ویتامین سی

اگر ویتامین سی نخوریم چه اتفاقی می افتد؟

اگر ویتامین سی نخوریم چه اتفاقی می افتد؟

اگر ویتامین سی نخوریم چه اتفاقی می افتد؟

ویتامین C برای سنتز کلاژن، یکی از اجزای اصلی بافت همبند، غضروف، استخوان و دندان مورد نیاز است. بدون کلاژن، دیواره رگ های خونی بسیار شکننده می شوند. آنها به راحتی می شکنند و در بهبودی مشکل دارند. در ویتامین کده همراه ما باشید

کمبود ویتامین C اغلب با موارد زیر مرتبط است:

خونریزی (به خصوص لثه)

بهبودی آهسته زخم

کمبود شدید ویتامین C باعث بروز اسکوربوت می شود که با ضعف عمومی، کم خونی، بیماری لثه و خونریزی پوست مشخص می شود.

علائم دیگر کمبود ویتامین C عبارتند از: موهای خشک و شکافته، پوست خشن و خشک و پوسته پوسته، کبودی آسان، خون دماغ شدن، مفاصل متورم و دردناک؛ و علائم مربوط به کم خونی مانند کمبود انرژی و خستگی.

ویتامین C چیست و چه کاری انجام می دهد؟

ویتامین C که به آن اسید اسکوربیک نیز گفته می شود، ماده مغذی محلول در آب است که در برخی غذاها یافت می شود. در بدن، به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، و به محافظت از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. 

رادیکال های آزاد ترکیباتی هستند که بدن ما مواد غذایی را که می خوریم به انرژی تبدیل می کند. مردم همچنین در معرض رادیکال های آزاد محیطی ناشی از دود سیگار، آلودگی هوا و اشعه ماورا بنفش خورشید هستند. 

بدن همچنین برای ساخت كلاژن، پروتئین مورد نیاز برای ترمیم زخم ها، به ویتامین C نیاز دارد. علاوه بر این، ویتامین C جذب آهن را از غذاهای گیاهی بهبود می بخشد و به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا بدن را از بیماری در امان نگه دارد.

چه مقدار ویتامین C نیاز دارم؟

میزان ویتامین C مورد نیاز هر روز شما به سن شما بستگی دارد. 

چه غذاهایی ویتامین C را تأمین می کنند؟

میوه ها و سبزیجات بهترین منابع ویتامین C هستند. شما می توانید با مصرف انواع مواد غذایی از جمله موارد زیر ویتامین C دریافت کنید.

1- مرکبات (مانند پرتقال و گریپ فروت) و آب آنها و همچنین فلفل قرمز و سبز و کیوی که ویتامین C زیادی دارند.

2- میوه ها و سبزیجات دیگر – مانند کلم بروکلی، توت فرنگی، طالبی، سیب زمینی پخته و گوجه فرنگی – که ویتامین C نیز دارند.

3- برخی از غذاها و نوشیدنی ها که با ویتامین C غنی شده اند برای اینکه بفهمید آیا ویتامین C به یک محصول غذایی اضافه شده است یا نه، برچسب های محصول را بررسی کنید.

محتوای ویتامین C غذا ممکن است با ذخیره طولانی مدت و پخت و پز کاهش یابد. بخار دادن یا مایکروفر ممکن است تلفات پخت را کاهش دهد. خوشبختانه بسیاری از بهترین منابع غذایی ویتامین C مانند میوه و سبزیجات معمولاً به صورت خام مصرف می شوند.

در چه نوع مکمل های غذایی ویتامین C موجود است؟

بیشتر مولتی ویتامین ها دارای ویتامین C هستند. ویتامین C نیز به تنهایی به عنوان یک مکمل غذایی یا در ترکیب با سایر مواد مغذی موجود است. ویتامین C موجود در مکمل های غذایی معمولاً به صورت اسید اسکوربیک است، اما برخی از مکمل ها اشکال دیگری دارند مانند سدیم آسکوربات، آسکوربات کلسیم، سایر آسکوربات های معدنی و اسید اسکوربیک با بیوفلاونوئیدها. تحقیقات نشان نداده است که هر نوع ویتامین C از انواع دیگر بهتر است.

آیا من به اندازه کافی ویتامین C دریافت می کنم؟

گروه های خاصی از افراد بیشتر از دیگران در دریافت ویتامین C کافی مشکل دارند:

1- افرادی که سیگار می کشند و کسانی که در معرض دود سیگار هستند، تا حدی به دلیل اینکه دود مقدار ویتامین C بدن را برای ترمیم آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد افزایش می دهد. افرادی که سیگار می کشند روزانه 35 میلی گرم بیشتر از افراد غیر سیگاری به ویتامین C نیاز دارند.

2- نوزادانی که از شیر گاو تبخیر یا جوشانده تغذیه می شوند، زیرا شیر گاو ویتامین C بسیار کمی دارد و گرما می تواند ویتامین C را از بین ببرد، شیر گاو برای نوزادان زیر 1 سال توصیه نمی شود. شیر مادر و شیرخشک نوزاد مقادیر کافی ویتامین C دارند.

3- افرادی که غذاهای بسیار محدودی می خورند.

4- افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی مانند جذب شدید مواد غذایی، برخی از انواع سرطان و بیماری های کلیوی هستند که نیاز به همودیالیز دارند.

اگر ویتامین C کافی دریافت نکنم چه اتفاقی می افتد؟

افرادی که ویتامین C کم دریافت می کنند و یا هیچ ویتامین C دریافت نمی کنند (زیر 10 میلی گرم در روز) برای هفته های زیادی می توانند اسکوربوت شوند. اسکوربوت باعث خستگی، التهاب لثه ها، لکه های کوچک قرمز یا بنفش روی پوست، درد مفاصل، ترمیم ضعیف زخم و ایجاد موهای چوب پنبه می شود. علائم اضافی اسکوربوت شامل افسردگی و همچنین ورم، خونریزی لثه و شل شدن یا از دست دادن دندان ها است. مبتلایان به اسکوربوت نیز می توانند دچار کم خونی شوند. اسکوربوت در صورت عدم درمان کشنده است.

برخی از تاثیرات ویتامین C بر سلامتی چیست؟

دانشمندان در حال مطالعه ویتامین C هستند تا بفهمند چگونه این ماده بر سلامتی تاثیر می گذارد. در اینجا چندین نمونه از آنچه این تحقیق نشان داده است آورده شده است.

پیشگیری و درمان سرطان

افرادی که ویتامین C زیادی از میوه ها و سبزیجات مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر بسیار کمتری از ابتلا به انواع مختلف سرطان مانند سرطان ریه، پستان و روده بزرگ باشند. با این حال، به نظر نمی رسد مصرف مکمل های ویتامین C، با یا بدون آنتی اکسیدان های دیگر، از ابتلا به سرطان در افراد محافظت 100% کند.

مشخص نیست که آیا مصرف مقادیر بالای ویتامین C به عنوان درمانی برای سرطان مفید است یا خیر. به نظر می رسد اثرات ویتامین C به نحوه تجویز آن به بیمار بستگی دارد. دوزهای خوراکی ویتامین C نمی تواند سطح ویتامین C خون را به اندازه دوزهای داخل وریدی تزریق شده افزایش دهد. چند مطالعه بر روی حیوانات و لوله های آزمایش نشان می دهد که سطح بسیار بالای ویتامین C در خون ممکن است تومورها را کوچک کند. اما تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا ویتامین C وریدی با دوز بالا به درمان سرطان در افراد کمک می کند، نیاز است.

مکمل های غذایی ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها ممکن است با شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان تداخل داشته باشند. افرادی که تحت سرطان هستند باید قبل از مصرف ویتامین C یا سایر مکمل های آنتی اکسیدان، به خصوص در دوزهای بالا، با متخصص انکولوژی خود صحبت کنند.

سرماخوردگی

اگرچه مدت هاست که ویتامین C یک داروی محبوب برای سرماخوردگی است، تحقیقات نشان می دهد که برای اکثر افراد، مکمل های ویتامین C خطر ابتلا به سرماخوردگی را کاهش نمی دهد. با این حال، افرادی که به طور منظم از مکمل های ویتامین C استفاده می کنند، ممکن است هنگام سرماخوردگی زمان ان کمی کوتاهتر از سرماخوردگی های عادی باشد یا علائم آنها تا حدی خفیف باشد. به نظر نمی رسد استفاده از مکمل های ویتامین C پس از شروع علائم سرماخوردگی مفید باشد.

بیماری قلب و عروقی

به نظر می رسد افرادی که میوه و سبزیجات زیادی می خورند کمتر در معرض بیماری های قلبی عروقی قرار دارند. محققان بر این باورند که محتوای آنتی اکسیدانی این غذاها ممکن است تا حدی مسئول این ارتباط باشد زیرا آسیب اکسیداتیو دلیل اصلی بیماری های قلبی عروقی است. با این حال، دانشمندان مطمئن نیستند که آیا ویتامین C، از طریق غذا یا مکمل ها، به محافظت از افراد در برابر بیماری های قلبی عروقی کمک می کند یا خیر. همچنین مشخص نیست که آیا ویتامین C به جلوگیری از بدتر شدن بیماری قلبی عروقی در افرادی که قبلاً به آن مبتلا هستند کمک می کند.

تخریب ماکولای وابسته به سن (AMD) و آب مروارید

AMD و آب مروارید دو دلیل اصلی در کاهش بینایی در افراد مسن هستند. محققان معتقد نیستند که ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان ها در خطر ابتلا به AMD تاثیر دارند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C همراه با سایر مواد مغذی ممکن است به کند شدن روند پیشرفت AMD کمک کند.

در یک مطالعه بزرگ در میان افراد مسن مبتلا به AMD که در معرض خطر ابتلا به AMD پیشرفته بودند، کسانی که مکمل غذایی روزانه با 500 میلی گرم ویتامین سی، 80 میلی گرم روی، 400 واحد ویتامین E، حدود 15 میلی گرم بتاکاروتن و 2 میلی گرم مس برای مدت 6 سال مصرف می کردند، شانس کمتری برای توسعه AMD پیشرفته داشتند.آنها همچنین در مقایسه با افرادی که مکمل غذایی مصرف نکرده اند، کاهش بینایی کمتری دارند. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند یا در حال توسعه آن هستند ممکن است بخواهند با پزشک خود در مورد مصرف مکمل های غذایی صحبت کنند.

رابطه بین ویتامین C و تشکیل آب مروارید نامشخص است. برخی مطالعات نشان می دهد افرادی که ویتامین C بیشتری از غذاها دریافت می کنند خطر ابتلا به آب مروارید کمتری دارند. اما برای روشن شدن این ارتباط و تعیین اینکه آیا مکمل های ویتامین C بر خطر ابتلا به آب مروارید تاثیر دارند، تحقیقات بیشتری لازم است.

آیا ویتامین C می تواند مضر باشد؟

مصرف بیش از حد ویتامین C می تواند باعث اسهال، حالت تهوع و گرفتگی معده شود. در افراد مبتلا به بیماری به نام هموکروماتوز، که باعث ذخیره بیش از حد آهن در بدن می شود، دوزهای بالای ویتامین C می تواند اضافه بار آهن را بدتر کرده و به بافت های بدن آسیب برساند.

آیا ویتامین C با داروها یا سایر مکمل های غذایی ارتباط برقرار می کند؟

مکمل های غذایی ویتامین C می توانند با داروهایی که مصرف می کنید تداخل داشته یا تداخل ایجاد کنند. در اینجا چندین مثال آورده شده است:

1- مکمل های غذایی ویتامین C ممکن است با درمان های سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی ارتباط برقرار کنند. مشخص نیست که آیا ویتامین C ممکن است اثر ناخواسته ای در محافظت از سلول های تومور در برابر درمان های سرطان داشته باشد یا اینکه می تواند به محافظت از بافت های طبیعی در برابر آسیب رساندن کمک کند. اگر تحت درمان سرطان هستید، قبل از مصرف ویتامین C یا سایر مکمل های آنتی اکسیدان، به ویژه در دوزهای بالا، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

در یک مطالعه، ویتامین C به علاوه آنتی اکسیدان های دیگر (مانند ویتامین E، سلنیوم و بتاکاروتن) اثرات محافظتی قلب را برای دو داروی ترکیبی (استاتین و نیاسین) برای کنترل سطح کلسترول خون کاهش می دهد. مشخص نیست که آیا این تعامل با سایر استاتین ها نیز اتفاق می افتد. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی باید سطح لیپید را در افرادی که هم مکمل های استاتین و هم آنتی اکسیدان مصرف می کنند، کنترل کنند.

در مورد مکمل های غذایی و داروهای مصرفی خود به پزشک، داروساز و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی اطلاع دهید. آنها می توانند به شما بگویند که آیا این مکمل های غذایی ممکن است با داروهای تجویز شده یا داروهای بدون نسخه شما تداخل داشته باشند یا تداخل داشته باشند یا اینکه داروها در نحوه جذب، استفاده یا تجزیه مواد مغذی در بدن اختلال ایجاد میکنند یا خیر.

ویتامین C و تغذیه سالم

طبق دستورالعمل های رژیم غذایی، مردم باید بیشتر مواد مغذی خود را از مواد غذایی و نوشیدنی دریافت کنند. غذاها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای غذایی و سایر اجزای مفید برای سلامتی هستند. در بعضی موارد، غذاهای غنی شده و مکمل های غذایی در صورتی که تأمین نیاز به یک یا چند ماده مغذی امکان پذیر نباشد (به عنوان مثال در طی مراحل خاص زندگی مانند بارداری) مفید هستند.

مکمل های زیر نمونه ای ویتامین هایی هستند که می توانند نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین کنند. در صورتی که ویتامین مورد نظر خود را در لیست زیر پیدا نکردید به صفحه ویتامین سی بروید و تمامی مکمل ها را آنجا ببینید.

ساشه ایمیون زینک بی اس کی 20 عددی

32,700 تومان
اطلاعات بیشتر

ساشه سویت ایمیون دیرکت هرمس 20 عدد

147,000 تومان

قرص آهن با ویتامین C برونسون 30 عدد

49,000 تومان

قرص جوشان ویتاکیم ویتامین C 500 میلی گرم داروسازی حکیم

41,500 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 پلاس زینک هلثی مین 10 عدد

25,000 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم با طعم توت فرنگی نیچرز پلنتی

50,200 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم توت فرنگی هلثی مین

50,000 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم دنیا دارو

45,000 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم هلث اید 20 عدد

45,000 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم هلثی مین 10 عدد

25,000 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم ویتافیز پلاس

45,000 تومان

قرص جوشان ویتامین C 1000 میلی گرم یوروویتال

45,000 تومان

همه سوال های پزشکی تون رو از مشاوره رایگان ویتامین کده بپرسید​

مجموعه ویتامین کده با درنظر دارد جهت خدمت رسانی به مردم عزیز تمامی محصولات خود را با کمترین قیمت نسبت به تمامی فروشگاه ها و داروخانه ها به مشتریان خود عرضه نماید.در راستای جلب رضایت شما ، ارسال به تمامی نقاط کشور را رایگان نموده ایم.تمامی محصولات دارای تاییدیه سلامت از سوی وزارت بهداشت هستند.چنانچه محصول مورد نظر خود در سایت موجود نبود می توانید با تماس با داروخانه و یا ارسال سفارش از طریق واتس آپ و یا اینستاگرام ، محصول خود را سفارش داده تا با بیشترین تخفیف و ارسال رایگان در سریعترین زمان ممکن به دست شما برسانیم .

09194117388  

    داروخانه مرکزی 65231600-021 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *