جینسینگ

فواید جینسینگ برای سلامتی چیست؟

فواید جینسینگ برای سلامتی چیست؟

فواید جینسینگ برای سلامتی چیست؟

جینسینگ به 11 نوع مختلف از گیاهانی که کوتاه هستند و به آرامی رشد می کنند و ریشه گوشتی دارند اشاره دارد. جینسینگ ممکن است سلامت را بازیابی و تقویت کند.

این گیاه ریشه ای به رنگ روشن است، چنگال شکل می باشد، ساقه نسبتاً بلند و برگهای سبز به شکل بیضی دارد.

جینسینگ آمریکایی (Panax quinquefolius ، L.) و جینسینگ آسیایی (P. Ginseng) ممکن است باعث تقویت انرژی، کاهش سطح قند خون و کلسترول، کاهش استرس، ایجاد آرامش، درمان دیابت و مدیریت اختلالات جنسی در مردان شود.

فواید استفاده از جینسینگ

مردم به طور سنتی جینسینگ را برای کمک به طیف وسیعی از شرایط پزشکی مصرف می کنند.

برای تأیید اینکه آیا فوایدی به عنوان مکمل دارد، تحقیقات بیشتری لازم است. محققان معتقدند كه جینسنوزیدها، اجزای شیمیایی موجود در جینسینگ، مسئول هرگونه اثر بالینی گیاه هستند.

دانشمندان و متخصصان بهداشت غربی غالباً خواص دارویی جینسینگ را زیر سوال می برند. هیچ منبع معتبری در مورد اثربخشی واقعی آن وجود ندارد.

محصولات جینسینگ می توانند از نظر کیفیت و ویژگی های بالقوه دارویی متفاوت باشند. فرد باید مواد تشکیل دهنده هر محصول جینسینگ را قبل از خرید بررسی کند، زیرا برخی از محصولات ممکن است حاوی مقدار قابل توجهی از ماده جینسینگ باشد و برخی دیگر می توانند مواد دیگری داشته باشند.

محققان پیشنهاد می کنند که جینسینگ ممکن است دارای مزایای زیر باشد:

افزایش انرژی

جینسینگ ممکن است به تحریک فعالیت بدنی و ذهنی در افرادی که احساس ضعف و خستگی دارند پ، کمک کند. در یک مطالعه از 21 مرد و 69 زن نشان داد که جینسینگ نتایج خوبی در کمک به افرادی که خستگی مزمن دارند نشان می دهد.

یک مطالعه دیگر هم در سال  2014  در افرادی که تحت درمان سرطان قرار گرفتند نشان داد که جینسینگ به کاهش خستگی مرتبط با سرطان کمک می کند. با این حال، محققان فقط اثرات تقویت انرژی جینسینگ را در افرادی که در حال حاضر تحت درمان هستند ثبت کردند. جینسینگ از نظر آماری پیشرفت قابل توجهی در افرادی که قبلاً درمان سرطان را به پایان رسانده بودند، نشان نداد.

عملکرد شناختی واضح تر

جینسینگ ممکن است فرایندهای تفکر و شناخت را بهبود بخشد. گزارشی در سال 2018 صحت این ادعا را بررسی کرد.

این گزارش نتیجه گرفت که، براساس مطالعات انسانی و آمینال، اجزای جینسینگ توانایی درمان برخی از نقایص شناختی را دارند. این مطالعات نشان داد که جینسینگ می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد، که می تواند منجر به افزایش عملکرد شناختی شود.

یک مطالعه در سال 2016 در مورد اثرات جینسینگ قرمز کره ای بر عملکرد شناختی در بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر نویدبخش است.

در این مطالعه 14 نفر، سه مرد و 11 زن با سن متوسط 74 سال حضور داشتند. بیماران به مدت 12 هفته 4.5 گرم جینسینگ قرمز کره ای دریافت کردند.

این مطالعه نتیجه گرفت که جینسینگ قرمز کره ای به بهبود عملکرد لوب مغز پیشانی کمک می کند.

اثرات ضد التهابی

جینسینگ ممکن است التهاب را کاهش دهد. طبق یک مطالعه معتبر در سال 2020، جینسنوزیدها، اجزای فعال جینسینگ، ممکن است مسیرهایی را در سیستم ایمنی بدن هدف قرار دهند که می تواند التهاب را کاهش دهد.

درمان اختلال نعوظ

مردان ممکن است برای درمان اختلال نعوظ از جینسینگ استفاده کنند.

یک بررسی سیستماتیک اثرات جینسینگ قرمز بر اختلال نعوظ را آزمایش کرد. این بررسی نشان داد که تعداد آزمایشات، اندازه کل نمونه و کیفیت روش های تجربی برای نشان دادن مزایای بالینی مداوم کافی نیست.

یک مطالعه معتبر در سال 2012 از 119 مرد مبتلا به اختلال نعوظ خفیف تا متوسط ​​نشان داد که عصاره توت جینسینگ عملکرد جنسی کلی را بهبود می بخشد. این مطالعه 8 هفته به طول انجامید، در طی آن برخی از گروه ها عصاره توت جینسینگ کره ای دریافت کردند و دیگران دارو دریافت کردند.

برای تعیین اینکه جینسینگ یک درمان قابل اعتماد برای اختلال نعوظ است، تحقیقات بیشتری لازم است.

پیشگیری از آنفلوانزا

تحقیقات در مورد اثرات جینسینگ بر روی موش ها نشان می دهد که یک منبع معتبر بین جینسینگ و درمان و پیشگیری از آنفلوانزا و ویروس متناوب تنفسی (RSV) وجود دارد.

یافته های یک مطالعه دیگر پیشنهاد کرد که عصاره جینسنگ قرمز می تواند بقای سلولهای اپیتلیال ریه انسان را که به ویروس آنفلوانزا آلوده اند، بهبود بخشد.

چگونگی عملکرد دقیق مکانیسم های ضد ویروسی در جینسینگ بر اساس مطالعه فوق تعیین نشده است.

کاهش قند خون

یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که جینسینگ ممکن است به کاهش قند خون کمک کند و به درمان دیابت کمک کند. جینسنوزیدها ممکن است بر تولید انسولین در لوزالمعده تأثیر بگذارند و با استفاده از مکانیسم های دیگر مقاومت به انسولین را بهبود بخشند.

مطالعه دیگر در سال 2014، فواید مشابه جینسینگ را در کاهش قند خون نشان داد. برخی از شرکت کنندگان هر روز 2.7 گرم جینسینگ قرمز تخمیر شده مصرف می کردند، در حالی که دیگران دارو مصرف می کردند. محققان دریافتند که جینسینگ در کاهش قند خون و افزایش سطح انسولین بعد از غذا نسبت به دارو موثر است.

برای تعیین اینکه آیا جینسینگ یک درمان مکمل احتمالی برای دیابت است، نیاز به مطالعات بالینی بیشتر و استاندارد سازی ریشه جینسینگ است. محققان همچنین باید تحقیق کنند که چه دوزهای خاصی ممکن است موثر باشد.

اثرات جانبی

اگرچه مصرف جینسینگ به طور کلی بی خطر است، اما عوارض جانبی زیر را گزارش کرده اند:

  • سردرد
  • مشکلات خواب
  • مشکلات گوارشی
  • تغییرات فشار خون و قند خون
  • اسهال
  • ضربان قلب سریع
  • واکنش شدید پوستی

زنان همچنین ممکن است 

  • تورم پستان 
  • خونریزی واژینال 

داشته باشند.

افراد ممکن است هنگام استفاده از جینسینگ با دسته ای از داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOI) یک رژیم متعادل ​​داشته باشند.

جینسینگ می تواند اثرات فشار خون، دیابت و داروهای قلبی، از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین را تغییر دهد. هرگز بدون مشورت با پزشک همزمان از داروهای جینسینگ و قلب استفاده نکنید.

این گیاه همچنین می تواند خطر خونریزی را در صورت مصرف با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین افزایش دهد.

در حالی که محققان مزایای مختلف بالقوه مکمل های جینسینگ برای سلامتی را تأیید نکرده اند، مصرف یک گیاه در دوزهای کم برای شخص معمولاً بی خطر است.

مکمل های جینسینگ برای خرید آنلاین در دسترس هستند. فرد باید مارک ها و محصولات فردی را با یکدیگر مقایسه کند تا مطمئن شود مکمل خریداری شده برای آنها مناسب و بی خطر است. همیشه قبل از مصرف مکمل جدید با پزشک صحبت کنید.

خب در اینجا میخواهیم محبوبترین مکمل های جینسینگ رو به شما معرفی کنیم.چنانچه محصول مورد نظر خودتون رو اینجا نیافتید میتونید با ویتامین کده تماس بگیرید تا محصول مورد نظرتون رو با ده درصد تخفیف و ارسال رایگان به دستتون برسونیم.

سوال های دارویی و پزشکی تون رو همین حالا از ویتامین کده بپرسید.​​

 021-65231600 

09194117388  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *