دسته‌بندی نشده

6 مزیت برتر مکمل های کلاژن برای شما

6 مزیت برتر مکمل های کلاژن برای شما

6 مزیت برتر مکمل های کلاژن برای شما

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است. این ماده اصلی ترین ترکیب بافت های پیوندی است که چندین قسمت بدن از جمله تاندون ها، رباط ها، پوست و عضلات را تشکیل می دهد. کلاژن دارای عملکردهای مهم بسیاری است، از جمله ایجاد ساختار پوست و تقویت استخوان ها.

در سال های اخیر، مکمل های کلاژن محبوب شده اند. اکثر آنها هیدرولیز می شوند، این بدان معناست که کلاژن تجزیه شده است و جذب آن را برای شما آسان می کند. همچنین چندین ماده غذایی وجود دارد که می توانید برای افزایش مصرف کلاژن مصرف کنید، از جمله پوست گوشت خوک و آبگوشت استخوان.

مصرف کلاژن ممکن است فواید مختلفی برای سلامتی داشته باشد، از تسکین درد مفاصل گرفته تا بهبود سلامت پوست. در این مطلب در ویتامین کده 6 مزیت مصرف کلاژن برای سلامتی خودتان را مطالعه می کنید.

1. می تواند سلامت پوست را بهبود بخشد

کلاژن یکی از اجزای اصلی پوست شما است. این ماده در تقویت پوست نقش دارد، به علاوه ممکن است پوست شما را از قابلیت ارتجاعی و آبرسانی نیز بهره مند کند. با افزایش سن، بدن شما کلاژن کمتری تولید می کند و منجر به خشکی پوست و ایجاد چین و چروک می شود.

با این حال، چندین مطالعه نشان داده است که پپتیدهای کلاژن یا مکمل های حاوی کلاژن ممکن است با کاهش چین و چروک و خشکی به کند شدن پیری پوست کمک کنند.

در یک مطالعه، زنانی که مکمل حاوی 2.5 الی 5 گرم کلاژن به مدت 8 هفته مصرف می کردند، در مقایسه با کسانی که مکمل مصرف نکردند، خشکی پوست و افزایش قابل توجهی در کشش پوست را تجربه کردند.

مطالعه دیگری نشان داد زنانی که به مدت 12 هفته روزانه یک نوشیدنی مخلوط با مکمل کلاژن می نوشند، در مقایسه با گروهی که کلاژن مصرف نمی کنند، افزایش رطوبت پوست و کاهش قابل توجه عمق چین و چروک را تجربه می کنند.

اثرات کاهش چین و چروک مکمل های کلاژن به توانایی آنها در تحریک بدن برای تولید کلاژن به خودی خود نسبت داده شده است. علاوه بر این، مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث تولید پروتئین های دیگری شود که به ساختار پوست کمک می کنند، از جمله پروتئین های الاستین و فیبریلین.

همچنین ادعاهای زیادی وجود دارد که مکمل های کلاژن به جلوگیری از آکنه و سایر بیماری های پوستی کمک می کنند، اما این موارد با شواهد علمی پشتیبانی نمی شوند.

می توانید مکمل های کلاژن را به صورت آنلاین از ویتامین کده خریداری کنید.

2. به تسکین درد مفاصل کمک می کند

کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف شما کمک می کند، غضروف یک بافت لاستیکی مانند است که از مفاصل محافظت می کند. هرچه با افزایش سن میزان کلاژن در بدن کاهش می یابد، خطر ابتلا به اختلالات مفصلی تحلیل کننده مانند آرتروز افزایش می یابد.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های کلاژن می تواند به بهبود علائم آرتروز و کاهش درد مفاصل به طور کلی کمک کند.

در یک مطالعه، 73 ورزشکاری که به مدت 24 هفته روزانه 10 گرم کلاژن مصرف می کردند، در مقایسه با گروهی که آن را مصرف نمی کردند، کاهش قابل توجهی را در درد مفاصل هنگام راه رفتن و استراحت تجربه کردند.

در مطالعه دیگری، بزرگسالان روزانه 2 گرم کلاژن به مدت 70 روز مصرف کردند. کسانی که کلاژن مصرف می کردند، درد مفاصل آنها کاهش چشمگیری داشت و همچنین آنها می توانند بهتر از کسانی که کلاژن مصرف نمی کنند، فعالیت بدنی داشته باشند.

محققان این نظریه را مطرح کرده اند که کلاژن اضافی ممکن است در غضروف جمع شده و بافت های شما را برای ساخت کلاژن تحریک کند. محققان پیشنهاد کرده اند که کلاژن ممکن است منجر به کاهش التهاب، حمایت بهتر از مفاصل و کاهش درد شود.

اگر می خواهید از مکمل کلاژن برای اثرات بالقوه تسکین دهنده آن استفاده کنید، مطالعات نشان می دهد که باید با دوز روزانه 8-12 گرم شروع کنید.

3. می تواند از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری کند

استخوانهای شما بیشتر از کلاژن ساخته شده اند، که به آنها ساختار می دهد و به استحکام آنها کمک می کند. همانطور که با افزایش سن کلاژن در بدن شما خراب می شود، توده استخوان نیز کاهش می یابد. این ممکن است به شرایطی مانند پوکی استخوان منجر شود، که با تراکم استخوان پایین مشخص می شود و با خطر شکستگی استخوان مرتبط است.

مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است اثرات خاصی در بدن داشته باشد از جمله مهار تجزیه استخوان که منجر به پوکی استخوان می شود.

در یک مطالعه، گروهی از زنان مکمل کلسیم همراه با 5 گرم کلاژن و گروهی دیگر مکمل کلسیم بدون کلاژن به مدت 12 ماه مصرف کردند.

در پایان مطالعه، در زنانی که از مکمل کلسیم و کلاژن استفاده می کردند نسبت به کسانی که فقط کلسیم مصرف می کردند، سطح پروتئین هایی که باعث تجزیه استخوان می شوند به طور قابل توجهی پایین تر بودند.

یک مطالعه دیگر نتایج مشابهی را در 66 خانمی که به مدت 12 ماه روزانه 5 گرم کلاژن مصرف می کردند، نشان داد. زنانی که کلاژن مصرف کردند در مقایسه با زنانی که کلاژن مصرف نکردند تا 7٪ در تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) افزایش داشتند.

BMD اندازه گیری چگالی مواد معدنی مانند کلسیم در استخوانهای شما است. BMD کم با ضعف استخوان ها و ایجاد پوکی استخوان همراه است. این نتایج امیدوار کننده است، اما قبل از تأیید نقش مکمل های کلاژن در سلامت استخوان، مطالعات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

4- می تواند باعث افزایش توده عضلانی شود

بین 1 تا 10٪ از بافت عضلانی از کلاژن تشکیل شده است. این پروتئین برای تقویت و عملکرد صحیح عضلات ضروری است.  مطالعات نشان می دهد که مکمل های کلاژن به افزایش توده عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی کمک می کند، سارکوپنی بیماریست که در آن از دست دادن توده عضلانی که با افزایش سن اتفاق می افتد.

در یک مطالعه، 27 مرد ضعیف در حالی که به مدت 12 هفته روزانه در یک برنامه ورزشی شرکت می کردند، 15 گرم کلاژن مصرف کردند. در مقایسه با مردانی که ورزش می کردند اما کلاژن مصرف نمی کردند، آنها به طور قابل توجهی توده عضلانی و قدرت بیشتری به دست آوردند.

محققان پیشنهاد کرده اند که مصرف کلاژن ممکن است باعث سنتز پروتئین های عضلانی مانند کراتین شود و همچنین رشد عضلات را پس از ورزش تحریک می کند. برای بررسی توانایی کلاژن در افزایش توده عضلانی، تحقیقات بیشتری لازم است.

5. سلامت قلب را ارتقا می دهد

محققان این نظریه را مطرح کرده اند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است به کاهش خطر بیماری های مربوط به قلب کمک کند. کلاژن ساختار عروق شما را تثبیت می کند، عروق خونی که خون را از قلب شما به بقیه بدن می رسانند. بدون وجود کلاژن کافی، عروق ممکن است ضعیف و شکننده شوند.

عروق ضعیف و شکننده ممکن است منجر به تصلب شرایین شود، بیماری که با تنگی عروق مشخص می شود. آترواسکلروز احتمالاً منجر به حمله قلبی و سکته مغزی می شود.

در یک مطالعه 31 بزرگسال سالم به مدت 6 ماه روزانه 16 گرم کلاژن مصرف کردند. در پایان، آنها در مقایسه با قبل از شروع مصرف مکمل کاهش قابل توجهی در اندازه گیری سفتی عروق را تجربه کرده بودند.

بعلاوه، آنها سطح کلسترول خوب HDL خود را به طور متوسط ​​6٪ افزایش دادند. HDL عامل مهمی در خطر ابتلا به بیماری های قلبی، از جمله تصلب شرایین است. با این وجود، مطالعات بیشتری در مورد نقش مکمل های کلاژن در سلامت قلب مورد نیاز است.

6. سایر فواید سلامتی

مکمل های کلاژن ممکن است فواید دیگری نیز برای سلامتی داشته باشند، اما این موارد به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

  • مو و ناخن 

مصرف کلاژن ممکن است با جلوگیری از شکنندگی، قدرت ناخن های شما را افزایش دهد. علاوه بر این، ممکن است موها و ناخن های شما را برای طولانی تر شدن تحریک کند.

  • سلامت روده

اگرچه هیچ مدرک علمی برای تایید این ادعا وجود ندارد، اما برخی از پزشکان بهداشت استفاده از مکمل های کلاژن را برای درمان نفوذ پذیری روده یا سندرم نشت روده پیشنهاد می دهند.

  • سلامت مغز 

هیچ مطالعه ای نقش مکمل های کلاژن در سلامت مغز را بررسی نکرده است. با این حال، برخی افراد ادعا می کنند که باعث بهبود خلق و خو و کاهش علائم اضطراب می شوند.

  • کاهش وزن

 برخی معتقدند که مصرف مکمل های کلاژن ممکن است باعث کاهش وزن و متابولیسم سریعتر شود. هیچ مطالعه ای برای حمایت از این ادعاها انجام نشده است.

اگرچه این تاثیرات بالقوه امیدوار کننده است، اما قبل از نتیجه گیری رسمی لازم است تحقیقات بیشتری انجام شود.

غذاهایی که حاوی کلاژن هستند

کلاژن در بافتهای پیوندی حیوانات یافت می شود. بنابراین، غذاهایی مانند پوست مرغ، پوست گوشت خوک، گوشت گاو و ماهی منابع کلاژن هستند. غذاهای حاوی ژلاتین مانند آبگوشت استخوان نیز کلاژن تأمین می کنند. ژلاتین یک ماده پروتئینی است که پس از پخته شدن از استخوان به دست می آید.

برای تعیین اینکه آیا خوردن غذاهای غنی از کلاژن به افزایش کلاژن در بدن شما کمک می کند، تحقیقات بیشتری لازم است. هیچ مطالعه انسانی در مورد اینکه آیا غذاهای غنی از کلاژن همان مزایای مکمل ها را دارند، انجام نشده است. آنزیم های گوارشی کلاژن موجود در غذا را به صورت اسیدهای آمینه و پپتید های جدا کننده تجزیه می کنند.

با این حال، کلاژن موجود در مکمل ها از قبل تجزیه شده یا هیدرولیز شده است، به همین دلیل تصور می شود که با کارایی بیشتری نسبت به کلاژن موجود در مواد غذایی جذب می شود.

عوارض جانبی کلاژن

در حال حاضر، بسیاری از خطرات شناخته شده در رابطه با مصرف مکمل های کلاژن وجود ندارد. با این حال، برخی مکمل ها از مواد حساسیت زای معمول غذایی مانند ماهی، صدف و تخم مرغ ساخته می شوند. افرادی که به این غذاها حساسیت دارند باید از مکمل های کلاژن ساخته شده با این مواد برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک خودداری کنند.

برخی از افراد همچنین گزارش کرده اند که مکمل های کلاژن طعم نامطلوبی را در دهان آنها باقی می گذارد. علاوه بر این، مکمل های کلاژن پتانسیل ایجاد عوارض جانبی گوارشی مانند احساس سیری و سوزش معده را دارند.

صرف نظر از این، به نظر می رسد این مکمل ها برای اکثر افراد بی خطر هستند. مصرف کلاژن با تعدادی از فواید سلامتی و خطرات بسیار کمی شناخته شده همراه است.

برای شروع، مکمل ها ممکن است با کاهش چین و چروک و خشکی باعث سلامت پوست شوند. همچنین ممکن است به افزایش توده عضلانی، جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان و تسکین دردهای مفصلی کمک کنند. مردم بسیاری از مزایای دیگر مکمل های کلاژن را گزارش کرده اند، اما این ادعاها مطالعه زیادی نشده است.

اگرچه چندین ماده غذایی حاوی کلاژن هستند، اما مشخص نیست که آیا کلاژن موجود در غذا همان مزایای مکمل ها را دارد یا نه. مکمل های کلاژن به طور کلی بی خطر هستند، استفاده از آنها بسیار آسان است و قطعاً ارزش آن را دارد که از مزایای بالقوه آنها استفاده کنید.

منبع: 

https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/potential-health-benefits-of-collagen-and-thing-it-cant-do/

https://docs.google.com/document/d/1dqQhnf6LZqP6M4qw12TxhVF4tDhBp32hwuVFISbCD3g/edit

https://www.webmd.com/diet/collagen-health-benefits#1

https://www.medicalnewstoday.com/articles/liquid-collagen

https://www.nytimes.com/2019/11/09/style/self-care/collagen-benefits.html

https://www.verywellhealth.com/collagen-supplements-for-skin-89940

در این بخش شما می توانید بهترین مکمل های حاوی کلاژن را مشاهده نموده و محصول دلخواه خود را خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *