه را تامین نمی کند یا به شدت محدود شده است
 • بیماری التهابی روده
 • نیاز به آهن در دوران بارداری افزایش یافته است
 • از دست دادن خون در طی دوره های ماهانه سنگین یا خونریزی داخلی

کمبود آهن می تواند منجر به علائمی شود که می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. این موارد عبارتند از تنگی نفس، خستگی و کاهش تمرکز.

علائم و نشانه های کمبود آهن بسته به موارد زیر متفاوت است:

 • شدت کم خونی
 • سن شما
 • وضعیت فعلی سلامتی شما

در برخی موارد، افراد هیچ علائمی را تجربه نمی کنند.

در این مطلب در ویتامین کده 10 علامت و نشانه کمبود آهن آورده شده است که این لیست از رایج ترین آنها شروع می شود.

1. خستگی غیر معمول

احساس خستگی زیاد یکی از رایج ترین علائم کمبود آهن است. این علامت در افرادی که آهن کافی ندارند شایع است. این خستگی به این دلیل اتفاق می افتد که بدن شما فاقد آهن مورد نیاز برای تولید پروتئینی به نام هموگلوبین است که به حمل اکسیژن به بدن کمک می کند.

بدون هموگلوبین کافی، اکسیژن کمتری به بافت ها و عضلات شما می رسد و انرژی آنها را از دست می دهد. قلب شما همچنین باید بیشتر کار کند تا خون غنی از اکسیژن را در اطراف بدن خود حرکت دهد، که باعث خستگی شما می شود.

از آنجا که خستگی غالباً یک قسمت طبیعی از یک زندگی شلوغ و مدرن تلقی می شود، تشخیص کمبود آهن تنها با این علامت دشوار است. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به کمبود آهن در کنار ضعف، با احساس گنگ بودن یا کمبود تمرکز در کار با انرژی کم مواجه هستند.

2. رنگ پریدگی

پوست کم رنگ یا رنگ پریدگی داخل پلک های پایین از دیگر علائم کمبود آهن است. هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون رنگ قرمز به خون می دهد ، بنابراین میزان کم آن در هنگام کمبود آهن باعث کم رنگ شدن خون می شود. به همین دلیل پوست می تواند در افرادی که دچار فقر آهن هستند رنگ یا گرمای سالم خود را از دست بدهد.

این رنگ پریدگی در افراد مبتلا به فقر آهن می تواند در سراسر بدن ظاهر شود، یا می تواند به یک ناحیه محدود شود. این نواحی شامل موارد زیر است:

 • صورت
 • لثه
 • داخل لب ها یا پلک های پایین
 • ناخن

این ها اغلب یکی از اولین مواردی هستند که پزشکان به عنوان نشانه کمبود آهن به دنبال آن میگردند. با این حال، باید با آزمایش خون تأیید شود. رنگ پریدگی بیشتر در موارد متوسط ​​یا شدید کم خونی دیده می شود.

اگر پلک پایین خود را به سمت پایین بکشید، لایه داخلی باید به رنگ قرمز زنده باشد. اگر این رنگ صورتی یا زرد بسیار کم رنگ باشد، این ممکن است نشانگر کمبود آهن شما باشد. در افرادی که رنگ پوست آنها تیره است، این ممکن است تنها ناحیه ای باشد که قابل توجه است.

3. تنگی نفس

هموگلوبین سلول های قرمز خون شما را قادر می سازد اکسیژن را به اطراف بدن منتقل کنند. وقتی سطح هموگلوبین در طی کمبود آهن پایین باشد، سطح اکسیژن نیز پایین خواهد بود. این بدان معناست که عضلات شما اکسیژن کافی برای انجام فعالیتهای عادی مانند پیاده روی دریافت نمی کنند.

در نتیجه، با تلاش بدن برای دریافت اکسیژن بیشتر، میزان تنفس شما افزایش می یابد. به همین دلیل تنگی نفس یکی از علائم رایج است. اگر احساس میکنید هنگامی که کارهای عادی و روزمره را انجام میدهید نفس نفس می زنید، مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها یا کار کردن، کمبود آهن می تواند مقصر باشد.

4. سردرد و سرگیجه

کمبود آهن ممکن است باعث سردرد، به ویژه در زنان شود. به نظر می رسد این علامت کمتر از سایرین دیده می شود و غالباً همراه با سبکی سر یا سرگیجه است. رابطه بین فقر آهن و سردرد هنوز مشخص نیست.

سردرد ممکن است رخ دهد زیرا سطح پایین هموگلوبین در گلبول های قرمز به این معنی است که اکسیژن کافی به مغز نمی رسد. در نتیجه، رگهای خونی در مغز ممکن است متورم شده و باعث فشار و سردرد شوند. اگرچه دلایل زیادی برای سردرد وجود دارد، سردردهای مکرر و سرگیجه می تواند نشانه کمبود آهن باشد.

5. تپش قلب

ضربان قلب قابل توجه، که به آن تپش قلب نیز می گویند، می تواند یکی دیگر از علائم کم خونی فقر آهن باشد. ارتباط بین کمبود آهن، کم خونی و مشکلات قلبی هنوز در حال مطالعه است، اما ممکن است مربوط به اکسیژن رسانی باشد.

هموگلوبین پروتئینی در سلول های قرمز خون است که به انتقال اکسیژن به بدن کمک می کند. در کمبود آهن، سطح پایین هموگلوبین به این معنی است که قلب مجبور است برای حمل اکسیژن سخت کار کند. این ممکن است منجر به ضربان نامنظم قلب یا احساس بالا رفتن سرعت ضربان قلب شما به طور غیر طبیعی شود.

در موارد شدید، می تواند منجر به بزرگ شدن قلب، سوفل قلب یا نارسایی قلبی شود. با این حال، این علایم معمولاً کمتر شایع هستند. اگر کمبود آن دلیل این امر باشد مدت دوره ضربان نامنظم قلب بیشتر خواهد بود. 

6. مو و پوست خشک و آسیب دیده

پوست و موهای خشک و آسیب دیده می تواند نشانه کمبود آهن باشد. کمبود آهن سطح هموگلوبین خون را کاهش می دهد، که ممکن است مقدار اکسیژن موجود در سلول هایی را که باعث رشد مو می شوند کاهش دهد.

وقتی پوست و مو از اکسیژن محروم شود، می تواند خشک و ضعیف شود. کمبود آهن نیز با ریزش مو همراه است و برخی تحقیقات نشان می دهد که این کمبود آهن می تواند یک دلیل برای موی آسیب دیده باشد.

ریزش بعضی از موها هنگام شستشوی و برس کشیدن روزمره کاملاً طبیعی است. اگر در حال از دست دادن انبوه مو یا خیلی بیشتر از حد طبیعی هستید، ممکن است مربوط به کمبود آهن باشد.

7. تورم و درد زبان و دهان

گاهی اوقات فقط با نگاهی به داخل یا اطراف دهان می توانید کم خونی ناشی از فقر آهن را نشان دهید. علائم شامل زمانی است که زبان شما متورم، ملتهب، رنگ پریده یا به طرز عجیبی صاف می شود.

کمبود آهن همچنین ممکن است علائم دیگری در اطراف دهان شما ایجاد کند. از جمله:

 • دهان خشک
 • احساس سوزش در دهان شما
 • ترک های قرمز دردناک در گوشه های دهان شما
 • زخمهای دهان

8. سندرم پاهای بی قرار

کمبود آهن با سندرم پای بی قرار مرتبط است. سندرم پای بی قرار یک اصرار شدید برای حرکت دادن پاها در حالت استراحت است. همچنین می تواند باعث خزیدن یا خارش ناخوشایند و عجیب در پاها شود.

این سندروم معمولاً در شب بدتر است، به این معنی که ممکن است خوابیدن برای شما دشوار باشد. دلایل سندرم پای بی قرار به طور کامل شناخته نشده است.

با این حال، حدود 25٪ از افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن، سندرم پای بی قرار دارند. شیوع سندرم پای بی قرار در افراد کمبود آهن در مقایسه با جمعیت عمومی 9 برابر بیشتر است.

9. ناخن های شکننده یا قاشقی شکل

یک علامت بسیار مهم کمبود آهن ناخن های شکننده یا قاشقی شکل است. به این وضعیت کولونیا گفته می شود. معمولاً اولین نشانه ناخن های شکننده است که به راحتی تراشیده می شوند و ترک می خورند.

در مراحل بعدی کمبود آهن، ناخن هایی به شکل قاشق می توانند در جایی ایجاد شوند که وسط ناخن فرو رفته و لبه های آن بلند شود تا مانند قاشق حالت گرد داشته باشد. با این حال، این یک عارضه جانبی نادر است که فقط در حدود 5٪ از افراد مبتلا به فقر آهن رخ می دهد. معمولاً فقط در موارد شدید کم خونی فقر آهن دیده می شود.

10. سایر علائم بالقوه

چندین نشانه دیگر نیز وجود دارد که نشان می دهد آهن شما کم است. این موارد معمولاً شیوع کمتری دارند و به غیر از فقر آهن می توانند به بسیاری از بیماری ها نیز مرتبط باشند.

علائم دیگر کم خونی فقر آهن عبارتند از:

 • هوس های عجیب

نگه داشتن خوراکی های عجیب یا غیر غذایی “پیکا” نامیده می شود. معمولاً هوس خوردن یخ، خاک رس، خاک، گچ یا کاغذ را در پی دارد و می تواند نشانه کمبود آهن باشد. همچنین می تواند در دوران بارداری نیز رخ دهد.

 • احساس افسردگی

کم خونی فقر آهن ممکن است در بزرگسالان با افسردگی همراه باشد. زنان باردار با فقر آهن نیز ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به افسردگی داشته باشند.

 • دست و پای سرد

کمبود آهن به این معناست که اکسیژن کمتری به دست و پا منتقل می شود. بعضی از افراد ممکن است به طور کلی سرما را راحت تر احساس کنند یا دست و پا سرد داشته باشند.

 • عفونت های مکرر

 از آنجا که آهن برای یک سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است، کمبود آن ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.

اگر فکر می کنید فقر آهن دارید چه کاری باید انجام دهید

اگر فکر می کنید دچار کم خونی فقر آهن هستید، مراحل زیر را در نظر بگیرید.

 • با دکتر خود صحبت کنید

اگر فکر می کنید علائم یا نشانه های کمبود آهن را نشان می دهید، باید برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید.

پزشک با یک آزمایش خون ساده می تواند کم خونی ناشی از فقر آهن را تایید کند.

اگر پزشک شما را مبتلا به کمبود آهن تشخیص دهد، به طور کلی درمان آن بسیار آسان است. پزشک شما احتمالاً مصرف آهن شما را از رژیم غذایی یا با مکمل های آهن افزایش می دهد. سعی کنید اطمینان حاصل کنید که از طریق غذای واقعی در رژیم غذایی خود آهن کافی دریافت می کنید. مکمل ها را فقط در صورت توصیه پزشک مصرف کنید.

هدف اصلی درمان این است که سطح هموگلوبین را به حالت طبیعی برگردانده و ذخایر آهن را دوباره پر کند. پزشک شما یک طرح درمانی تهیه می کند که به بهترین وجه نیازهای درمانی شما را برآورده کند.

 • غذاهای غنی از آهن بخورید

اگر دکتر شما فکر می کند کمبود آهن شما ممکن است به دلیل کمبود آهن در رژیم غذایی شما باشد، در مورد مصرف غذاهای غنی از آهن بیشتر فکر کنید، مانند:

 • گوشت قرمز، مانند گوشت گاو و مرغ
 • سبزیجات برگ دار، مانند اسفناج و کلم پیچ
 • میوه های خشک، مانند کشمش و زردآلو
 • نخود فرنگی، لوبیا و سایر حبوبات
 • غذای دریایی
 • غذاهای غنی شده با آهن
 • دانه ها و مغزها
 • گوشت اعضای بدن

به تقویت جذب آهن کمک کنید

نکته مهم، خوردن ویتامین C به بدن شما در جذب بهتر آهن کمک می کند. سعی کنید از غذاهای غنی از ویتامین C مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید.

همچنین ویتامین C ممکن است که هنگام مصرف برخی مواد غذایی که اگر به مقدار زیاد خورده شود، بدن قادر به جذب آهن نیست کمک کند و باعث شود بدن شما بتواند آهن را جذب کند. این مواد غذایی شامل چای، قهوه و غذاهای سرشار از کلسیم مانند محصولات لبنی و غلات کامل غنی شده با کلسیم است.

مکمل های آهن

فقط در صورتی باید مکمل آهن مصرف کنید که پزشک شما تأیید کند که دچار کمبود آهن هستید یا در معرض خطر کمبود آهن هستید و نمی توانید نیازهای خود را فقط از طریق رژیم غذایی تأمین کنید.

اگر مکمل آهن مصرف می کنید، سعی کنید با آن آب پرتقال بنوشید تا جذب آهن را تقویت کند یا از مکمل حاوی ویتامین C استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل های آهن ممکن است برخی عوارض جانبی ایجاد کند. این عوارض شامل موارد زیر می باشد:

 • دل درد
 • یبوست یا اسهال
 • سوزش سردل
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • مدفوع سیاه

با این حال، این عوارض جانبی را می توان با مصرف انواع خاصی از مکمل های آهن که ممکن است اثرات منفی مانند کلرات آهن بیس گلیسینات را به حداقل برساند، کاهش داد. اگر عوارض جانبی مربوط به مصرف مکمل آهن را دارید با پزشک خود صحبت کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائم کمبود آهن دارید با پزشک خود صحبت کنید. در صورت عدم درمان، این شرایط می تواند به کم خونی فقر آهن تبدیل شود. این در نهایت می تواند منجر به عوارضی می شود، از جمله:

 • مشکلات قلبی
 • افسردگی
 • احتمال بالاتر عفونت
 • مسائل مربوط به بارداری

کم خونی فقر آهن در زنان بیشتر از مردان است. افرادی که باردار هستند و یا دوره های قاعدگی آنها زیاد است بیشترین خطر را دارند و باید در مورد آزمایش کم خونی فقر آهن با پزشک خود صحبت کنند.

مکمل های آهن را فقط در صورت تجویز پزشک مصرف کنید. آهن زیاد می تواند به قلب، کبد و پانکراس شما آسیب برساند. در صورت مشاهده عوارض جانبی ناشی از مکمل های آهن مانند طعم فلزی در دهان یا استفراغ، باید به پزشک خود نیز بگویید.

منبع:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/iron-deficiency-adults

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/irondeficiency-anemia

https://www.healthline.com/health/iron-deficiency-anemia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/symptoms-causes/syc-20355034

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia

در این قسمت شما میتونید بهترین مکمل های آهن رو مشاهده و طبق نیاز خود خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *