دسته‌بندی نشده

از کجا بفهمیم نیاز به ویتامین دی داریم؟

از کجا بفهمیم نیاز به ویتامین دی داریم؟

از کجا بفهمیم نیاز به ویتامین دی داریم؟
ویتامین D یک ویتامین بسیار مهم است که عملکردهای مهم زیادی در سراسر بدن شما دارد. برخلاف سایر ویتامین ها، ویتامین D مانند یک هورمون عمل می کند. بسیاری از سلول های بدن شما گیرنده ای برای آن دارند.


کمبود ویتامین D چیست؟

کمبود ویتامین D به این معنی است که شما ویتامین D کافی در بدن خود ندارید. ویتامین D منحصر به فرد است زیرا پوست شما در واقع آن را با استفاده از نور خورشید تولید می کند. افراد با پوست روشن و آنهایی که سن کمتری دارند نور خورشید را به مراتب بهتر از افرادی که پوست تیره تر و بالای 50 سال دارند تبدیل به ویتامین D می کنند.
هنگامی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدن شما آن را از کلسترول تولید می کند. همچنین در غذاهای خاصی مانند ماهی های چرب و محصولات لبنی غنی شده یافت می شود، اگرچه دریافت کافی از رژیم غذایی به تنهایی بسیار دشوار است.
انجمن غدد درون ریز توصیه می کند که بیشتر بزرگسالان روزانه 1500 تا 2000 IU ، ویتامین D دریافت کنند.


چرا ویتامین D اینقدر مهم است؟

  1. ویتامین D برای استخوان‌های قوی ضروری است، زیرا به بدن کمک می‌کند تا از کلسیم موجود در رژیم غذایی استفاده کند. به طور معمول، کمبود ویتامین D با راشیتیسم همراه بوده است، بیماری¬ای که در آن بافت استخوانی به درستی معدنی نمی شود و منجر به استخوان های نرم و بدشکلی های اسکلتی می شود. اما به طور فزاینده ای، تحقیقات اهمیت ویتامین D را در محافظت در برابر بسیاری از مشکلات سلامتی نشان می دهد.
  2. مکمل کار غدد پاراتیروئید: غدد پاراتیروئید دقیقه به دقیقه کار می کنند تا با برقراری ارتباط با کلیه ها، روده و اسکلت، کلسیم خون را متعادل کنند. زمانی که کلسیم کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد و ویتامین D فعال کافی وجود داشته باشد، کلسیم رژیم غذایی جذب شده و در سراسر بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اگر دریافت کلسیم ناکافی باشد یا ویتامین D کم باشد، غدد پاراتیروئید کلسیم را از اسکلت قرض می گیرند تا کلسیم خون را در محدوده طبیعی نگه دارند.

چه کسانی در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند؟

برخی از افراد بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند:
• شیرخوارانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند در این مورد که در خطر کمبود ویتایمن هستید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
• افراد مسن، زیرا پوست شما با قرار گرفتن در معرض نور خورشید مانند دوران جوانی ویتامین D نمی‌سازد و کلیه‌های شما کمتر قادر به تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن هستند.
• افرادی با پوست تیره که توانایی کمتری در تولید ویتامین D از خورشید دارند.
• افراد مبتلا به اختلالاتی مانند بیماری کرون یا بیماری سلیاک که به درستی چربی را کنترل نمی کنند، زیرا ویتامین D برای جذب به چربی نیاز دارد.
• افرادی که چاقی دارند، زیرا چربی بدن آنها به مقداری ویتامین D متصل شده و از ورود آن به خون جلوگیری می کند.
• افرادی که جراحی بای پس معده انجام داده اند
• افراد مبتلا به پوکی استخوان
• افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیه یا کبد.
• افراد مبتلا به هیپرپاراتیروئیدیسم (هورمونی که سطح کلسیم بدن را کنترل می کند بیش از حد است)
• افراد مبتلا به سارکوئیدوز، سل، هیستوپلاسموز یا سایر بیماری های گرانولوماتوز (بیماری همراه با گرانولوم، مجموعه سلول های ناشی از التهاب مزمن)
• افراد مبتلا به لنفوم، نوعی سرطان.
• افرادی که داروهایی مصرف می کنند که بر متابولیسم ویتامین D تأثیر می گذارد، مانند کلستیرامین (داروی کلسترول)، داروهای ضد تشنج، گلوکوکورتیکوئیدها، داروهای ضد قارچ و داروهای HIV/AIDS.
اگر در معرض خطر کمبود ویتامین D هستید، با پزشک خود صحبت کنید. با یک آزمایش خون ساده می توانید میزان ویتامین D را در بدن¬تان اندازه گیری کنید.


علائم کمبود ویتامین D

در اینجا به برخی از علائم و نشانه های کمبود ویتامین D اشاره می کنیم.
بیمار شدن یا عفونتهای مکرر
یکی از مهمترین نقش های ویتامین D این است که سیستم ایمنی بدن شما را قوی نگه می دارد تا بتوانید با ویروس ها و باکتری هایی که باعث بیماری می شوند مبارزه کنید. این به طور مستقیم با سلول هایی که مسئول مبارزه با عفونت هستند تعامل دارد.
اگر اغلب بیمار می شوید، به خصوص با سرماخوردگی یا آنفولانزا، سطوح پایین ویتامین D ممکن است یکی از عوامل موثر باشد. چندین مطالعه مشاهده‌ای بزرگ ارتباط بین کمبود و عفونت‌های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات‌الریه را نشان داده‌اند. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D با دوز حداکثر 4000 IU در روز ممکن است خطر ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی را کاهش دهد.
خستگی و کوفتگی بدن
احساس خستگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد و کمبود ویتامین D ممکن است یکی از آنها باشد. متأسفانه، اغلب به عنوان یک علت بالقوه نادیده گرفته می شود.
مطالعات موردی نشان داده اند که سطوح بسیار پایین ویتامین D خون می تواند باعث خستگی شود که می تواند تأثیر منفی شدیدی بر کیفیت زندگی داشته باشد.
اثرات ویتامین D بر خستگی و کیفیت خواب نیز در کودکان مورد تحقیق قرار گرفته است. در مطالعه‌ای که بر روی 39 کودک انجام شد، سطوح پایین ویتامین D با کیفیت خواب ضعیف، مدت زمان خواب کوتاه‌تر و تاخیر در زمان خواب مرتبط بود.
یک مطالعه مشاهده‌ای روی پرستاران زن نیز ارتباط قوی بین سطوح پایین ویتامین D و خستگی گزارش شده از خود نشان داد. علاوه بر این، محققان دریافتند که 89 درصد از پرستاران دچار کمبود این ویتامین بودند.
جالب توجه است، چندین مطالعه همچنین نشان داده اند که مکمل ویتامین D می تواند شدت خستگی را در افراد مبتلا به کمبود کاهش دهد.
افسردگی
خلق افسرده همچنین ممکن است نشانه کمبود ویتامین D باشد. در مطالعات مروری، محققان کمبود ویتامین D را با افسردگی، به ویژه در افراد مسن مرتبط دانسته‌اند. در یک تجزیه و تحلیل، 65 درصد از مطالعات مشاهده ای رابطه بین سطوح پایین ویتامین D خون و افسردگی را نشان دادند.
از سوی دیگر، اکثر کارآزمایی‌های کنترل‌شده، که وزن علمی بیشتری نسبت به مطالعات مشاهده‌ای دارند، ارتباطی بین این دو نشان ندادند.
با این حال، محققانی که این مطالعات را تجزیه و تحلیل کردند، خاطرنشان کردند که دوزهای ویتامین D در مطالعات کنترل شده اغلب بسیار کم بود.
علاوه بر این، آنها مشاهده کردند که برخی از مطالعات ممکن است به اندازه کافی برای مشاهده اثرات مکمل ویتامین D بر خلق و خو ادامه نداشته باشند. برخی از مطالعات نشان داده اند که دادن ویتامین D به افرادی که دچار کمبود هستند به بهبود افسردگی کمک می کند، از جمله افسردگی فصلی که معمولا در ماه های سردتر اتفاق می افتد.
اختلال در ترمیم زخم
کندی بهبود زخم پس از جراحی یا جراحت ممکن است نشانه ای از پایین بودن سطح ویتامین D شما باشد.
در واقع، نتایج یک مطالعه در آزمایشگاه نشان می‌دهد که این ویتامین تولید ترکیباتی را افزایش می‌دهد که برای تشکیل پوست جدید به عنوان بخشی از فرآیند بهبود زخم ضروری هستند.
یک بررسی از چهار مطالعه نشان داده که کمبود ویتامین D جنبه‌های خاصی از درمان را در افرادی که جراحی دندان انجام داده‌اند به خطر می‌اندازد. همچنین پیشنهاد شده است که نقش ویتامین D در کنترل التهاب و مبارزه با عفونت برای بهبودی مناسب مهم است.
یک یک نحقیق که به تجزیه و تحلیل بیماران مبتلا به عفونت پای مرتبط با دیابت را مورد بررسی قرار داده، نشان داد است که افرادی که کمبود شدید ویتامین D دارند، به احتمال زیاد دارای سطوح بالاتری از نشانگرهای التهابی هستند که می‌توانند بهبودی را به خطر بیندازند.
متاسفانه، تحقیقات بسیار کمی در مورد اثرات مکمل های ویتامین D بر بهبود زخم در افراد مبتلا به کمبود وجود دارد. با این حال، یک مطالعه شامل 60 نفر مبتلا به زخم پای مرتبط با دیابت نشان داد که مصرف مکمل ویتامین D به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی بهبود زخم را در مقایسه با گروه کنترل بهبود می بخشد.
پوکی استخوان
ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد. بسیاری از افراد مسن که دچار تحلیل استخوان شده اند معتقدند که نیاز به مصرف کلسیم بیشتری دارند. با این حال، ممکن است کمبود ویتامین D نیز داشته باشند.
تراکم مواد معدنی استخوان پایین نشانه این است که استخوان های شما کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست داده اند. این امر، افراد مسن، به ویژه زنان را در معرض افزایش خطر شکستگی قرار می دهد. در یک مطالعه مشاهده ای بزرگ بر روی بیش از 1100 زن میانسال یائسه یا یائسه، محققان یک ارتباط قوی بین سطوح پایین ویتامین D و تراکم استخوان پایین پیدا کردند.
با این حال، یک مطالعه کنترل‌شده نشان داده که زنانی که کمبود ویتامین D داشتند، با مصرف مکمل‌های با دوز بالا، هیچ بهبودی در تراکم مواد معدنی استخوان نداشتند، حتی اگر سطح خونشان بهبود یابد.
صرف نظر از این یافته ها، دریافت ویتامین D کافی و حفظ سطح خون در محدوده بهینه ممکن است استراتژی خوبی برای محافظت از توده استخوانی و کاهش خطر شکستگی باشد.
ریزش مو
ریزش مو اغلب به استرس نسبت داده می شود که مطمئناً یک علت رایج است. با این حال، زمانی که ریزش مو شدید است، ممکن است نتیجه یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد. ریزش مو در زنان با سطوح پایین ویتامین D مرتبط است، اگرچه تحقیقات بسیار کمی در این مورد تا به امروز انجام شده است.
به طور خاص، تحقیقات نشان می دهد که سطوح پایین ویتامین D با آلوپسی آره آتا مرتبط است و ممکن است یک عامل خطر برای ابتلا به این بیماری باشد.
آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است که با ریزش موی شدید سر و سایر قسمت های بدن مشخص می شود. این بیماری با راشیتیسم مرتبط است، بیماری که به دلیل کمبود ویتامین D باعث نرمی استخوان در کودکان می شود.
یک مطالعه در میان افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا نشان داد که سطوح پایین ویتامین D خون با ریزش موی شدیدتر همراه است. در مطالعه دیگری، استفاده از یک فرم مصنوعی از ویتامین به صورت موضعی به مدت 12 هفته به طور قابل توجهی رشد مجدد مو را در 48 فرد مبتلا به آلوپسی آره آتا افزایش داد. بسیاری از غذاها و مواد مغذی دیگر ممکن است بر سلامت موهای شما تأثیر بگذارند.
درد عضلانی
تشخیص علل درد عضلانی اغلب دشوار است. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کمبود ویتامین D ممکن است علت بالقوه درد عضلانی در کودکان و بزرگسالان باشد. در یک مطالعه، 71 درصد از افراد مبتلا به درد مزمن دچار کمبود ویتامین شدند.
گیرنده ویتامین D در سلول های عصبی به نام گیرنده های درد وجود دارد که درد را حس می کنند. طبق یک بررسی، ویتامین D ممکن است در مسیرهای سیگنال دهی درد بدن که می تواند در درد مزمن نقش داشته باشد، دخیل باشد. چند مطالعه نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D با دوز بالا ممکن است انواع مختلف درد را در افرادی که دچار کمبود هستند کاهش دهد.

یک مطالعه شامل 120 کودک مبتلا به کمبود ویتامین D که دارای دردهای رشدی بودند، نشان داد که یک دوز واحد از این ویتامین به طور متوسط تا 57 درصد نمره درد را کاهش می دهد.
افزایش وزن
چاقی یکی از عوامل خطر برای کمبود ویتامین D است. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد کمبود ویتامین D ممکن است خطر افزایش وزن را نیز افزایش دهد. یک مطالعه طولی شامل مردان و زنان ارتباط احتمالی بین وضعیت کم ویتامین D و چربی شکمی و افزایش وزن را نشان داد. با این حال، این مطالعه نشان داد که چنین اثراتی در مردان بارزتر بود.
بررسی دیگری تأیید می کند که در حالی که کمبود ویتامین D ممکن است در موارد چاقی دیده شود، مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه آیا ویتامین D می تواند به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند نیاز است.
اضطراب
مانند افسردگی، ممکن است بین کمبود ویتامین D و اختلالات اضطرابی ارتباط وجود داشته باشد. بر اساس یک بررسی، سطح کلسیدیول، نوعی ویتامین D، در افراد مبتلا به اضطراب و همچنین افراد مبتلا به افسردگی کمتر بود. یک مطالعه جداگانه در زنان باردار نشان داد که سطوح ویتامین D می تواند به کاهش اضطراب، بهبود کیفیت خواب و احتمالاً به پیشگیری از افسردگی پس از زایمان کمک کند.


درمان

درمان کمبود ویتامین D در درجه اول شامل مصرف مکمل است. اگر پزشک تشخیص دهد که شما واقعاً فاقد این ماده مغذی هستید، ممکن است گزینه های زیر را توصیه کند؛
مکمل
کمبود ویتامین D ممکن است با مکمل های ویتامین D درمان شود. ممکن است این موارد را به راحتی بدون نسخه پیدا کنید، اما برای اطمینان از دوز مناسب، باید از پزشک خود توصیه های خاصی بخواهید.
برای کمبود شدید، یا اگر سطح شما با مکمل‌های بدون نسخه بهبود نیابد، پزشک ممکن است ویتامین D را تجویز کند. این ویتامین‌ها در دوزهای بسیار قوی‌تر تا 50000 IU ارائه می‌شوند.
گزینه بالقوه دیگری که ممکن است پزشک شما در نظر بگیرد تزریق ویتامین D است.


نور خورشید چه ارتباطی با دریافت ویتامین D کافی دارد؟

نور خورشید فوایدی برای سلامتی دارد. ویتامین D زمانی تولید می شود که پوست شما در معرض نور خورشید، یا به عبارت بهتر، اشعه ماوراء بنفش B (UV-B) که خورشید ساطع می کند، تولید می شود. مقدار ویتامین D که پوست شما می سازد به عواملی مانند:
• فصل: این عامل کمی به محل زندگی شما بستگی دارد. در مناطقی مانند کلیولند، OH، نور UV-B به دلیل لایه اوزون و اوج بودن خورشید تا شش ماه از سال به زمین نمی رسد.
• زمان روز: پرتوهای خورشید بین ساعت 10 صبح تا 3 بعد از ظهر بیشترین قدرت را دارند.
• میزان پوشش ابر و آلودگی هوا.
• محل زندگی شما: شهرهای نزدیک به خط استوا سطح نور فرابنفش (UV) بالاتری دارند. این نور UV-B در نور خورشید است که باعث می شود پوست شما ویتامین D بسازد.
• محتوای ملانین پوست: ملانین یک رنگدانه قهوه ای مایل به سیاه در چشم، مو و پوست است. ملانین باعث برنزه شدن پوست می شود. هرچه پوست شما تیره‌تر باشد، برای دریافت ویتامین D کافی از خورشید، بیشتر در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید.

رژیم غذایی شما چه ارتباطی با دریافت کافی ویتامین D دارد؟


ویتامین D به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود ندارد. به همین دلیل است که برخی غذاها ویتامین D را اضافه کرده اند. در واقع، برچسب های جدیدتر مواد غذایی میزان ویتامین D موجود در یک ماده غذایی خاص را نشان می دهد.
دریافت ویتامین D کافی از رژیم غذایی، به خصوص برای گیاهخواران یا افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند، ممکن است دشوار باشد، به همین دلیل است که برخی از افراد ممکن است مکمل ها را انتخاب کنند. همیشه مهم است که انواع غذاهای سالم از همه گروه های غذایی بخورید. میزان ویتامین موجود در مواد غذایی مختلف در جدول زیر نشان داده شده است.
درمان های طبیعی
به غیر از مکمل های ویتامین D، پزشک ممکن است توصیه کند که غذاهای غنی از ویتامین D بیشتری را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. گزینه ها ممکن است شامل؛
• ماهی چرب
• زرده تخم مرغ
• غلات غنی شده
• شیر و آبمیوه با ویتامین D اضافه شده
• ماست
• جگر گاو
از آنجایی که نور خورشید نیز منبع طبیعی ویتامین D است، پزشک ممکن است توصیه کند که بیشتر اوقات بیرون بروید. با این حال، با توجه به اثرات منفی قرار گرفتن در معرض بیش از حد اشعه ماوراء بنفش (UV)، باید دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

 

آیا مصرف بیش از حد ویتامین D مضر است؟


دریافت بیش از حد ویتامین D (معروف به سمیت ویتامین D) می تواند مضر باشد. علائم مسمومیت عبارتند از تهوع، استفراغ، کم اشتهایی، یبوست، ضعف و کاهش وزن. ویتامین D اضافی نیز می تواند به کلیه ها آسیب برساند. ویتامین D بیش از حد باعث افزایش سطح کلسیم در خون شما می شود. سطوح بالای کلسیم خون (هیپرکلسمی) می تواند باعث سردرگمی، بی نظمی و مشکلات ریتم قلب شود.
بیشتر موارد مسمومیت با ویتامین D زمانی اتفاق می افتد که فردی از مکمل های ویتامین D بیش از حد استفاده کند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید باعث مسمومیت با ویتامین D نمی شود زیرا بدن میزان تولید این ویتامین را محدود می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *