دسته‌بندی نشده

کودکان به کدامین ویتامین ها نیاز دارند؟

کودکان به کدامین ویتامین ها نیاز دارند؟

کودکان به کدامین ویتامین ها نیاز دارند؟

با رشد کودکان، دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای اطمینان از سلامتی مطلوب برای آنها مهم است. اکثر بچه ها از یک رژیم غذایی متعادل مقدار کافی مواد مغذی دریافت میکنند، اما تحت شرایط خاص، ممکن است لازم باشد کودکان از ویتامین ها یا مواد معدنی به صورت مولتی ویتامین ها و مکمل ها استفاده کنند.

در این مطلب هر آنچه در مورد ویتامین ها برای کودکان و اینکه آیا فرزند شما به آنها نیاز دارد را مطالعه می کنید.

نیازهای غذایی برای کودکان

نیازهای غذایی برای کودکان به سن، جنس، اندازه، رشد و سطح فعالیت بستگی دارد. به گفته کارشناسان بهداشت، کودکان خردسال بین 2 تا 8 سال هر روز به 1000-1400 کالری نیاز دارند. آن دسته از سنین 9 تا 13 ساله روزانه به 1400-2600 کالری نیاز دارند – این به عوامل خاصی مانند سطح فعالیت بستگی دارد.

علاوه بر خوردن کالری کافی، رژیم غذایی کودک باید حاوی منابع مرجع رژیم غذایی زیر باشد:

مواد مغذی برای 1 الی 3 سال  /  مواد مغذی برای 4 الی 8 سال

  • کلسیم 700 میلی گرم / 1000 میلی گرم
  • آهن 7 میلی گرم / 10 میلی گرم
  • ویتامین A به میزان 300 میکروگرم / 400 میکروگرم
  • ویتامین B12 به میزان 0.9 میکروگرم / 1.2 میکروگرم
  • ویتامین C به میزان 15 میلی گرم / 25 میلی گرم
  • ویتامین D به میزان 600 IU / و برای چهار تا هشت سال هم 600 IU

در حالی که عناصر غذایی فوق معمولاً مورد بحث قرار می گیرند، اما تنها مواردی نیستند که کودکان به آنها نیاز دارند. کودکان برای رشد و سلامت مناسب به مقداری از هر ویتامین و ماده معدنی نیاز دارند، اما مقادیر دقیق آن از نظر سن متفاوت است. کودکان و نوجوانان بزرگتر برای حمایت از سلامتی مطلوب، به مقادیر مختلفی از مواد مغذی نسبت به کودکان کوچکتر نیاز دارند.

آیا نیازهای کودکان به مواد مغذی متفاوت از بزرگسالان است؟

کودکان به همان عناصر غذایی بزرگسالان نیاز دارند – اما معمولاً به مقدار کمتری نیاز دارند. با رشد کودکان، دریافت مقدار کافی مواد مغذی برای کمک به ساختن استخوان های محکم مانند کلسیم و ویتامین D برای آنها حیاتی است.

علاوه بر این، آهن، روی، ید، کولین و ویتامین های A ،B6 (فولات)، B12 و D برای رشد مغز در اوایل زندگی بسیار مهم هستند. بنابراین، اگرچه بچه ها ممکن است در مقایسه با بزرگسالان به مقادیر کمتری ویتامین و مواد معدنی نیاز داشته باشند، اما هنوز هم برای رشد و تکامل مناسب باید مقدار کافی از این مواد مغذی را دریافت کنند.

آیا بچه ها به مکمل های ویتامین نیاز دارند؟

به طور کلی، کودکانی که از رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده می کنند نیازی به مکمل های ویتامین ندارند. با این حال، نوزادان نیازهای مغذی متفاوتی نسبت به کودکان دارند و ممکن است به مکمل های خاصی مانند ویتامین D برای نوزادان شیرده نیاز داشته باشد.

سازمان تغذیه اطفال پیشنهاد می کنند که بچه ها انواع میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و پروتئین ها را بخورند تا از تغذیه کافی برخوردار شوند. این غذاها حاوی تمام مواد مغذی لازم برای رشد و تکامل مناسب در کودکان هستند. به طور کلی، کودکانی که رژیم متعادلی دارند و شامل همه گروه های غذایی هستند، معمولاً به مکمل های ویتامین یا مواد معدنی نیاز ندارند. 

بعضی از بچه ها ممکن است به مکمل ها نیاز داشته باشند

حتی اگر بیشتر کودکانی که از رژیم غذایی سالم استفاده می کنند به ویتامین احتیاج ندارند، در شرایط خاص ممکن است نیازمند مصرف مکمل باشند. برخی مکمل های ویتامین و مواد معدنی ممکن است برای کودکانی که در معرض کمبود هستند، لازم باشد، مانند کسانی که:

  • رژیم گیاهخواری یا وگان را دنبال کنید
  • به بیماری مبتلا هستند که بر جذب یا افزایش نیاز به مواد مغذی تاثیر می گذارد، مانند بیماری سلیاک، سرطان، فیبروز کیستیک یا بیماری التهابی روده (IBD)
  • جراحی کرده اند و این جراحی بر روی روده یا معده تاثیر می گذارد
  • سلیقه سختی دارند و نمی توانند همه غذا ها را بخورند و با خوردن غذاهای مختلف دست و پنجه نرم می کنند

چگونه اطمینان حاصل کنیم که کود شما مواد مغذی کافی دریافت می کند

برای اطمینان از اینکه کودکان مقدار کافی مواد مغذی دریافت می کنند مطمئن شوید که رژیم غذایی آنها حاوی انواع غذاهای مقوی است. قرار دادن میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و محصولات لبنی (در صورت تحمل) در وعده های غذایی و میان وعده ها به احتمال زیاد ویتامین ها و مواد معدنی کافی در کودک شما فراهم می کند.

برای کمک به کودک خود در خوردن محصولات ویتامینی بیشتر، به طور مداوم سبزیجات و میوه های جدیدی را که به روش های مختلف و خوشمزه تهیه شده اند، معرفی کنید. یک رژیم غذایی سالم برای کودکان همچنین باید قندهای اضافه شده و غذاهای کاملاً فرآوری شده را محدود کند و میوه ها را بیش از آب میوه مورد توجه قرار دهد.

با این حال، اگر احساس میکنید کودک شما فقط از طریق رژیم غذایی تغذیه مناسبی ندارد، مکمل ها می توانند روشی ایمن و موثر برای تامین مواد مغذی مورد نیاز کودکان باشند. اگر نگران مصرف ویتامین های غذایی کودک خود هستید، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

کودکانی که از رژیم های غذایی سالم و متعادل استفاده می کنند معمولاً نیازهای غذایی خود را از طریق غذا تامین می کنند. با این حال، مکمل های ویتامین ممکن است برای کودکانی که دارای یک بیماری سلامتی هستند که بر جذب مواد مغذی تاثیر می گذارد یا نیازهای مواد مغذی را افزایش می دهد، یا کسانی که رژیم گیاهخواری دارند، لازم باشد.

هنگام تهیه ویتامین به کودکان، حتما مارک های با کیفیت بالا را انتخاب کنید که حاوی دوزهای مناسب برای کودکان باشد. برای اطمینان از دریافت مواد مغذی کافی به کودک، یک رژیم غذایی متعادل که شامل انواع غذاها باشد و شیرینی ها و غذاهای تصفیه شده را محدود کند، به کودک خود ارائه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *